• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugradnja hidrauličnog volana T-25

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: Vladimirec T-25

@boscanin i @dejan8787 Ajde pokušajte da postavljate slike onako kako sam vam rekao , ako imate problema sa time javite mi se na PP


Evo ja danas dobio dijelove za kompletno završavanje volana , zamijenio sam moj ''bumerang'' i uzeo ovaj novi ojačani jer je moj pucao i imao je lufta u kajli
Takodje je stavljena i nova krajnica na klip kako i zaslužuje , a montirao sam i onu kutijicu gdje je bravica za paljenje na sadašnji stub volana , ofarbani detalji , podešen ajnšlag i paralelnost točkova
Tako da je što se tiče prerade volana u hidrauliku SVE završeno i volan je u potpunosti stavljen u funkciju , ojeeeeeeeeeeee

@vica , jesi li namontirao klackalice onako kako sam ti rekao ?
 

Prilozi

  • photo0268.jpg
    photo0268.jpg
    39.4 KB · Pregleda: 1,826
  • Photo0269.jpg
    Photo0269.jpg
    43.2 KB · Pregleda: 1,930

boscanin

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
83
Re: Vladimirec T-25

danas samo malo raskopali oko volana posto je curalo ulje. problem je bio semering koji je pustao ulje. ali takav nismo uspjeli naci kod nas u gradu. to je semering ili mandzeta *bez federa unutra samo tvrda guma a okolo lim* 35-24-5. zvacemo sutra nekog coveka jer kaze da MOZDA ima. pitanje za forumase-
dali bi vrijedilo staviti obican semering tih dimenzija
 

Prilozi

  • CAM00034.jpg
    CAM00034.jpg
    52.9 KB · Pregleda: 1,544
  • CAM00035.jpg
    CAM00035.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 277
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: Vladimirec T-25

Ma stavi običan semering ne zamaraj se bez veze
 

boscanin

Član
Tu od
21 Sij 2014
Poruka
83
Re: Vladimirec T-25

attachment.php
koliki pritisak mora trpiti taj semering na orbitrolu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: Vladimirec T-25

@dejan , pa jesi li imao punu snagu pa izgubio ili ........?

@boscanin , iza semeringa je povratni vod tako da tu i nema nekog velikog pritiska , par bara maksimalno u najgorem slučaju
 

kukas

Član
Tu od
8 Pro 2012
Poruka
154
Re: Vladimirec T-25

semening stavljen i to dva komada su bila i dva sam stavio lakse je bilo nego sam mislio ceki hvala mnogo da znate nabavio sam i prirucnik odrzavanja traktora ako kome trebaju neke informacije neka se javi uvek sam spreman pomoci koliko treba i mogu pozdrav
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Jel neko razmisljao o ugradnji servo pojacivaca umjesto cistog hidraulicnog volana? Molim za misljenje. Imam dilemu,dal orbitol,kuciste od nekog auta ili servo pomagac?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ma razmišljao sam ja o svemu , orbitrol je majka.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Slazem se Savo,da je orbitol najbolja opcija. Ali nesto kontam,ipak je to mali traktor,tako da i servo pojacivac moze sluziti svrsi.

Savoris
Koliko otprilike kosta dobar orbitol i klip?

Ostalo imam,mislio puz od mercedesa,ali ima dosta prerada oko smjerova. Neda mi se s tim zezati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Manje kontaj , od toga zaboli glava.
Orbitrol nov (kineski vjerovatno) je 110-150e , a polovan neki markirani ispravan je 80-100e , naravno , neki bez garancije na ispravnost možda možeš naći i jefitnije ali to je priličan rizik.

Možeš staviti od mercedesa i obrnuti smijer jednom klackalicom , tako je najjednostavnije.Kolega je uradio tako i za sada ga služi uredno.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Savoris
Vjeruj da me vec zabolila. Imam ponudu,orbitol,stub volana i klip za 200€. A gledao sam u oglasima traktor za koji mislim da je od tvog kolege. Svidja mi se rjesenje. Kako sam skontao da je jednostavnije uraditi nego cisti hidraulicni. Samo mi reci,sta ti mislis kako onaj lezaj od alternatora podnosi onaj drugi remen sto ide na pumpu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nisam pristalica da se remen stavlja sa alternatora do pumpe , više sam za opciju da sa radilice ide nezavisan remen do pumpe.
Taj prvobitni remen jednostavno nema tolikog momenta na tom prečniku remenica za još dodatnog opterećenja , meni ionako često škripuće ako je akumulator prazniji i treba mu brzo punjenje.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
I ja tako razmisljam. Vidjao sam originalne duple remenice na radilici,al kod mene je samo za jednog remena. Mora traziti neku na otpadu. A sta mislis na onu ponudu za orbitol,stub volana i klip za 200€? Skinuto sa bagera,al mislim da bi bio prebrz volan,jer je klip veceg kapaciteta.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ako je klip većeg kapaciteta onda je volan sporiji , opet to je vezano sa kapacitetom orbitrola.

Ajmo ovako , ako je orbitrol 100 kubika on za jedan okret volanom dadne tu količinu ulja na izlaz.
E sad , zavisno od količine ulja koje je potrebno klipu da stigne od sredine do jedne namotane strane zavisi broj krugova volana.
Znači ako je ta zapremina komore u klipu 200 kubika potrebna su ti dva kruga za motanje od pravih točkova do jedne strane namotanog volana. (imaj na umu da je ta zapremina različita ako se radi sa jednim klipom i onda dolazi do manje razlike u potrebnom boju krugova između ''lijevog volana'' i '' desnog volana''. Ta razlika se javlja i na nju igra ulogu debljina klipnjače.)

Pokušat ću da se sjetim mojih dimenzija klipa , orbitrol mi je od 80 kubika.
Klip je radnog hoda 220mm , debljine klipnjače 25mm i unutrašnjeg prečnika 40mm.
Račinica nam je da je klip u srednjem položaju tako da obrašunavamo samo pola radnog hoda.

Potisna strana
0.02x0.02x3.14x110 = 0.00013816
Druga strana isto to samo umanjeno za pola zapremine klipnjače
0.0001381-0,0125x0,0125x3,14x0,11 = 0.00013816-0.00005396875 = 0.00008419125

Znači za motanje i lijevu stranu mi je potrebno nešto malo više od 1,5 krugova volana a za motanje u desnu mi je potrebno nešto malo više od jednog kruga.
Ta razlika bi bila manja da mi je klipnjača od 20mm ali ja sam stavio 25mm jer nisam imao povjerenja.

Eto ti neka osnova za razmišljanje.

Još nešto , od zapremine pumpe ti zavisi brzina motanja , znači ako je pumpa malog kapaciteta može da se desi na nemožeš da motaš ''u zamahu'' jer pumpa nema kada da ''nahrani'' klip.
To se teško dešava na ovako mali sistemima ali ako bi stavio neki ogroman klip i veliki orbitrol može da bude problem , dešavalo se ljudima i to.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
A sto je uzork, ja kad motam volanom lagano sve ok, kad hocu brzo da smotam, zakretanje tockova ne prati istom brzinom, dakle kad hocu naglo skrenuti iako volan okrecem brzo tockovi skrecu nekom srednjom brzinom, ne radi se o rusu, al sve je isti princip. Ne vjerujem da je do pumpe jer je ista stvar i pri vecem gasu, da nije nejgdje protok prigusen, ili sigurnosni da nema kakav na orbitolu pa ga treba malo dotegnuti,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Niti sam stručnjak niti školovan za to ali mislim da je orbitrol u luftu. Zvijezda propušta.

Podigni prednji kraj na dizalicu i samo malko mrdni volan u stranu tek doliko da osjetiš ono cvrčanje i drži ga tako , ako točkovi budu skretali i dalje u stranu onda je zvijezda garant.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
nisam to primjetio u voznji, cvrcanje cujem kad malo mrdnem volanom, jednom cu uraditi predlozeni test sto kazes,

ako bude zvijezda postoji li mogucnost repartacije ili zamjena orbitola, i kako da znam koji orbitol staviti, od cega...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Cvrčanje u vožnji je nebitno , on mora da cvrkuće često ali ovo sa podizanjem prednjeg kraja (ili raskačivanjem jedne strane klipa) je jako bitno , znači polako natežeš volan u stranu i kada točkovi krenu da motaju a ti zadržiš volan tačno u tom položaju a klip nestavi put to je propuštanje zvijezde.

Ako je klasičan orbitrol nije ni bitno od čega je , mislim na onaj klasični sa A-B-P-T izvodima , ako je onaj sa pet izvoda njih ima više vrsta i tipova i njihovu tačnu funkciju neznam.
Od bilo čega , samo ja je iste kubikaže da ti ''reakcija'' ostane ista.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
traktor ugasen volan se vrlo tesko okrece, odnosno zakrecu se tockovi, jeli to mjerilo da je orbitol dobar, ne propusta ulje, jeli to nekakvo mjerilo isto
 

Najnoviji postovi

Na vrh