• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upravljačka hidraulika traktora-učilica

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ova je točn(ij)a.

Pogledaj u temi Zetor hidraulika kak izgleda iznutra hidraulički sustav i polužje na Zetoru. Lijepo se vidi ekscentar za povratnu vezu položaja
Većina traktora to ima vrlo slično riješeno.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Ova je točn(ij)a.

Pogledaj u temi Zetor hidraulika kak izgleda iznutra hidraulički sustav i polužje na Zetoru. Lijepo se vidi ekscentar za povratnu vezu položaja
Većina traktora to ima vrlo slično riješeno.
jel to ova slika Zetor -hidraulika.jpg
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za ZJ,
Predvidio sam rješenje "maksimalnog dizanja" sa mehaničkim isključenjem ventila.
Svaki problem neki puta ima više "rješenja",ne znam točno ali mi se čini da Japanci kod moje hidraulike nisu maksimalni pomak gore riješili mehanički-već hidraulički(a takvo nekakvo rješenje se spominje u onom tekstu na engleskom).Ponavljam nisam imao potrebe za detaljnijim upoznavanjem sa radom hidraulike -ja skidao i komplet ide majstoru.
Ovo moje "Učenje" je pokrenuto u možebitnom slučaju nemogućnosti popravka.
Sad sam neke stvari naučio i vidjeti ćemo šta će biti?
Kad te već "gnjavim" imaš li kakvih iskustava sa hidrauličkim filterima ,jer mi se čini da bi i njega trebao mijenjati.Sada je usisni -finomrežasti na dnu uljnog tanka .
Razmišljao sam o "tlačnom" na ulazu u upravljanje hidraulikom?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Većina malih traktora ima mrežasti usisni filter, koji špeni od mjenjača otežava ulazak u sustav. Noviji traktori imaju papirnate, lončaste zamjenjivi filtere (imam doma obje verzije).
Poslije mjenjača, najviše špene stvara pumpa, pa cilindar, a tek na kraju razvodnik.
Noviji traktori, koji imaju servo komande (powershift, power shuttle, lamela sto uključivanje prednjeg pogona, špere i sl. ) imaju i tlačne filtre između pumpe i hidrauličkih ventila.
Ako hoćeš poboljšati filtraciju ulja na malom traktoru, možeš presjeći usisni vod i prije pumpe postaviti zamjenjivi filter.
Eto...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Ne baš puno, dok se ne zaštopa.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za,ZJ
gledam razne filtere i oznake, a pitanje je što manje mikrona to je finije pročišćavanje? i koliki je standard za male traktore? i ima li neka oznaka začepljenosti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Da, 10um je 1/100mm,100um je 1/10mm.
Iskreno, ne znam koliki otvori idu na koju primjenu.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Pitanje za kolege koji imaju ove malo veće traktore koji imaju unutarnji klip za hidrauliku tipa hurlimann xa86 , kad se na njih stave vanjski pomoćni cilindri kako se to uskladi da radi dobro? Ili se unutarnji isključi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Tlakovi u svim cilindrima su isti, hod im je određen geometrijom...nemaš brige, sve se samo izjednači. Dodavanjem vanjskih cilindara smanjuje se tlak na unutarnjem (pri istom teretu), jedino sporije podiže (i spušta).
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,334
Znači teoretski to je moguće odraditi na bilo kojem traktoru, jedino treba biti cilindar tolikog hoda da ne slomi nešto. Mislio sam da je to nešto specijalno da bi to radilo, nisam uopće o tome ni razmišljao dok nisam bio kod prijatelja i tako vidim da ima vanjski dodatni cilindar i tako mi je to zainteresiralo. Ali to vjerojatno samo igra na jednoradnoj hidraulici, jer bi se inače suprostavljale brzine ako ne bi bilo sto posto usklađeno?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Cilindar može biti i duljeg hoda, jer hod ograničava razvodnik.

Primjenjivo je i na dvoradnim cilindrima, zašto ne?
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Znalici pomagajte. Evo sa 539 prešao na new hollanda tn75na pa me malo buni upravljanje izlazima hidraulike.
Znači u kabini imam 3 poluge, od kojih su dvije sa gumbićem koji zamjeni ventil.
Poluga bez gumbića otvara ove spojnice označeno zelenim.
Ostale poluge bi trebale otvarat ovih ostalih 8 spojnica samo me zanima kako su parovi, znaci gdje se spajaju crijeva da to funkcionira.

Ovo žuto neznam šta je, neznam sa čime se upravlja sa tim pa me i to zanima.
I ovo crveno bi trebala biti kočnica za prikolicu samo je neka drugačija spojnica, ova obična je prevelika.
Eto ako može ko pomoci sa uputama i savjetima bio bi jako zahvalan.
IMG-20220910-WA0001.jpg
 
Na vrh