• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UNIVERSAL

Deych

Novi član
Tu od
8 Ožu 2015
Poruka
17
Pozdrav
Opet se obračam na vas s pitanjem i novim problemom na 445 DTC. Kad traktor radi u "leru", čuje se iz dela spojke-kvačila ropot, zelo glasan...kad potisnem papučicu-pedal kvačila i kad osjetim mali napon, taj ropot utihne, kad pustim pedalu se čuje skoraj ništa...
Zanima me kaj bi lahko bio vzrok? Ležaji na spojni osovini? Potisni-druk-ležaj? al sumljam da druk ležaj se ne bi vrtio, prostog hoda je više nego 4 cm, šta bi značilo da nije u stiku sa prclima na korpi...šta mislite?
 

Kišur

Novi član
Tu od
17 Tra 2020
Poruka
16
Pozdrav.susjed pita ovako,za univerzal 445 1975.godina,lijevi kotač koči desni ne,spanal ga je opet ne koći kaj može bit,drugo kolko piksi treba za prednji trap i kakve.hvala pozdrav od suseda iveka
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Skinut dolje i vidjet kaj je.
Ili je obloga (ferode) poderane ili je propustio semering na diferencijalu pa je zamastio kočnice.
Ima još jedan semering na reduktoru pa je moguće da i on propušta ulje.
Uglavnom skinut dolje i vidjet šta je, druge nema.

U rukavce idu po dvije pikse u svaki, s tim da idu još i podložne pločice.
U sredinu isto dvije pikse i vidjet kakva je osovina, ako je i ona pojedena i nju stavit drugu.
Ak mu nije daleko proć u Traktor Universal u Sesvete i tam će mu sve objasnit i reć kaj i kako.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, imam poroblem s ručicom za podizanje hidraulike. Jako teško se pomiče gore dolje, a hidraulika normalno radi. Da li moguće da je nekaj zapeklo ili je neki drugi problem? Ručica za odabir načina rada je okrenuta prema dolje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,644
Kupi silikonskih sprej i našpricaj ju tam gdje koj je korijen i matica.
 

Matek.Utb445

Novi član
Tu od
23 Tra 2020
Poruka
11
Pozdrav novi sam na forumu i mlad,imam 15 godina i u budućnosti ću se bavit poljoprivredom,u nasljedstvo sam dobio universal 445 1976 godina,2010 je napravljena generalka,e sad ja treba komplet nove kočnice i ručna,piksiranje prednjeg trapa,struja sa lampama,farovima,reglerima,bravama,automatima znaći sve komplet,noci kiler i pumpa vode,instrument ploča,zupčanici u bočnim reduktorima su otišli pa se čuje jako i farbanje bi radio,e sad kolko bi to otprilike došlo,,vidim tu vas ima dosta s iskustvima pa molim za odgovor jel oko tog traktora jako malo znam.hvala
 

Matek.Utb445

Novi član
Tu od
23 Tra 2020
Poruka
11
I da zaboravio sam na koliko radnih sati je potrebno štelati ventile,i pošto se knjiga nekom odavno posudila nekom ko je dao nekom....na koliko se točno mjenja ulje u motoru i getribi,filter i ulje u pumpi hideaulike i koje ulje ide,filteri goriva
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Za cijenu dijelova se obratiš u trgovinu Traktor Universal u Sesvetama, imaš na netu njihovu stranicu i broj.
Ručna kočnica je postojala u dvije verzije kod njih, jedna je da se blokira diferencijal a druga da je bila spojena na nožnu kočnicu. Treba vidjet koja je kod tebe, ako niš ne koči onda je vjerojatno ova druga verzija. Zupčanici u bočnim reduktorima se čuju pod normalno, jedino ako su popucali onda ne valjaju.
Ulje mijenjaš na otprilike 150 sati u motoru, u getribi skoro pa nikad, barem je tako kod mene, kad prifali natočiš kolko treba i voziš dalje.
Filter ulja hidraulike je metalni i njega opereš u nafti.
Isto je ulje za getribu i hidrauliku, slobodno staviš obično motorno ulje koje stavljaš i u motor, tvornica je to inače i propisala.
To ti je to ukratko.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Paše u gunu bilo koji na kojeg naletiš na cesti 🤭

A da bi felgu za glavčinu stegnul trebaš M16x1,5
 

Slavko123

Novi član
Tu od
4 Lip 2019
Poruka
21
Pozdrav, imam problem sa hidraulikom na svom univerzalu 643 dtc.pusta ulje hidraulike ispod sjedišta(zica) kada dize nesto tesko npr. trupac. I za vrijeme rada hidraulika napravi zvuk kao da povuce zrak i onda se poluge podignu. U čemu bi bio problem?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MarkoM

Novi član
Tu od
18 Svi 2020
Poruka
9
Pozdrav svima.
Novi sam ovdje i dosta citam o traktorima marke Univerzal. Odlucio sam kupiti jedan takav (iako ih ima malo na njuskalu i vrlo brzo se prodaju kad i dodu na njuskalo). Zamolio bih vas za pomoc i sugestije. Trazim jedan sa duplim pogonom do max. 8.000€. Koje modele bi mi preporucili? Na sto bih trebao paziti kod kupnje i eventualno pitati? Ne razumijem se bas u mehaniku ali zelim nauciti koliko je to moguce. Hvala vam unaprijed!
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Traži modele koji su proizvedeni do početka 90-tih godina.
Kvalitetnije su napravljeni, na novijima se već počelo fušarit i opadat kvaliteta.
Bratić mi ima model 533dt, ne znam godinu ali traktor je zvijer i nema problem sa njime.
640 je isto ok, od starijih recimo 550 i tak.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,338
Na utb 445dt serija 81, do kojih oznaka ide ulje u getribi? Jer na mjeraču su s jedne strane niže a sa druge više?
 

Prilozi

  • received_177381636937521.jpeg
    received_177381636937521.jpeg
    17.5 KB · Pregleda: 25
  • received_243085223634475.jpeg
    received_243085223634475.jpeg
    18.3 KB · Pregleda: 24

Najnoviji postovi

Na vrh