• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ukorijenjivanje reznica

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
... kupnja gotove sadnice ne dolazi u obzir jer tom kupnjom ne dobivam ono što želim...:(envy):

jedini način da ostvarim ono sto zelim je da uzgojim svoju vlastitu sadnicu (e sad najvjerojatnje putem margotiranja) te ju nakalemim na ono što ja hocu i kako ja hocu...

A što jednostavnije ne kupiuš gotovu podlogu za kalemljnje i odmah sad kalemiš, a ne jesen imaš gotovu sadnicu.
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
takvih sadnica kod nas nema ..vec sam u nekoliko agrariaj trazio podloge tresnje ... likovi niti ne dobivaju ..biaj san u par opg-ova i nista ... :mad::
kad nađem negdi gdje ima to je onda daleko od mene i neisplativo mi je ici po to a poštom ne šalju...

pa mi ne preostaje nista drugo neg uzgojit svoju :s:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Do Metkovića i nazad te košta 200kn put, jesi pitao u Prud?
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
U prud-u nisam pitao :(think):

A metkovic mi je daleko s obzitrom da ne vozim. Zato gledam naci nekoga tko salje postom iako je to rijetko i nezgodno....
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Menije je u Sloveniju, jedan rasadničar iz okolice Zagreba poštom poslao podloge jabuka MM106 i m 9 po cijeni od 3 kune (0,40€) po komadu, dok su kod nas u slovenijji 1,50 €.
Imao je i podloge trešnje i dunje. To je bilo u studenom prošle godine. Ako te zanima mogu ti poslati link na pp.

Inače, podloge su bile odlične kvalitete sa dobro razvijenim korjenom i debljine nadzemnog dijela kako smo se dogovorili. Označeni snopovi su bili zapakirani u vlažnu najlonsku vreču te u dugačku kartonsku kutiju u kakvoj se šalje cviječe. Priložio je i svoj katalog proizvoda.
Profesionalno nemaš kaj.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Popikao sam nešto reznica u supstrat i sada nakon 2 i pol tjedna su mi počele puštat pupove i lišće, vjerojatno su se uhvatile. Stoje u hladu u kanti pokrivene najlonom, da li bi im sada kada je krenulo lišće trebalo dati malo sunca ili ih dalje držat pokrivene najlonom u hladu?
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Pozdrav
Da li je itko narucivao clonex preko e baya??
On je navnodno zabranjen kod nas??
Kako to ide?
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Tomislave kako si riješio problem sadnica podloge za trešnje.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Riješio sam na više načina

-Kupio sam 50 podloga colt u jednom rasadniku u Zagrebu. U dogovoru s čovjekom poslao mi ih je poštom kvalitetno zamotane i opremljene.(3kn)

-Također sam koristio i tehniku margotiranja na neki 10-ak stabala-primilo se njih 8 ,ali za 3 kn se ne isplati sve to

-u kasno ljeto sam pikirao 20 sadnica s rizophon sredstvom za zakorjenjivanje primitak je bio 9,(manje od 50%) ,zato sam sada krenuo u potragu za clonex sredstvom za zakorjenjivanje, jak odbra stvar, samo je ilegalan kod nas.


Na kraju najbolji izbor je podloga colt,
ima debelu kožu pa se lako nakalemi na procjep.
Na jesen imam u planu kupnju i sadnju 50-ak komada
Ako ti treba broj covjeka javi(ne smjem ovdije oglašavati)
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Može li se igdje nabaviti divlja trešnja (srijensula) kao podlogu za cijepljenje trešnje dogodine?

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Za Ekonomist

Treba li ti toga puno ? Ako je to ono što mi zovemo "rašeljka" mogu ti pribaviti!
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
To je divlja trešnja i sama raste u prirodi. Mislim da to nije rašeljka jer nju proizvode rasadnici. Kad kupim gotovu sadnicu trešnje i ona je nakalemljena ali ne na divlju. Onda ona raste tri do četiri godine i uvehne. Nešto joj pojede korjenje.
Treba mi 20-ak komada. Ove godine sam sam cijepio i čini mi se da je uspjeh dobar.

Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Razinekop

Član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
330
Za Ekonomist

Da je to meni ja bih onda probao naći tu divlju biljku uzeti reznice i pokušao ih zakorijeniti (možda je kasno? ,ali što gubiš) ili kasnije naći sjemenje i pokušati iz sjemena dobiti sadnice.

Ja sam sebi našao jednu manju "rašeljku" i na istu navrnuo trešnju.
 

Prilozi

  • IMG_20170220_112458.jpg
    IMG_20170220_112458.jpg
    83.6 KB · Pregleda: 55

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Dragi kolege kad vec nezelite potruditi se procitati temu ispocetka evo ja cu vam napisati ukratko.

Rašeljka- (Prunus mahaleb)http://www.plantea.com.hr/raseljka/

Divlja trešnja (Prunus avium) -dobiva se iz koštice trešnje.


E sad kolega Ekonomist ja iz vasih poruka ne razumjem sto vi tocno zelite;

Divlju trešnju-mozete dobiti iz kostice-na jesen stratiicirate sjeme a na proljece dogodine posijete te nakon 2 godine ce biti moguce kalemljenje(naravno uz potrebno navodnjavanje tijekom ljeta)-po meni totano neisplativo i dugotrajno

Mozete također i od neke tresnje uzeti reznice(drvenaste,sredinom 8 do sredine10og mjeseca),te tako uzgojiti svoje podloge,naravno uz koristenje odgovarajuceg sredstva za oziljavanje.

Sve to isto mozete i sa rašeljkom.

Ali opet to sve skupa je po meni malo predug i neisplativ proces.
Cijena podloge colt je 3kn, a ako pogledate koju poruku(čak na ovoj stranici) iznad, viditcete da sam napisao sve najbolje o toj podlozi(pogotovo za nase krajeve).

Ima kupiti i podloge rašeljke,ona je cak malo pogodnja za nase krajeve-podnosi sušu i kamenito tlo,ali jenesto slablje bujnosti.

I ono najvaznje lako se kalemi jer ima debelu kozu i brzog je rasta.

Što je srijensula neznam, nisam nikad cuo, a nije ni google...
 

Zuki

Novi član
Tu od
31 Svi 2021
Poruka
2
Pozdrav svima, zanima me da li je normalno da kada se dud razmnožava reznicama, vinova loza i druge biljke u ljeto i proljeće da se osuši lišće na reznici na vrhu koje sam ostavio nakon duljeg vremena. Unaprijed zahvaljujem!
 

Najnoviji postovi

Na vrh