• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

uzgoj kultura u šumi

  • Temu pokrenuo Andrijica
  • Datum prvog posta
A

Andrijica

Guest
Lijep pozdrav svima!
Dobio sam u procesu povrata imovine šumu, veliku. Tek se snalazim s time i planiram... Jedno pitanje znalcima: može li se i smije li se u šumi uzgajati nešto, neka komercijalna kultura? Svaka je info dobrodošla, hvala unaprijed!
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
ak si mislil na indijsku konoplju ( a ona je visoko komercijalna kultura) odgovor je ne smije, a druge manje komercijalne nisu zabranjene :icon_biggrin:
 
A

Andrijica

Guest
ak si mislil na indijsku konoplju ( a ona je visoko komercijalna kultura) odgovor je ne smije, a druge manje komercijalne nisu zabranjene :icon_biggrin:

Znam za konoplju :). Pod ovo - ne smije - mislilo sam da li postoji zabrana za uzgoj poljoprivrednih kultura na šumskom zemljištu. E, a ovo drugo - što bi se moglo uzgajati u šumi?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Na šumskom zemljištu možeš uzgajati šumske kulture, pod kulturom se misli vrsta drveća. Hrast, bukva, grab, jasen, jela, smreka...
Ako želiš uzgajati poljoprivredne kulture u šumi, prvo moraš šumu posjeći i onda povaditi panjeve, a pošto si u povratu dobio šumu, takva čista sječa je zabranjena i ne možeš dobiti prenamjenu zemljišta iz šumskog u poljoprivredno.
Poljoprivredne kulture možeš recimo uzgajati u "šumi" ako ideš raditi plantažu brzorastućih topola. onda između redova možeš saditi kukuruzu.
A ako si kao što kažeš dobio veliku šumu, onda sječom ili nečim desetim možeš godišnje imati dobar džeparac.
Ovo nema veze s temom ali koliko ti je trajao povrat?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
A

Andrijica

Guest
Prvo o povratu, ha čuj, povrat je trajao otkako su mojim starima oduzeli, od 1947., ne? :) Intenzivno na povratu radimo već dvadeset godina, tek sad nam se vraća.
Ok, znači, samo drveće. Ja sam mislio da možda ima još nešto, ne znam, možda neke bobice, gljive...
A što misliš pod ovim "... nečim desetim"?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
posadi jagode(obične) u šumi i možeš ih prodavati pod šumske jagode
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Na toliku površinu idealno bi bilo ograditi ,ubaciti krave dojilje,koje bi usput okrčile sitnije raslinje,obradivi dio koristiti za dohranu krava,Telad je skupa i može se dobro prodati ili dalje toviti a s tolikom površinom to bi išlo.Zaposliti dvojicu kauboja iz Bih i samo kontrolirati situaciju.Sve ovisi gdje je zemlja,da li ima vode,kakva je situacija s travom u ljetnom periodu.Postoji i druga mekša solucija a to je nekome iznajmiti i ubirati zakup a na toliku količinu zemlje se može i dobar kredit dobiti za neko drugo ulaganje.Umjesto krava mogu se ubaciti crne slavonske svinje i to bi za njih bio raj naročito ako ima žira.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
A što misliš pod ovim "... nečim desetim"?

Ako pod bobicama misliš kupine i drugo onda bi ti to sve ptice i ostale živine pojele, pogotovo kad bi skužile da nema bodlji.
Pod desetim sam mislio baš ono zadnje što ti je napisao jd4755. Crna slavonska svinja. Ne puno. Ne znam koja je površina, ali ako bi mogao ograditi, i pustiti samo jednu krmaču za početak i vidjeti kako ide. Napraviti neku priručnu nastambu i to je to. Baš što je napisao, ako ima žira, to će im biti raj na zemlji. Dobro bi bilo da imaju vode.
Nisi napisao gdje se šuma nalazi.
 
A

Andrijica

Guest
Ako pod bobicama misliš kupine i drugo onda bi ti to sve ptice i ostale živine pojele, pogotovo kad bi skužile da nema bodlji.
Pod desetim sam mislio baš ono zadnje što ti je napisao jd4755. Crna slavonska svinja. Ne puno. Ne znam koja je površina, ali ako bi mogao ograditi, i pustiti samo jednu krmaču za početak i vidjeti kako ide. Napraviti neku priručnu nastambu i to je to. Baš što je napisao, ako ima žira, to će im biti raj na zemlji. Dobro bi bilo da imaju vode.
Nisi napisao gdje se šuma nalazi.

Šuma je u okolici Požege. Hm... ovo zvuči logično, ali nekako sam više sklon biljkama. Nemojte me sad napasti, ali žao mi je uzgajati životinje, ne bih to mogao. Hvala u svakom slučaju.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Šuma je u okolici Požege. Hm... ovo zvuči logično, ali nekako sam više sklon biljkama. Nemojte me sad napasti, ali žao mi je uzgajati životinje, ne bih to mogao. Hvala u svakom slučaju.

onda sadi tratinčice:icon_lol:
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja da sam na tvom mjestu sa onih 100h zemlje valjda imaš nešta u komadu veče površine ogradit i pustit goveda na pašu isključivo za meso najmanje posla a zarade bi bilo na tu površinu po meni zaboravi začinsko i ljekovito bilje a u šumu pusti svinje i opet manje posla a zarada ide
 
Na vrh