• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uljana repica, sjetva-žetva 2010-2021

J

josipp

Guest
ima li ko uljane repice za prodat treba mi za zelenu gnjoidbu
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
2.80 Žito plaća (žito doo jel).
Plaćanje za 10dana.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Uljana repica, sjetva-žetva 2011.-2012.

Evo sjetva se bliži a o uljanoj još nema nove teme,kakvi su vam planovi za sjetvu,koje hibride ili sote planirate zasijati,kakva gnojidba i koja površina je kod vas u planu?ja ove godine planiram zasijati 25ha repice,hibridi će biti traviata i turan od KWS-a i jedna vrećica petrola za probu od Syngente.gnojidba će biti 400kg npk 0-20-30 i 150kg urea-e po hektaru.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
M

MOCO

Guest
još mi je rano,bojim se da mi nebude prevelika do zime,tamo od 5.9, a koliko će biti ovisi o vlazi jer ako bude presuho onda neću sijat ništa. Mislim da ću Tasilo i Triangle
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kod mene su strnista izorana poslije ove zadnje kise i cekaju. ne radi se o nekoj velikoj povrsini, nekih 8-9kj sto je tih istih 8-9kj vise nego lani :D
gnojidba ce vjerojatno biti skromna a sjeme pregovaram s kws-om za neki pokus a ostalo cemo jos vidjeti..
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
tibor88 ako dogovoriš pokus najvjerovatnije da sjemena nećeš morati ni kupovati.
MOCO ja ću početi sijati ako vrijeme dozvoli već 25.8.,a u jesen ću je prskati sa carambom jer ona djeluje kao regulator rasta i kao fungicid.najranija sjetva koju sam do sada obavio je bila 26.8.,a najkasnija za probu je bila na samo jednom ha prošle godine 15 ili 16.9.ja prakticiram sjetvu do 5.9.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako je riječ o pripremi sjetve za repicu; koji vam je izbor gnojiva?
Pitam stoga, jer osim klasičnih NPK gnojiva, repica je biljka koja zahtjeva i vrlo visoku količinu sumpora (S).
Ovisno o dostupnim podacima, radi se o potrebi od 50-80 kg/ha/sumpora.
Planirate li dodatnu gnojidbu na bazi sumpora?

p.s Obilna gnojidba dušikom (radi većeg prinosa) dodatno otežava usvajanje/metabolizam sumpora, tako da je to samo još veći problem.
p.p.s I možda najbitnije, sumpor sudjeluje u sintezi ulja, pa sjemenke biljaka gnojene sumporom sadržavaju znatno više ulja.
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
a koja ti je onda preporuka, kako i sa kojim gnojivima gnojiti i prihranjivati uljanu repicu?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
a koja ti je onda preporuka, kako i sa kojim gnojivima gnojiti i prihranjivati uljanu repicu?
Preporuka stiže uskoro.
VAžno pitanje; tip tla?
- Duboko/plitko;
- vodozračni režim (zadržava vodu/voda normalno protječe kroz tlo);
- pH reakcija (kiselo, neutralno, alkalno ili bazično (puno kalcija, svijetlije boje);
- količina organske tvari

p.s. I naravno koja površina?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo kada smo kod repice, stanje je slijedeće:

Osnovna gnojidba mora zadovoljiti slijedeće uvjete:
(kg hraniva/100 kg uroda zrna)
1. Dušik (N): 6,0-6,2 kg
2. Fosfor (P2O5): 2,3-2,4 kg
3. Kalij (K2O): 4,8-5,0 kg
4. Magnezij (MgO): 1,1-1,2 kg

i prema tome isplanirati potrebne količine NPK gnojiva za repicu.

Dušik; klasika - 1/3 u pripremi tla (ne koristiti nitratne oblike), 1/3 u 1. prihrani i 1/3 u 2. prihrani
Fosfor i kalij; klasika - u pripremi tla
Magnezij; naročito važan na laganim pjeskovitim (propusnim) tlima - može se dobro kombinirati sa sumporom (Mg-sulfat)

Dodatna gnojidba (folijarna):
1. Sumpor (S) - prije zime ( faza 6-7 listova, ako nije blato) ili u rano proljeće. Nije potrebno ako je sumpor dodan u pripremi tla za sjetvu
2. Cink (Zn) - u pripremi tla (kao startno gnojivo) ili folijarno kao sumpor
3. Bor (B) - može u pripremi tla (do 5 kg/ha izmješati sa NPK gnojivom i primjeniti širom) ili folijarno (može prije zime, ili u proljeće; preporuka je obavezno prije primjene dušika, uz mogućnost kombinacije sa zaštitnim sredstvima)
4. Kalij (K) - dobar učinak, naročito u tretiranju nakon cvatnje (povećava se količina ulja u sjemenci)

Posebna gnojidba (startna gnojidba):
1. Fosfor+cink - koristiti startno gnojivo (lošija opcija širom (skupo) ili lokalizirano, ukoliko sijačica ima deponator mikrognojiva).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Raspoloživa gnojiva za repicu u HR:

Startna gnojidba
1. Umostart super Zn (distributer Bami-Agro, Zagreb) - kombinacija fosfora i cinka; izuzetan startni učinak, zbog skupoće preporučam samo lokaliziranu primjenu, doza oko 40 kg/ha). Cijenu ne znam, ali je nekad bilo oko 700,00 kn/vreća od 25 kg

Folijarna gnojidba
1. Sulfika SNP (isti distributer; Bami Agro, Zagreb) - gnojivo koje sadrži sumpor; 4 lit/ha, cijenu ne znam (treba zvati distirbutera)
2. Bor - bilo koji raspoloživi. Može jeftiniji natrij-perborat (Foliarel B, 1 kg oko 50 kn) dok skuplji, organski (bor-etanol amin) može samo izvaredno za neko kasnije tretiranje.

Ono što nije dostupno u HRV, a izvaredno je dobro za repicu je:
1. Urea-sulfat
2. Sumposprint (bazno gnojivo na bazi sumpora)
3. Photrel (folijarno; mikroelementi+sumpor)

Napomene:
Ne korsititi elementarni sumpor za gnojidbu (onaj za zaštitu). Radi se o stabilnoj molekuli S8 koja se mora razgraditi u tlu (dug i spor poces) da bi bilo iskoristivo za biljku.
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
ma jbš to sve skupa, kad to sve pobacam po njivi gdje mi je zarada na kraju?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ma jbš to sve skupa, kad to sve pobacam po njivi gdje mi je zarada na kraju?
Ma, ne ljuti se Moco, ovo su bile "ukupne" preporuke; ne mora se sve svugdje primjeniti. Naravno, priča o trošku/cijeni je na mjestu; međutim bez uloga nema niti dobiti. E sada treba to dobro izvagati.
Ali ako već ulažeš u sjeme, stroj, naftu, zaštitna sredstva i dr., šteta je da urod ostane osrednji/loš jer je gnojidba krivo/nepravilno odrađena.

Moj je prijedlog, ako je već velika stiska oko novaca, odraditi bar gnojidbu borom (1 kg Foliarela je oko 50-tak kuna).
U pripremi tla, pomješaj na suho (u običnoj mješalici) NPK gnojivo i Foliarel (prah, izvrsno se mješa sa granulama NPK gnojiva). Tu je dosta oko 5 kg/ha.
I onda folijarno, oko 2-3 tjedna prije očekivane cvatnje (sa nekim zaštitnim sredstvom, 150 g Foliarela/100 lit. vode).
I na kraju nakon cvatnje, još jednom folijarno borom.

Ovo ulaganje ne bi trebalo preći cca. 250-350,00 kn/ha, a prednost je slijedeća:
- bolji porast repice (iskorištenje dušika jer je bor važan za metabolizam dušika)
- bolja klijavost polena i oplodnja
- bolji porast sjemenke nakon oplodnje.

LP
David
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
kako vi koristite repicu? koja je namjena?

dali neko presanjem vadi ulje iz repice?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
a kako ću nakon cvatnje u repicu? neznam letit
Ne bi trebalo letit; ali mora biti malo drugačiji stroj tzv. samohodna prskalica visokog klirensa (oko 150 cm). Evo nekoliko slika (stroj je uteka', al' su ostali kolotrazi)



*Ova je inače u Slatini; volumen rezervara 3500, širina grane 24 m

Odnosno izgled polja:




p.s. Klasični traktor tu nema što raditi; veća je šteta od koristi.
p.s.s. Eto, niš' od letenja.
 
M

MOCO

Guest
kako vi koristite repicu? koja je namjena?

dali neko presanjem vadi ulje iz repice?

uljana repica je jedna od najisplativijih kultura u ratarskoj proizvodnji, koriste ju uljare za proizvodnju biljnog jestivog ulja, a nusproizvod tzv.repičina sačma ide u smjese (pretežno za krave) kao proteinski dio.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
uljana repica je jedna od najisplativijih kultura u ratarskoj proizvodnji, koriste ju uljare za proizvodnju biljnog jestivog ulja, a nusproizvod tzv.repičina sačma ide u smjese (pretežno za krave) kao proteinski dio.

isplatili se proizvodnja ulja kao alternativa dizelu?
 
M

MOCO

Guest
biogorivo je još uvijek skuplje od fosilnog, ali neke vlade ga forsiraju jer kao nezagađuje, a i fosilno je na izmaku.Međutim to kemijanje poskupljuje hranu i mislim da to nije pravi put, drugo je koristiti poljoprivredne nusproizvode i ostatke u proizvodnji biogoriva, ali ovako uzgajati hektare hrane za mašineriju nemože završiti dobro.

Ja proizvodim repicu za proizvodnju jestivog ulja, to ti je u trgovini ono sa slikom procvjetale repice i zove se biljno ulje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh