• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
I ovde obe slike isti zbun a ovo sto se zeleni to je bilo sveze grebanje kore a to braon malo iznad to je sto sam bio ranije grebao(da kazem staro grebanje)...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kolega Cobe, na slikama koje si postavio jasno se vide pukotine na kori iz kojih su u proslogodisnjoj sezoni izlazile spore i sirile zarazu,,,
Nece se svaka od tih zarazenih osnovnih grana odmah i osusiti ali sigurno ce im biti usporen rast jednogodisnjih izboja,,,
Kod tebe je vec na nekima od njih vidljivo da su zakrzljali i da njihova duzina sigurno nece biti zeljenih 30+ cm,,,
Neki manje zarazeni izboji ce se mozda i razvijati normalno ali ce vec pocetkom ljeta odnosno dolaskom visokih temperatura izbaciti vrsni pup te je njihov rast za ovu sezonu zavrsen,,,
Najbolje ce napredovati jedino ljetorasti na vrhovima ali ce sigurno i njihov rast biti usporen radi slabijeg kolanja sokova kroz ostecenu koru,,,
Bolest je nastanjena kod velikog broja uzgajivaca i uzrok je lose odrađenog prskanja bakarnim preparatima,,,
Tako zarazene osnovne grane ne mogu biti nosioci ozbiljne proizvodnje i treba ih sto prije zamjeniti zdravima,,,

c065.gif
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Kolega Plemeniti mislis znaci da bi takve osnovne grane trebalo odmah zamenjivati,tj.ne cekati kraj vegetacije?A inace bakar sam koristio i to u dozama za koje mislim da su bile ispravne,cak i vece nego propisane!hvala jos jednom.
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
I jos nesto,lesnik mi je na teskoj,jako glinovitoj zemlji...kisele reakcije,i apsolutno mislim da su takve biljke na takvoj zemlji jako podlozne svim bakteriozama i da se zapravo radi o tome...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Cobe, evo ti jedan link da skines pdf disertaciju gđe. Anđelke gdje detaljno opisana ova bolest,,,
dosta je teksta pa filtriraj ono najvaznije ako nemas vremena da procitas sve,,,

Tvoj je nasad vrlo mlad i da sam na tvom mjestu sve bih oboljele grane zamjenio kako bi ostatak nasada ostao zdrav no na tebi je da odlucis sto ces napraviti,,,
Sto se tice kiselosti zemljista, njega je vrlo jednostavno i uz relativno male troskove moguce dovesti u optimalno,,,
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Zdravu ramenu granu ne moze zamjeniti nista. Bolje da izgubis koju godinu sad, nego da se mrcvaris sa stalnim oboljenjima. Moje ljesnike je prosle ljeto smlatio led, u prvoj vegetaciji, horor. Rane su zarasle ali su toliko duboke da su neke grane pucale na laganom vjetru. Dio sam orezao zimus, dio cu u zelenoj rezidbi i ostatak na jesen, tako da planiram apsolutno sve ostecene grane ukloniti.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Meni pada na pamet da kod kolega da to nije možda Cytospora ccorylicola (lom stabljike i grana lijeskeEvo prepisat ću simptome, pa si provjerite na svojim primjercima.

"Na kori debla prvi vanjski simptomi manifestiraju se u pojavi nepravilnih mrlja. Kora unutar mrlja vremenom ispuca, a istovremeno se mijenja i boja kore pa ta zona poprima smeđocrenkastu boju. Pucanje kore nije karakterističan znak samo za tu bolest pa taj simptom ne može služiti za raspoznavanje bolesti. Međutim pojava piknida na kori zaraženih biljaka, iz kojih izlaze spore u sluzastoj masi narančastocrvene boje dosta su siguran simptom za tu bolest. Piknidi se mogu formriati i bez prethodnog ispucavanja kore. Na mjestima gdje su vidljivi vanjski simptomi (pucanje kore i piknidi) nastaju promjene i u unutrašnjosti. U unutrašnjosti centralni cilindar poprima tamniju boju, što se vidi na poprečnom presjeku. Posljednja i najkarakterističnija faza bolesti je lom stabljike. "
 

Cobe

Član
Tu od
27 Lip 2017
Poruka
54
Kolega Nonsense ne bih rekao da je citospora,nema tih crvenkastih mrlja,znam na sta mislis,vec sam gledao negde...kolega Bobicu,hvala za link,imam vec tu disertaciju,citao sam ali nisam na slikama prepoznao bas ovakve simptome kao sto su kod kolege Vgalica i mene...nije mi daleko ni poljoprivredni fakultet u Zemunu,mogu se prosetati i potraziti je :)...
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Eventualno kod kolege Cobe mozda smeđa pjegavost lista lijeske (Sphaceloma coryli)

Simptomi:
Promjene na zaraženim biljkama vidljive su obično poslije svibnja i lipnja, a javljaju se na mladicama i plodovima. Na plojci nastaju male smeđe okruglaste pjege poredane bez reda, promjera 1-3 mm, s nazubljenim katkada žutim rubom. Ako se pjege spoje, nastaju više ili manje izražene deformacije na plojci. Na glavnoj žili i sekundarnim žilama lista nastaju eliptične udubljene nekrotične pjege. Simptomi na plojci mogu se zamijeniti sa simptomima bakterioze. Na izbojima pjege su vrlo slične pjegama na listu, ali veće su i mogu biti duge do 1 cm. Vršni dijelovi grana mogu pokazivati deformacije i torzije. Konačno na odrvenjelim granama više spojenih pjega formira ispucalu koru nalik krasti. Zbog nekroza nastalih na kori suše se vršni dijelovi grana. Pjege su u početku smeđecrvenkaste, okrugle ili ovalne, a u sredini blago udubljene. Na periferiji pjega formira se plutasti sloj vidljiv povečalom. Sredina pjega je tamnosmeđa, a rub svjetliji. Na plodu pjege su površinske i obično na vrhu ploda, ali mogu biti dosta široke ako se spoji nekolko pjega.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Da li neko iz iskustva od proteklih kisnih godina zna cime uraditi zastitu kada prodje ovaj kijamet.
 

ddelic89

Novi član
Tu od
14 Velj 2019
Poruka
12
Čim vrijeme dozvoli planiram prskati sa kombinacijom Cuprablau + Chromosul. Lijeska je u prvoj vegetaciji i na dosta sadnica izdanci su tek krenuli iz zemlje. U kojoj dozi se u ovom slučaju smije ići sa navedenim sredstvima?
Hvala
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Čim vrijeme dozvoli planiram prskati sa kombinacijom Cuprablau + Chromosul.

Cuprablau z ima primjenu od 2 kg/h prije pocetka kretanja vegetacije, naravno za nasad u punom rodu uz potrosnju vode od najmanje 700 lit/ha,,,
U toku vegetacije se koncentracija malo smanjuje,,,
Imaj u vidu i trenutne dnevne temperature prije nego li se upustis u tu avanturu,,,

Ja planiram u subotu,,,

ps
posebni pozdrav deckima i deklama polaznicina vocarsko vinogradarske skole,,,
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Moze li ovo biti pepelnica? Da li je potrebno uz bakarni sulfat dodati i sumpor?
 

Prilozi

  • 20190516_175011.jpg
    20190516_175011.jpg
    85.8 KB · Pregleda: 35
  • 20190516_175006.jpg
    20190516_175006.jpg
    111 KB · Pregleda: 37
  • 20190516_174825.jpg
    20190516_174825.jpg
    77.3 KB · Pregleda: 34

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Isprispravka bakarni oksid. Planirao sam Nordox 75 za vikend ali jos razmisljam dozi, svugdje se spominje da na pocetku vegetacije ide redukovana doza bakra ali nigdje ne pise koliko redukovana!?
 

swand

Član
Tu od
2 Lis 2018
Poruka
74
Kod mene na nekim sadnicama izgleda ovako, crvenkasto u pocetku a kasnije se osuši, treba li tretirati ili je to posljedica loseg vremena?

IMG_20190518_175132_2.jpg IMG_20190518_175343_2.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh