• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UKIDANJE POTICAJA

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Šuker se gadno zagledao u praznu kasu, ljudi... Teška vremena kucaju na vrata.
 
A

atomizer

Guest
budemo se i načekali za pare a i to je pitanje.niko nije dobio za trajne nasade kolko ja znam.
 
A

atomizer

Guest
Đurđa Adlešić dat če prijedlog saboru da se smanji dužnosnicima za 20% primanje a izzmeđu ostalog nabrojanog spominje se i poljop. koja bi mogla biti bez subvencija jer buđet je koma.tako če ušparat novce kako bi funkcionirala država.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma to HSLS nabija kajlu HSS-u. Naslusati cemo se takvih stvari u slijedecih mjesec dana.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ako sam dobro razumio jednog gospodina... svi poticaji se ukidaju do 2012.godine i od tad će biti samo subvencija-poticaj na proizvedenu količinu robe. a ako se netko kreditira ili pokreće neki posao (daljnja ulaganja), subvencija-poticaj će biti isplaćen tek nakon utroška kreditiranih sredstava tj. nakon realizacije planiranog projekta (ulaganja)....
kaže da ovom metodom žele smaknuti one koji kreću u posao sam radi dobre zarade na poticajima i da se više pomogne onima koji to zaista rade....
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ne moraju nista ukidati niti mijenjati vec samo postojece propise postivati i provoditi i imaju postignur isti cilj.
-subvenicje (npr. kapitalna, SAPARD/IPARD, poticaji) se i danas dobijaju nakon investicije
- teoretski ni po pozitivnim propisima ne mozes samo podici poticaj i to zasto si dobio zapustiti. Druga je stvar da su inspekcije neekipirane i neopremljene te, i zbog toga, ne rade svoj posao

Opet standardni hrvatski nacin rjesavanja problema. Nesto ne funkcionira ili ima mali postotatak onih koji su u sivoj ili crnoj zoni, a posto te koji muljaju ne mozemo stjerati u red ajmo opaliti po onima koji rade transparentno. Njh mozemo kontrolirati.

Kao npr. divlja voznja po cestama. Te koji divljaju i tako ne mozemo kontrolirati pa, naravno, necemo staviti radar u 10 sati navecer na mjestima gdje ekipa vozi ulicne utrke vec cemo taj radar staviti u pet sati popodne kad se ljudi vracaju s posla pa cemo ih loviti za prekoracenje brzine od 10km/h. Puno je manje opasno za one koji rade kontrolu ....
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
Isplate poticaja i kapitalnih potpora u poljoprivredi nisu upitne u rebalansu proračuna
Napisala/o Baltazar | Petak, 20/03/2009 | (0) Komentari


Potpredsjednik Hrvatskog sabora i predsjednik Hrvatske seljačke stranke Josip Friščić u Vinkovcima se sastao sa županom Božom Galićem. Govoreći o budućem rebalansu državnog proračuna potpredsjednik Sabora rekao je kako neće biti upitni poticaji i kapitalne potpore, jer osiguravaju radna mjesta i podmirenja domaćih potreba u hrani. Friščić je naglasio kako je do sada isplaćeno oko 600 milijuna kuna poticaja, a do početka idućega mjeseca država bi trebala poljoprivrednim proizvođačima isplatiti još oko milijardu kuna o čemu se intenzitvno razgovara na relaciji Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo financija i Vlada.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Jutros (cuo iz druge ruke, tako da postoji mogucnost krive interpretacije) ministar pricao na radiju kako se nece ukidati poticaji za podizanje trajnih nasada (kao sto pise u prijedlogu zakona o poticijamim, verzija koja je procurila) .... e sad, zivi bili pa vidjeli ...
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
očito da ni oni sami ne znaju šta i kako napraviti....žalosno ali istinitio!!!!!!
 
U

ursus4514

Guest
:arrow: :arrow: :arrow: ....JBT ako se poticaj ukine NECE BITI DOBROOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mislim da će uvijek biti neka državna stvar, ma kako se god ona zvala. Vjerujem da tko radi neće se bojati nićeg, a tko prijavljuje sve uredno i zapošljava radnke da će taj još biti dodatno stimuliran. A da ne pišem još tko bude samostalno izvozio ili neki Cluster. Nego zašto se naši političari moraju za to izboriti, mi od rata računajte svako za sebe koliko je to godina prošlo, konstantno uvozimo mašine, mehanizaciju, aute, kamione, autobuse, avione, rezevne dijelove i tako to. Javio se jedan neprirodan odnos gdje smo mi prezaduženi a drugim zemljama dobro. Sad se stvorila situacija da mi taj dug moramo otplatiti ali kako? Kad smo sve novce za koje smo se zadužili, vratili njima od kojih smo i posudili. Sad nam jedino ostaje rad. Znači moramo raditi za svu potrebu koju smo trebali. Kako ćemo raditi? Bolje kako mi želimo, nego kako oni žele. Pojavljuje se trend smanjivanja uvoza, to je dobro, ali treba raščlaniti koji uvoz se smanjuje, normalno da ne kupujemo strojeve i aute, ali hranu? Što bi političari trebali odraditi, političari bi se trebali dodatno zadužiti da bankrot države dobije navodnike "bankrot". Svima objasniti da je država u bankrotu ali pod navodnicima, dakle dodatno se zadužila da bi opstala, krediti će svi biti servisirani jer novaca ima, ali sad treba prebaciti točak razvoja i generiranja BDP na našu stranu. Dakle država je u "bankrotu" tko god izvozi osnovne potrebe u HR snosi rizik da nikada to neće naplatiti da će dobiti mjenice, tako da će svi uvoznici tražit nove izvore, novi izvori smo mi. Mali, veliki, srednji, bakice, crnjaci svi trebamo zapeti. Sve viškove koji su napunjeni po paprenim cijenama (Belje) pretočit u robu, gotov proizvod, i plasirati u turizam. Ali ne kako se to do sada radilo, tu imam kolegu koji je radio u velikom hotelskom kompleksu u Istri. To je kriminal, to nema veze sa vezom, kako se tamo radi. Čista pljačka i krađa državnog proračuna. Sve se mora iz korijena promjeniti, nitko nije kriv ajmo sada zapeti i odraditi dug. Puniti turističke kapacitete i kontrolirati cijenu namirnica u maloprodaji, na veliko, čak i restorane. Hrvatska opet mora biti poželjna i ugodna zemlja za odmor. Restorani bi prvi trebali smanjiti 300% marže na realnije. Ići na količinu da se pregrmi ovo razdoblje. Spasa ima, volje za radom ima, ima li kompetentnih političara da to povežu? Najlakše je nešto ukinuti, ali nešto stvoriti, za nešto se izboriti... Nije turizam jedino riješenje ima tu puno još bolji stvari, ali ovdje je deviza i već kuca predsezona.

Evo nešto malo offtopic ali nije ni tako daleko od teme. Neki dan sam vozio neke nizozemce na aerodrom, volim takve poslove jer ispitam politiku, gospodarstvo i još neke stvari. Pitam ih da li su prvi put u HR, kaže jedan da mu je drugi put a ovom drugom peti put. Tema po tema, da skratim, Dubrovnik i Split jako lijepi ali skupi, da im se zavrtilo u glavi, Orahovica jako dobro, ljudi dobri, zabavno, kažu hrana u restoranu jako jeftina!!! Sve vam je jasno. Samo što mi nemamo što ponuditi, ali pročut će se to, sviđa im se Ružica grad, planine i sunce. Oni nemaju toliko sunca i tako dugo, oduševljeni su, ali... Krenimo svi skupa sa osmijehom i jeftinim cjenama, a nadamo se da će i političari onda i nešto povezati.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
kontam...uff nikad pročitati :) :supz: :supz: slažem u cijelosti s tobom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
@ kontam,moram seu potpunosti sloziti s tobom.imam i nesto za nadodati.Iako sad nema mozda veze sa temom ali ja mislim da itekako ima.Država sad štedi,ukida poticaje,ukida šta ja znam sta sve ne ,nebi li se uštedilo...Ja ću se samo dotaknuti one sto mi baka stalno priča "štedi dok imaš najviše",tako je trebala i država,zamisli te sve "face sa školama" u državnom vrhi i svi pametniji jedan od drugoga i nikome to nije palo napamet da je trebalo štedjet već 10 godina...ali naravno,zasto bi se stedjelo kad se mogu neciji racuni trpat lovom,"rodbinskim vezama" sklapat poslove i izgrađivat WC-e javne za nekoliko milijuna itd....nitko nema muda reć i napravit,svima plaće idu na 4000kn dok se ne izvućemo iz govana,naravno to ovima od 15000,00kn ne odgovara,jer naravno oni imaju kredite sa ratama od 4-5000 kuna,tak bi i ja mogao zivjet..zamisli,ajde smanjite mi placu na 18000,00kn na 17200,00...necu rijec rec...tako ovi u saboru rade...a nek si smanje 50% plaće,da vidi narod da daju sve od sebe da se izvučemo iz krize,jer nismo se mi u krizu uvalili,mogli smo i bolje proći...da imamo kvalitetnog vođu...iako njihovo rješenje za izlazak iz krize(smanjivanje plaće,štednja,ukidanje benificija) je toliko besmisleno,jer još ćemo 10 godina biti u krizi ovim načinom razmisljanja...treba trošit,novci trebaju kružit,a ne držat se u čarapi(pogotovo kada ih nema)...tako da ukidanjem poticaja nebudu privremeno riješili ništa,a dugoročno još manje,jer morat ce ukinuti još bezbroj drugih stvari...ruku na srce,ko da poticaji koče državu za izlazak iz krize...pametni vide da nemamo političkog kadra koji nas može izvući,već ćemo uci jos dublje u G*vna!Volio bih za godinu dana napisati "prošlo je i to",ali bojim se da će biti "tonemo i dalje"...
 
P

pozna

Guest
kolega Komer,ovdje realni ljudi kazu da ce kriza trajati sigurno jos i iducu cijelu godinu,a posljedice i puno duze,a tek u hrvatskoj....boze pomozi.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nemate brige, ja otkad znam za sebe smo stalno u nekoj krizi. I uvijek se nekako iskobelja :) a osim toga, negdje sam vec napisao, u Hrvatskoj je sve propalo pa ce i kriza. Pozna nam je u malo tezoj situaciji ;) jer njemci su zadnju krizu imali tamo 1948 :) ali se u medjuvremenu doselilo puno Turaka i nas Slavena pa ce oni sve to popraviti :)
 
D

dmeter

Guest
Poticaji se vjerovatno neče ukinut nego smanjit + delvavacija 30-50%
Po meni se treba radit na skidanju cijena repromaterijala inače smo u proizvodnji mrtvi
Za vaše informacije tisuču kilograma svježe rajčice I klase u brazilu je 40$ to jest 200-230 kn
Kako tomu konkurirat dobivaju 80-90 tona rajčice po hektaru
Kilogram kineske rajčice za industrijsku preradu stoji 0.10 kn
Kilogram hrvatske rajčice za industrijsku preradu stoji 0.72 kn
EU potiče rajčicu sa 34,50 eura za tonu i da nema toga bili bi zbrisani preko noći
Maloprodajni kupci tu rajćicu kupuju za 7-10 kn kg to jest 1000-1300 Eura tona

To sve skupa smrdi a tako je u svim kulturama nije valjda da su hrvatski poljoprivrednici nesposobni za proizvodnju
Di je problem.Ja mislim da je problem u mikro parcelama kad se zna da je naprimjer najveća farma u Kanadi 12500 hektara da je prosječna velićina farmi 500 hektara u Kanadi, u brazilu 1000, u Usa od 100 do 1000(zavisno od države)
Po meni treba ukinuti poticaje po Hektaru i davat poticaje po proizvedenoj i prodanoj robi.
Šta bi da su u nas naprimjer nalazi Anna Creek station ranć od 3.6 milijona hektara i sa 30000-60000 tisuća goveda koliki bi oni dobili poticaj
 
A

atomizer

Guest
po meni nebi trebali nikakvi poticaji.ti meni realno plati koštanje moje kile nečega ili litre nečega plus meni jedan postotak zarade i bok.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
U tome i jest problem. Cijena na trzistu se ne definira iskljucivo cijenom kostanja necega vec odnosom ponude i potraznje. Cijena kostanja je samo jedan mali parametar na proizvodjackoj strani (odnosno na strani onoga tko kupuje), a cijenu odredjuje, u sustini, koliko netko za nesto hoce platiti (ili "grubo" receno kupac. A kupca bas i ne interesiraju troskovi proizvodjaca)
Dali za na npr. auto ili traktor ili televizor placamo cijenu kostanja plus neka zarada? 100% sam siguran da placamo puno vise od cijene kostanja (npr. kako objasniti da cijena neke iste stvari u razlicitim zemljama kosta razlicito, a troskovi transporta se minimalno razlikuju)
 
G

GROF

Guest
...POTICAJI!???...ČA JE TO?., ZAČ JE TO?...
...narode! na samome početku mog pisma molim vas sve skupa da nenavalite name ko muve na G...o., ovo pišem jer mi nekoliko stvari ni jasno?., navest ću ženin /čitaj suprugin!/ i moj primjer. ovako!., o čemu se dela?., žena moja i ja krenuli u poduzetničke vode., ja ekonomista i računam samo na rad; dobit, trošak, profit., ... žena frizerka nima kadi delat., a žena oće delat treba novčića, treba od nečeg živit!., pomogli malo roditelji - to jim je i dužnost jer smo njiovi, u privrednu banku po novčiće i ajmo delat salon. majstori dolazidu i pomalo deladu - više lažedu, pekljadu, zanovjetadu, svi odreda imadu firme i obrte dok netreba dat - izdat račun iliti R-1., e onda vidi mare vraga!., svi odreda u blokadi, neisplati se radit legalno, propalo poduzetništvo zbog neplaćanja., a zgodno, sve deladu na crno, lova - novčići na ruke i u GOTOVINI., nima čekova, kartica, peglanja, banaka - provizija, sve u brutu, made in žep!!!., trebala nam brzo lovica - novčići, nenamjenski kredit, rata do =2.000,00 kn.-, kamata 17,99 %., pa ti delaj rodjo moj!

...postavlja se i nameće samo po sebi logično pitanje?!., pa kadi bi nam bil kraj da smo dobili poticaje od države; neki =50.000,00 kn.-, pa da je kamata bila; 6 %., pa da je poček bil; 2 godine, pa u ovi 9 godin da smo dobili poticaja barem; =5.000,00 kn.-, ...??? i tako da nenabrajam., i sad moja ženica - direktorica - vlasnica - šefica - čistačica - računovodja,... treba delat i delat da podmiri sve računčiće. ča ona više dela?., sve obaveze plaćanja prema državi su iz godine u godinu veće., a usluge u cijenama? su iste ili malo, malo veće!., kada žena? kalkulira i razgovara sa poreznom upravom., ma uvik je odreda lipo neljubazno utješidu!., pa ako vam neide posal., ki vam je kriv?., zatvorite butigu!...

...kada je bura, nevrime, snig,... napravil štetu na salonu?., odkud naplatit štetu?., ki je kriv?., bog!., država., narod.,... pitamo u općini /čitaj državi/., a ki vam je kriv kad niste osigurali?., ajde u osiguranje, osiguraj objekt i sve ono ča je u njemu!., halo bingo!!!., to i to., lipo dojdedu drugari iz osiguranja sve pogljedadu, popišedu,... projde jedno vrime, majstori - majstorine sve napravidu., drugi neradnici - menadžeri! izdadu račune - fakture; R-1., ajde po novčiće ili jim plati na izmišljene račune!!!

...podigla bi ona lako cijene i to nekoliko puti!., recimo da joj je muško šišanje izmedju =250 - 300,00 kn.-,... pa sve tako!., ali narode moj!., pa ki bi joj došal??? u salon!., u cehu frizera ličko-senjske županije imadu na celome području - terenu iste ili slične cijene usluga..., po tome se i ravnadu na svojim sastancima, seminarima, savjetovalištima,...

...ode ja predaleko i naširoko!., puno stvari mi ni jasno kada je poljoprivreda u pitanju!., pogotovo velika?...

...ovo je malo šale., ma šalim se ja!
TREBA DAT POTICAJE!, ČIM VIŠE!, ČIM REDJE I NA VRIME!, A DELO I POSAL!., MA KI VAM VOLI DELAT DOK IMA POTICAJEV!., MOŽDA OVE GODINE I MOJA ŽENA DOJDE NA RED ZA BILO KAKOVE POTICAJE!., NEKA ONDA POTICAJEV, PA KOME ONI SAD SMETADU!!! /narode moj nemojte se ljutit na ovo moje karikiranje nečije zbilje!/., ma samo me probajte razumit., ma i ja bi kakove poticaje!!!

BOG! VAS BLAGOSLOVIL NARODE RADNI I NERADNI = MOJ! sretno nam sa poticaji!
 

Najnoviji postovi

Na vrh