• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Hvala puno fantomS na trudu oko mog pitanja,pitao sam u jednoj poljoprivrednoj apoteci gde se vec godinama snabdevam preparatima, kazu da nema problema oko mesanja pa sam kod njih i kupio Akord i Calipso.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Ja ne znam sta da mislim. Prosle godine, u prvoj vegetaciji, zimsku zastitu nisam uradio nikako, na ljeto ga jos led smlatio i nisam imao problem za gljivicama, dovoljni bili kontaktni fungicidi. Ove godine, zimsku zastitu odradio skolski, bakar isao redukovano pocetkom marta, mangkogal na kraju marta i pored toga- zaraza. U program zastite definitivno ubacujem neki sistematik, jos samo da odredim trenutak. Ocigledno sam negdje fulao, priljece jeste bilo cudno, krenulo je rano sa vrucinom pa su pocele kise, pa tako naizmjenicmo, ocigledno je tu trebalo reagovati.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Damirko, ja na donjoj slici desno, vidim veliku crnu gusjenicu, ona ti je izbusila list tako da u zastitu ubaci insekticid. Za ostalo ne znam, na stranici prije ove imas moje slike, meni su rekli da je gljivica u pitanju, za iste takve smedje fleke na listu kao kod tebe.
 

vgalic

Novi član
Tu od
2 Svi 2019
Poruka
3
Sadnice posađene u jesen 2017 na 2 lokacije, 2018 normalno napredovale, ovo proljeće sve izgledaju ovako na obje lokacije. Zna li netko što je uzrok?

20328
 

Prilozi

  • IMG_20190502_170236.jpg
    IMG_20190502_170236.jpg
    79.4 KB · Pregleda: 46
  • IMG_20190502_164628.jpg
    IMG_20190502_164628.jpg
    88.3 KB · Pregleda: 48

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
Zna li netko koji je uzrok ovome?
Nisam vršio nikakvu zaštitu ovih novih dvogodišnjih sadnica (posađene jesenas).
Ima li smisla sad s nečim zaštititi?
 

Prilozi

  • 20190503_074248.jpg
    20190503_074248.jpg
    101.5 KB · Pregleda: 57

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Itekako da ima,,,
stavi neki fungicid da sprijecis prodor bolesti unutar biljke kroz ostecene djelove i stavi usput neki insekticid da sprijecis nova ostecenja,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728

Kako se cini taj kalendar u tvom slucaju nije dovoljno dobar ili ti nisi ispostivao kolicine aktivne tvari, ili,,,
Moze biti i jos nekih faktora koji mogu uticati na to da danas imas to sto imas,,,
Iz slika se dade zakljuciti da se radi o (xanthomonas arboricola pv. corylina) opakoj bolesti te fazi iz koje nema povratka,,,
Ako se ne varam provodni slojevi koji odvode sokove u pravcu gore i dolje su posmeđeni (citaj odumrli) i buduci da nema kolanja sokova biljka je osuđena na propast,,,
Dosta se nejasno vidi sama kora iz koje bi bilo vidljivo tj. prepoznatljivo radi li se zaista o xanthomonasu ali iz nabora na kori i sasusenih i smezuranih pupova ja bih rekao da je to to, bakterijsko oboljenje,,,

Zelim jos samo napomenuti da se kadkad ne treba slijepo pridrzavati nekog plana prskanja, pogotovo ne onih dijelova koji se odnose na zastitu ploda jer ga ti jos uvijek nemas, nego se prilagođavati uvjetima i specificnostima trenutnih vremenskih uvjeta te fenofaza u kojima se biljke nalaze,,,
Da ne spominjem sad i mikrolokalitete jer bi se rasprava mogla jaaako oduziti,,,

c065.gif
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Upravo, kalendarski plan prskanja je samo zgodna osnova, za neke idealne uslove. Bez stalnog ulaska u zasad i pracenja stanja ni zastita ne moze biti adekvatna. U moru informacija za pocetnike kao sto sam ja nije se uopste lako snaci, od 5 forumasa bar 4 imaju razlicite programe prskanja, pa ti sad iz toga izvuci sta ti treba, a kad tome dodas i to da poljo apoteke ili savjetodavne sluzbe (gdje ih ima) apsolutno pojma nemaju o ljesniku onda je haos zagarantovan. Zato se jos jednom zahvaljujem svim clanovima, pogotovo onima sa velikim iskustvom sto su svoje znanje tako nesebicno dijelili sa ostalima. Pozdrav
 

vgalic

Novi član
Tu od
2 Svi 2019
Poruka
3
Kako se cini taj kalendar u tvom slucaju nije dovoljno dobar ili ti nisi ispostivao kolicine aktivne tvari, ili,,,
Moze biti i jos nekih faktora koji mogu uticati na to da danas imas to sto imas,,,
Iz slika se dade zakljuciti da se radi o (xanthomonas arboricola pv. corylina) opakoj bolesti te fazi iz koje nema povratka,,,
Ako se ne varam provodni slojevi koji odvode sokove u pravcu gore i dolje su posmeđeni (citaj odumrli) i buduci da nema kolanja sokova biljka je osuđena na propast,,,
Dosta se nejasno vidi sama kora iz koje bi bilo vidljivo tj. prepoznatljivo radi li se zaista o xanthomonasu ali iz nabora na kori i sasusenih i smezuranih pupova ja bih rekao da je to to, bakterijsko oboljenje,,,

Zelim jos samo napomenuti da se kadkad ne treba slijepo pridrzavati nekog plana prskanja, pogotovo ne onih dijelova koji se odnose na zastitu ploda jer ga ti jos uvijek nemas, nego se prilagođavati uvjetima i specificnostima trenutnih vremenskih uvjeta te fenofaza u kojima se biljke nalaze,,,
Da ne spominjem sad i mikrolokalitete jer bi se rasprava mogla jaaako oduziti,,,

c065.gif
Hvala na odgovoru. Evo slike na kojoj se malo bolje vidi kora.
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Vgalic,jako,jako slicne pukotinice na kori imam i ja na odredjenom broju zbunova...znaci od svih slika do sad ovo sto sam video na ovoj tvojoj zadnjoj slici gde prikazujes koru,je nesto najslicnije ovim mojim promenama na kori...pokusacu da stavim sliku!Inace moji su usli u cetvrtu godinu.Voleo bih komentar od plemenitog ako uspem postaviti slike! 20190429_113550.jpg
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
E sad...ovo su slike od pre par nedelja...duvao je bio i jeziv,topao vetar nekoliko dana,temperatura je znala da bude u solidnom plusu,a nocu i ujutru se spustala jako mnogo itd itd...e sad ja nemam nekog prevelikog susenja lisca ali te male pukotinice i nabori na kori me zabrinjavaju,a i interesuje me i recimo eto da je xantomonas u pitanju,u kom roku bi biljka odumrla,jer te pukotinice ja sam vidjao i prosle godine,a moguce da ih je bilo i pretprosle,pa ko rekoh ako je to to,onda bi odavno takvi zbunovi trebali biti osuseni....(pu pu daleko bilo)
 

Najnoviji postovi

Na vrh