• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uslužno rušenje - papirologija

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Pozdrav forumaši! Iako je povezana tema sa već sličnim upitima, imam specifičan problem pa se nadam da je ok novi post.

Znači, kao što sam već pisao u drugim temama, generalno se bavim održavanjem okućnica i između ostalog i rušenjem stabala koja smetaju ili su rizična itd. Jasno Vam je da se tu radi o pojedinačnim stablima.
Dakle, pogađate što je problem. Klijenti često traže da se stablo sanira u cijelosti tj. da se odveze, a s obzirom da su u pitanju uglavnom crnogorične vrste imam opciju (ponekad) odvesti na pilanu i češće kod čovjeka koji ima sjeckalicu i melje masu za loženje jer mi je to glupo ostaviti sebi za loženje.

E sada, da bi ja to legalno prevezao trebao bi dobiti popratnicu i tu naravno nastaje problem jer se apsolutno nitko neće zajebavati sa popratnicom za metar, metar i pol drva pa me zanima postoji li neki način da se to legalno prevozi, a da ne trebam zvati lugara (ili privatnika) da mi to napravi? Zaista glupa situacija jer ja tj. moja firma, može gadno nastradati za glupost, a to zaista nije cilj.
Znači, imam tvrtku pa postoje li možda kakvi ugovori između mene i klijenta kojima bih to mogao riješiti, a da imam papir sa porjeklom drveta?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ugovor s vlasnikom drveta da je obavljena usluga rušenja i odvoza?
doduše, ja bi taj problem drugačije riješio....kupil bi si malu pilanu!
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
ugovor s vlasnikom drveta da je obavljena usluga rušenja i odvoza?
doduše, ja bi taj problem drugačije riješio....kupil bi si malu pilanu!

Da, pao mi je ugovor o izvođenju posla na pamet no da li to mijenja popratnicu ako me razumiješ? Zakon je prilično jasan ali nije uzeo u obzir ovakve slučajeve ili ja nešto propuštam :unsure:
Ne vidim smisao da zbog posla od kakvih 500-1000kn popijem 10000kn kazne, a opet tražiti papire i izlazak stručne osobe je besmislen zbog tako male količine drveta. E da, nisam baš shvatio, što mijenja mala pilana???
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ispiliš na licu mjesta i onda to više nije trupac, već prerađevina za koju ti ne treba papir.
A kak je ako sječkaš na mjestu?
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Osim što načelno pokušavam biti što prije gotov kod klijenata gledam i da bude što manje smeća, a piljuganje na komade tome baš i ne pomaže. Uglavnom izrežem na trupce, metar do dva i tako vozim.
No, pa zar drvo u cjepanicama ne treba papir isto tako?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Pod "pilanom" ja sam shvatil da je proizvod daska, greda, rog, a ne napiljena drva za ogrijev.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Ma ok ali to mi samo po sebi i ne pomaže jer poanta je biti gotov što prije (i sa manje smeća), a ne obratno. Čekam da @DARIJUS opiše što je mislio sa mini pilanom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
@sttipa: Ma znam što je mini pilana samo nisam shvatio što to mijenja u priči. Vjerovatno je mislio da se preradi drvo pa onda nema papirologije no kao što sam napisao, ta opcija otpada zbog navedenih razloga.

Ostaje još samo pitanje da li je mopgu ikako legalno prevoziti drvo, a da ne treba tražiti papirologiju HŠ-a, znači popratnicu i što je već potrebno da se ista dobije. Shvaćate da tu nije ni stvar u cijeni, ako je istina o 15kn m3, nego u proceduri za zanemarive količine drveta
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Jednostavno ne ide drukcije...predaja zahtjeva u savjetodavnu pa popratnica....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
da, mislio sam na tu mini pilanu koju bi uzeo sa sobom i odmah raspilio trupac...kad ga raspiliš, onda je vlasništvo tvog poduzeća i otpremnicu si sam pišeš...ista stvar i sa sječkom...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Da i meni je sječka odmah pala na pamet ali pošto se radi o stablima trebala bi moćna sječka koja opet traži transport i još svašta nešto tako da će i sa time izaći iz rentabilnih okvira.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Ne znam što da kažem. Očekivao sam da je tako kako je ali ipak sam se nadao da postoji neki drugi način.

Evo danas sam rušio nekoliko voćaka kod jedne gospođe. Nema paljenja i gospođa traži da se sve odveze. Od tih 6 stabala bilo je cca metar i pol drveta i okruglica i to sa puno zraka jer znate kakve su voćke i sada bi ja za to treba skakati u šumariju da izađe čovjek i da to poštambilja i napravi popratnicu... Pa smijeh samo takav... A na cesti, eh, ako nabasaš na nekoga tko se drži zakona kao pijan plota, ima te pravo kazniti...

Tu je jedina solucija uzeti stroj za sječki i odmah sve samljeti ali realno to diže cijenu, a i ovako se ljudi teško odlučuju na takve zahvate i uglavnom rade sami. Umjesto da zakonodavac potiče gospodarstvo sa mjerama, on ustvari guši poslove
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Kao da se vozis autu na straznjim sjedalima a nisi vezan pojasom...nekome smjesno a nekome kazna..👍
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Usporedbe su često promašena stvar tako je i s ovime. Pojas se veže radi sigurnosti, a ovo o čemu pišemo je nešto potpuno drugo.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Poveznica...krsenje zakona....ma koliko god to mi ne htjeli priznati.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Pa ono, ne znam što bi ti sada odgovorio na to, jasno da je KRŠENJE ZAKONA, ne bih otvarao temu da nije.
Pitao sam samo da li postoji način da se legalizira na neki jednostavniji način, očito ne. Solucije koje su drugi predložili, iako pomažu, često su neizvedive što zbog financija što zbog vremena ili nekih drugih okolnosti.

Tu sada ostaje jedino da se prodiskutira zakon i da li je dobro napisan i smislen. Po meni je, no obuhvatio preveliki spektar iz jednog vrlo jednostavnog razloga, bolje kontrole količine šuma/drvnemase i sprečavanja krađe (koliko je uspješan u praksi, otom potom, sve se svodi na ljude nakraju). Uglavnom, na papiru smatram da je dobar zakon u okvirima u kojima treba biti. Problem je što moj posao nije u tim okvirima, pa opet, zakon me kači generalno bespotrebno.

Uzmimo situaciju da zakon nije takav i ja jednostavno sa klijentom potpišem ugovor o rušenju stabla zbog x/y razloga. Sve je čisto, ništa nije ukradeno pa čak bi se mogao i poslati neki izvještaj prema HŠ da se zadovolji statistika i stvar riješena. Ali eto, očito nije tako
 

TomGun

Aktivni član
Tu od
24 Svi 2019
Poruka
75
Pa ono, ne znam što bi ti sada odgovorio na to, jasno da je KRŠENJE ZAKONA, ne bih otvarao temu da nije.
Pitao sam samo da li postoji način da se legalizira na neki jednostavniji način, očito ne. Solucije koje su drugi predložili, iako pomažu, često su neizvedive što zbog financija što zbog vremena ili nekih drugih okolnosti.
.
.
.

Uzmimo situaciju da zakon nije takav i ja jednostavno sa klijentom potpišem ugovor o rušenju stabla zbog x/y razloga. Sve je čisto, ništa nije ukradeno pa čak bi se mogao i poslati neki izvještaj prema HŠ da se zadovolji statistika i stvar riješena. Ali eto, očito nije tako

Pozdrav Green23.... možete li napisati koje sve šifre djelatnosti po NKD-u imate prijavljene?
Jer prije nekog vremena smo raspravljali baš o nečem sličnom i jedan lik koji radi sa šumarijom je kao rekao da ne treba prijevoznica ako se vozi drvo s granjem kao otpad nastao čišćenjem dvorišta/voćnjaka...
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Pozdrav Green23.... možete li napisati koje sve šifre djelatnosti po NKD-u imate prijavljene?
Jer prije nekog vremena smo raspravljali baš o nečem sličnom i jedan lik koji radi sa šumarijom je kao rekao da ne treba prijevoznica ako se vozi drvo s granjem kao otpad nastao čišćenjem dvorišta/voćnjaka...
Od rekla kazala nemam ništa.
Od vezanih djelatnosti imam Održavanje i uređenje krajolika, proizvodnja proizvoda od drva i radove u šumarstvu.

Doduše sada ste me malo zaintrigirali ako bi ova priča mogla ići pod neko gospodarenje otpadom jer to tehnički je otpad. Samo opet se vraćam na početak da je meni na količinu posla potpuno suludo kupovat traktor sa velikom sjeckalicom da bi smljeo drvnu masu u otpad, a ne vidim iskreno neku "rupu" gdje bi pravdao prijevoz cjepanica/trupca/okruglica bez da me ne kači zakon o šumama i popratnica
 
Na vrh