• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Usisavači

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, hvala lijepa. :icon_pidu:

Pokušavam pronaći neki s ciklonskim filterom, ali do sada neuspješno. Ima nešto oglasa u Sloveniji (bolha), ali kao da su svi home made proizvodnja. I to samo kanta s ciklonom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Ima ciklonski ulaz, ali bi trebal biti malo drugačije izveden da se postigne veća brzina strujanja i bolje odvajanje pepela.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Odgovor mrgi.
Da to je Einhell od 500 W. Njega sam otpisal. Mene bi također jeko zanimal za pepel sa žeravkama, ali se bojim da niš od toga. Našel sam na bolhi ciklon. Njemu treba dodatni jči usisavač.
Pišući ovo, pala mi je ideja. Ciklon + ususavač s vodenim filtrom. Glavnina pepela i žeravke ostane ispod ciklona, a ako nekaj malo projde to bi se moralo pogasiti u vodi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Ja bi radije onda napravio metalni filter, poput uljnog na vozilima, a iza njega klasični papirnati.
Iwanho, nazovo Lidl na 0800xxxxx i pitaj imaju li koji usisavač. Pa ak imaju, pošlju tiga na ime u Lidlov dućan koji želiš.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ciklonski je definitivno najbolji za grubo odvajanje, a odvoji do 95% ukupno usisanog. Skupljanjem u metalnu posudu kroz metalni ciklon nije problematično ako povuče i žeravku.
No, vjerojatno vi se i u onih 5% mogla pojaviti pokoja manja žeravka. Znači tam bi trebal vodeni filter u metalnoj posudi, da ju zgasi.

ZJ,
ako si mislil na uljni filter zraka (sifon) u kojemu je umjesto ulja voda, zakaj ne. Taj bi onda trebal biti prije veze s kućnim usisavačem (papirnatog filtera). Ako bi se koristila čelična mrežica u filteru, bojim se da bi se štopalo, a sigurno bi se teško čistila.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Nebi se štopala, ak se ne štopa ovaj papirnati.
Ionak bi mu bila svrha odvojiti i ohladiti žar prije neg kaj dojde do filtera.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Štopa se papirnati itekako, odnosno svaki se štopa, samo je pitanje koliko ga je jednostavno očistiti. Prema recenzijama, izgleda da se najmanje štopa vrečasti. Lavor 900 ima neki sistem pneumatskog ispuhavanja papirnatog filtera u kontra smjeru, a Lienbacher 1200 W ima vrečasti i mehaničko otresanje. Nažalost niti jedan sistem nisam imal prilike vidjeti u živo.

Dado,
ja uzmem, ako ti platiš. :(giggle):
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Dolazi prodavač usisivača kod babe na vrata:
- Evo imamo nove…
- Nemam ja para sinko!
- Ma samo mala demonstracija.
…uđe on, i iz vrečice istrese gomilu govana babi na tepih…
- Ako usisivač ovo ne pokupi do zadnje mrvice, ja ću to pojesti!
- E Bogami sinko hoćeš, meni juče isključili struju!
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
nesto u firmi hoce da naprave za jedan stroj sto radi puno prasine da ga skopcaju a nekakav usisvac da izvalci t prasinu u svoj spremnik. Uzeli su nekakav ciklon motor snage 3kw, e sad;
jedan rezvoar cetvrtstog oblika, sto znaci da otpada vrijanta kruzenja prljavog zraka i talozenje prljavistine na dno. Zamisli smo da na poklpac rezervoara stavimo usis (crijevo od turbine), a dole negdje na 1/3 od poda visine rezervoara crijevo koje ce ici na masinu i kupiti prasinu. Izmedju te dvije rupe smo lanirali postaviti tri ploce kao kaskade da prasina ne ide dirket u turbinu, plus zicani filter a prijesamoga usisa u turbinu opet filter, sumnjam da ce biti dobro, prljat ce vaj filter brzo, koliko ce prasine upce ostajati dole u rezervoaru
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
A da idete na opciju mokro suhog usisavača.
Jednostavno uzmete usisavač iz kućanstva i kopirate ga, (kopirate njegov princip rada)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Powershift,
postavlja se osnovno pitanje koliko je to puno prašine i koja je finoće prašine. Za male količine (20 lit/dan) možda bi bilo dobro nekaj na principu usisavača za pepel, samo večih dimenzija. Posuda oko 100 litara i veliki filter (ili više manjih). Pražnjenje i čišćenje filtera bi bilo dnevno. Ako su količine veće onda filteri trebaju imati mogućnost otresanja za vrijeme rada. Taj način možemo smatrati hobi načinom.

U firmi gdje sam radil smo rezali kamenu vunu i panele od vune. Projektiranje i izvedbu usisavanja smo povjerili specijaliziranoj firmi. Funkcioniralo je dobro, jedino je piljevina od vune često pojela koljena. Ona su trebala biti od manganskog lima.

Dakle analiziraj kaj vam točno treba i u skladu s tim predloži rješenje.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
ma za mjesec dana nakupi se mozzda prasine recimo 2 litra zapremine, prasina je sitna, stroj za poliranje al cijevi.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
usisvaca rijesen, potrudit cu se da stavim sliku.
Stavio sam turbinu sa el.motor snage 3kw, 3000okr/min,
crijevo promjera 100mm ulazi u stroj koji praci prasinu, dalje to crijevo ide u ciklon (zapremine 100l, konusni) gdje se odvaja prasina u spremnik, na vrhu cilkona je filter za slucaj da se nsto prasine provuce da ine idu turbinu, dalje crijevo vodi u turbinu i radi vakum, odnosno usisava: Morat cu staviti veci filter da ima jos bolji protok zraka. Prvo sam probao bez ciklona i filter je bio pun za 15min, vec turbina vise nije vukla. Ciklon odradjuje super, cuva fiilter.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo mene opet u vezi usisavača. Moji su poželjeli novi usisavač za čišćenje kuće. Malo sam prošvrljal po netu primijetil dosta vrsta:
1. za suho usisavanje s papirnatim vrečicama,
2. za suho usisavanje s ciklonskim filterom (bez vrečice),
3. za suho i mokro usisavanje s ciklonskim filterom,
4. s vodenim filterom,
5. štapni (obično su akumulatorski),
6. za suho i mokro usisavanje plus funkcija pranja tepiha.

Robotske nisam napisal, jer mislim da nisu primjereni za moj prostor.

Za neke se navodi podatak o podtlaku i protoku, a za neke ne.

Imate li kakvih prijedloga za kupnju? Posebno bi dobro došla vlastita iskustva s određenim modelom, bilo pozitivna ili negativna.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Imam onoga s velikom vrećicom (može i mokro, bez vrećice, s 4m cijevi), rabim ga za ciglenu prašinu, auto..., kućni Bosch/Siemens s vrećicom i Privileg s ciklonskim filterom. Zadnja dva su suhi.
Najviše mi se sviđa ovaj s ciklonskim filterom i kanticom od kud se izbacuje smeće.
Problem ovih s vrećicom su - vrećice. Skupe i nikad nemaš kad ti treba. A po pravilu bi ih trebalo mijenjati nakon svakog usisavanja.
Zaključi sam ;)
 
Na vrh