• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uljana repica, sjetva-žetva 2010-2021

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,337
Ja sam mislil da je stigel tvoj?kak ide od bratiča?daj neke slike od sjetve

nije još stigao tovari se u ponedjeljak,a bratićev ide kao zvijer a slike će da budu kada moj stigne.
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Pozdrav ljudi!!!! imam dosta pitanja zanimljiva mi je ova tema pa nemoje mi ništa zamjeriti. :rolleyess:

Imam dosta zemlje cca 55ha kada se potrudio i očistio stare pašnjake od raznog raslinja potegnuo bi i do 60ha. zemlju sam naslijedio i neće mi se prodavat pa bi na njoj nešto radio. Zadnjih dana kum me nagovara da se raspitam za uljanu repicu. Kako je u mom kraju nema skoro ništa zanima me koliki su troškovi samog materijala za sjetvu i naknadno umjetnog gnojiva, šprica itd po hektaru (cca naravno). Da li poticaji pokrivaju barem pola troškova i kakvo je stanje sa otkupom.
Također me zanima kakva je mehanizacija potrebna (dovoljna) da bi se s njom mogla obrađivati repica.

I još jedno pitanje da li bio problem ovih 5 ha koja su pod raslinjem za repicu dali mogu i to rasčistit i u miru posijati repicu i znat da stim neće bit problema (od raslinja ima svakojakog korjenja živica pa čak i agacije i hrasta).

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru LP, Miro
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
dakle planiras poceti od nule, bez ikakve mehanizacije?
nemozes repicu uzgajati u monokulturi, moras mijenjati plodored.
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
dakle planiras poceti od nule, bez ikakve mehanizacije?
nemozes repicu uzgajati u monokulturi, moras mijenjati plodored.

točno planiram od nule krenuti, znam da moram mjenjati plodored svake 4 ili 5 godina ako se ne varam, ali imam dosta površine tako da se s tim mogu igrati.

nije da nemam mehanizacije imam malog ferka 539 al mislim da on nije dorasao tolkoj površini kad već ulaže hoću uložit kak treba
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
o moras ti i cesce mijenjati. uglavnom se prakticira da se svake godine mijenja kultura. kukuruz se cesto i 2 godine ostavlja iako ljudi i ostale kulture imaju po 2 ili vise godina, ali struka to nikako ne preporuca.
e sad, za toliku povrsinu ti treba poprilicna mehanizacija. osim ako imas nekoga tko bi ti pomogao i od koga imas posuditi?
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
o moras ti i cesce mijenjati. uglavnom se prakticira da se svake godine mijenja kultura. kukuruz se cesto i 2 godine ostavlja iako ljudi i ostale kulture imaju po 2 ili vise godina, ali struka to nikako ne preporuca.
e sad, za toliku povrsinu ti treba poprilicna mehanizacija. osim ako imas nekoga tko bi ti pomogao i od koga imas posuditi?

Ma nebi htio ništa posuđivati to je najgore, ušao bi u to i kupio sve kaj mi treba, kolko mi npr. treba biti traktor jak nebi htio kupovati nešto pretjerano a vidim da tu ljudi rade sa ferkićima tak da mogu i svojeg malog iskoristit za nešto.
 
M

MOCO

Guest
uljanu više nestigneš posijat!
Podijeli si tih 55ha na 4 dijela,jedan sad zasij pšenicom,drugi ozimim ječmom,3 i4 zimsko oranje i naproljeće posij kukuruz i suncokret!

Naljeto kad skineš ječam tu posij uljanu repicu. Na kukuruz pšenicu, na suncokret ječam ili pšenicu, i jedan dio napravi zimsku brazdu za proljetnu sjetvu. i tako rotiraš polja ovisno o tržištu,vremenskim uvjetima i tvojim potrebama.

za žetvu uljane treba dobar kombajn, ako ga nema u blizini ne upuštaj se u to!
 

Mireek

Član
Tu od
6 Ruj 2011
Poruka
388
Hvala na odgovoru, nisam ja ni htio počet ove godine ja se spremam na godinu krenut pa se sad informiram. Kolko je isplativa uljana repica u odnosu na druge kulture npr. sucokret ili kukuruz?
 
M

MOCO

Guest
meni je sve ove godine isplativo, ali ja imam svu mehanizaciju i puno iskustva pa čim vidim usjev znam šta mu je. Zato nemoj to ni pitat jer netko propadne na jednoj stvari, a na toj istoj susjed mu dobro zaradi.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Ovo je najlošija.

DSC01571Kopiraj.jpg


A ovo najbolja.

DSC01573Kopiraj.jpg
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kako se desila takva razlika u nicanju i na kojoj su strani te tvoje oranice ako se ide kroz tvoje mjesto prema VT,ova dobra bude definitivno prava dogodine još ak bude i cijena:axe:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
A neznam. Pola dobre pola loše ima. Moje su dok se ide prema St. Marofu pa onda putevi na desnoj strani.
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
691
Dečki...daj mi recite koja uljana repica od svih sorata je najviša, tj koja daje najviše mase??
zanima me to jer planiram posijati neku od sorata za zelenu gnojidbu...pošto nemogu nabaviti sjeme Roule...
fala!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Dečki...daj mi recite koja uljana repica od svih sorata je najviša, tj koja daje najviše mase??
zanima me to jer planiram posijati neku od sorata za zelenu gnojidbu...pošto nemogu nabaviti sjeme Roule...
fala!

Znam ja za seme rauole, i to čak za dvojicu koji ga imaju :)
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
repica spremljena u silose. sada se samo ceka cijena, a po svemu sudeci trebala bi biti dobra. eh da smo je jos barem toliko imali :rolleyess:

za sada samo jedna slika, a detaljniji izvjestaj ce biti kada ulovim vremena..

 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Evo kod strike.
Repica plaća odlićno...

Naša koju kosimo sutra.

DSC_0322Kopiraj.jpg


I žetva danas.

DSC_0325Kopiraj.jpg


DSC_0326Kopiraj.jpg


DSC_0327Kopiraj.jpg
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
obecao sam slike ali zapravo ni nemam neke kvalitetne..



7,2t repice na silosu..



jedan dio je lezao pa je sigurno i tu bilo gubitaka



brano je sa 4065h



na putu za silos sam stigao decke iz sela pa smo napravili mali konvoj :)

i auspuh je ravan, samo ga je mobitel iskrivio :rolleyes:

sve u svemu, rezultat je zadovoljavajuc s obzirom na nesto manje ulaganje.
prosjek je kojih 10ak kila iznad 3t/ha a vlaga se kretala od 7,5 do 8,7
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Uljana repica, sjetva-žetva 2012.-2013.

Jel sijao tko uljanu repicu ove godine?
 

Najnoviji postovi

Na vrh