• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ukorijenjivanje reznica

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Kako postići da iz reznica izbiju korijenčići i da se to onda može posaditi? Želim na taj način razmnožavati lipu. Stablo je srušeno pred par godina ali su iz korijena oko panja izbile šibe pa bi htio to iskoristiti. To je neka posebna lipa nije ko ove iz šume, cvjetovi su krupniji i lišće je šire, možda je širokolisna.
Inače posadio sam par ovih šumskih ali nije to to, užasno sporo rastu, ova stara je bila bolja.

Znači ja bi porezao, na proljeće te šibe ali čuo sam da se može tretirati nekim hormonima da puste korjen? U što staviti šibe u periodu ukorjenjivnja?
 

Nikola114

Novi član
Tu od
6 Stu 2011
Poruka
11
U agrarijama se kupuje. 3 vrste, onaj za ukorijenjivanje odrvenjelih reznica. Mislim da je taj sa brojem 3. Zaboravio naziv. Meni je uspjelo ukorijenjivanje sa maslinama.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako postići da iz reznica izbiju korijenčići i da se to onda može posaditi? Želim na taj način razmnožavati lipu. Stablo je srušeno pred par godina ali su iz korijena oko panja izbile šibe pa bi htio to iskoristiti. To je neka posebna lipa nije ko ove iz šume, cvjetovi su krupniji i lišće je šire, možda je širokolisna.
Inače posadio sam par ovih šumskih ali nije to to, užasno sporo rastu, ova stara je bila bolja.

Znači ja bi porezao, na proljeće te šibe ali čuo sam da se može tretirati nekim hormonima da puste korjen? U što staviti šibe u periodu ukorjenjivnja?

Ne moraš nužno odrezati te šibe, jedino ako ti ne smetaju.
Ostavi ih na panju. Na oko 10 cm od tla napravi prstenovanje - odstrani koru u obliku prstena oko 1 cm širine. Navedeno mjesto (po odrezanoj kori) stavi hormona, te zagrni šibe najbolje mješavinom treseta i zemlje, a ako ne može i zemlja.
Ako imaš mjesta, možeš oko svake mladice umjesto zagrtanja staviti veću plastičnu bocu, i onda napuniti zemljom i tresetom.
Redovito zalijevaj tijekom vegetacije i na jesen imaš šibe sa dobro razvijenim korijenjem.
Odreži škarama ispod mjesta prstenovanja i posadi ih na stalno mjesto (ili prodaj :rolfer:).

Ako baš hočeš rezati šibe, onda to odradi negdje krajem veljače, prije kretanja vegetacije.
Složi ih u smotuljak, zajedno sa šibama vrbe (otprilike 10 šiba vrba na jednu šibe lipe) i stavi ih u kantu sa vodom.
Vrba ima dovoljno hormona, te će potaknuti i razvoj korijena kod lipe.
Jako važno; vodu ne mjenjati (koliko god da smrdi) samo nadolijevati (pazi da ne osuši).
Sredinom ljeta šibe će imati dovoljno korijena, pa ih presadi u male vaze, i slijedeće proljeće na stalno mjesto.

Eto, ima puno mogućih načina.
:partyman:
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
reznice2.jpg


reznice.jpg


Evo kako sam ja zamislil ukorjenjivanje po receptu s vrbovim šibama. Zeleno je vrba, a smeđkasto su mladice lipe. Kako vam se čini? Vodu budem dolijevao redovito pa mislim da nije potrebno stavljati sve skupa u veće kante??
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Kakava je situacija sa sa brezom, se može i ona preko reznica razmnožavat?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mislim da si tu vrbu trebao isječi na sitnije i staviti u veču posudu a onda brezu unutra,tak će vrba otpuštati više hormona i dobit češ veči učinak inaće ta metoda je jako dobra i prirodna.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Mislim da si tu vrbu trebao isječi na sitnije i staviti u veču posudu a onda brezu unutra,tak će vrba otpuštati više hormona i dobit češ veči učinak inaće ta metoda je jako dobra i prirodna.

Mogu izrezati vrbove šibe na još sitnije stalo bude svejedno u staklenke. Mislim si ako je veći hamper i više vode onda bude i manja koncentracija toga hormona u vodi pa je opet na istom, ne? :scratch
A to što pokušavam razmnožiti je lipa.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Trebo bi skinuti koru ak su ovak poslagane a ako ih režeš na manje komade onda više ispuštaju hormon o tome se radi ovak je ok samo malo skini kore iz vrbe da lakše izlazi van hormon.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Trebo bi skinuti koru ak su ovak poslagane a ako ih režeš na manje komade onda više ispuštaju hormon o tome se radi ovak je ok samo malo skini kore iz vrbe da lakše izlazi van hormon.

Aha oguliti vrbove šibe dolje... ok puno hvala na savjetu sutra budem to napravil :)
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
reznice2.jpg


reznice.jpg


Evo kako sam ja zamislil ukorjenjivanje po receptu s vrbovim šibama. Zeleno je vrba, a smeđkasto su mladice lipe. Kako vam se čini? Vodu budem dolijevao redovito pa mislim da nije potrebno stavljati sve skupa u veće kante??

Stavi smotuljke u neku veću kantu (hamper). Kada se razvije korijenje/žila bit će problem sve to izvući van iz tako male staklenke. Ja stavljam u kantu. I samo nadolijevam vodu (ne mijenjati, koliko god da smrdi)

p.s. Ma možeš staklenku onda razbiti čekićem :scratch
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Evo kako sam ja zamislil ukorjenjivanje po receptu s vrbovim šibama. Zeleno je vrba, a smeđkasto su mladice lipe. Kako vam se čini? Vodu budem dolijevao redovito pa mislim da nije potrebno stavljati sve skupa u veće kante??

mogu li se saznati rezultati tog pokusa?
prošlo je gotovo godinu dana, jesu li lipe pustile žile?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
mogu li se saznati rezultati tog pokusa?
prošlo je gotovo godinu dana, jesu li lipe pustile žile?

Jesu pustile su korjenčiće ali sam sve to hitil vu potok na kraju :axe:
Ostavil sam kad je došla vrućina kraj prozora u jednoj zatvorenoj sobi, nije me bilo par dana i poparilo se sve, ko da ih je peronospora popalila, mislim bilo je vode u posudama, ali ipak... a već su bili veliki listovi.
No ak to hoćeš probati možeš vrbove grančice narezati na kratke komadiće i puno ih potopiti u vodu, ja nisam skužil odmah, ali na taj način se ipak dobije veća koncentracija hormona koje vrba ispušta, jer logično to ispušta samo na mjestu reza.
Vjerojatno budem probal opet na proljeće
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Pozdrav svima

zanima me kako je najuspješnej ukorijeniti reznice od divlje trešnje (rašeljke)
i kada se to radi i s čim
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Itko ... msm ..procitao sam temu ali kod mene nema vrbe pa to mi propada , zanima me kako se zove taj prašak i kada je to najbolje raditi
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Itko ... msm ..procitao sam temu ali kod mene nema vrbe pa to mi propada , zanima me kako se zove taj prašak i kada je to najbolje raditi


Rašeljka je rašeljka - lat. Prunus mahaleb
Divlja trešnja je divlja trešnja - lat. Prunus avium. Dvije različite vrste.
Što će ti reznice, pa sigurno ima sadnica tamo gdje raste. Mora biti. Iskopaš i presadiš.
Ja sam ispod divlje trešnje sada u ovo vrijeme izvadio 30-ak mladih i presadio za cijepljenje.

Što se tiče praška za zakorjenjivanje. Tako ga traži. Upišeš u google i izbacit će ti naziva pa ćeš onda bolje znati.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jel to pričamo o hormonima? Imaš za zelene, poludrvene i drvene reznice. Trebalo bi bit u svakoj poljoapoteci, ja sam platio kakvih 35kn.
 

Ante

Novi član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
13
Rašeljka je rašeljka - lat. Prunus mahaleb
Divlja trešnja je divlja trešnja - lat. Prunus avium. Dvije različite vrste.
Što će ti reznice, pa sigurno ima sadnica tamo gdje raste. Mora biti. Iskopaš i presadiš.
Ja sam ispod divlje trešnje sada u ovo vrijeme izvadio 30-ak mladih i presadio za cijepljenje.

Što se tiče praška za zakorjenjivanje. Tako ga traži. Upišeš u google i izbacit će ti naziva pa ćeš onda bolje znati.

Tamo gdije raste je samo stablo i nema nista iz zemlje ...pa bih to ukorijenio i dogodine kalemio
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Tamo gdije raste je samo stablo i nema nista iz zemlje ...pa bih to ukorijenio i dogodine kalemio

Rašeljka se vegetativno razmnožava listovima koji se lako zakorjenjuju u plasteniku pri visokoj vlažnosti i uz prethodno tretiranje stimulatorima rasta ili hormon za zakorjenjivanje (indol-buterična kiselina)
Eto, nadam se da će ti ovo biti od pomoći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh