• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj purica i purana

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Hteo bih da se oprobam u uzgoju malih purica i purana ali ne znam gotovo ništa o tome. Ima li neko iskusan da pomogne?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Uzgoj curica

Zavisi koje misliš nabavit , Kod nas se uzgajaju zagorski purani koji su poludivlji i narastu manji , i tovni pazinski ili kanadski brončani koji su baš za tov . Zagorski vole letit i pure odu daleko od kuće pa ih nekad moraš tražit , pogotovo ak nanesu jaja negdje u šikari i legnu na njih. Njihovo je meso ukusnije al su sitnije oko tri do pet kg prosjek. Mladi su jako osjetljivi i nesmiju na rosu i kišu dok ne obriju glave. Vodi ih pura. Ovi pazinski i kanadski se mogu tovit u zatvorenom prostoru , mirni su i narastu do 25kg ako ih hraniš smjesom. Dosta pojedu hrane al zato imaju velika prsa. Ne može se više reči osim da je sa ovim tovnima više posla jer zagorski odu na pašu . Inače su purani dosta osjetljivi pogotovo mali.
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Hocu domace da nabavim tj narucio sam jaja pa da ih poturim pod kvocku. Ona ce ih voditi i hraniti. A do koliko nedelja su osetljivi?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Mi velimo dok ne obriju glave , odnosno dok im ne padne perje oko glave. Sad s kolko dana je to točno neznam jer ovisi o svakoj životinji. Do tad ih nemoj puštat van sve dok se rosa ne digne , a isto pazi da ti ne pokisnu dok su mali. Najvažnije je da steknu imunitet i da odma u startu krenu . A za to bi bila najbolja početna smjesa za puriće tzv. starter.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Imaš gotovu smjesu početnu koja je sitno mljevena , onda tzv. dvojku u granulama, i koncentrat koji se mješa sa šrotom u zadanom omjeru. Sve je prilagođeno uzrastu. Naravno možeš davati u vodu vitamine al ne stalno , kostovit u hranu , poslije sitno nasječ koprive i onu travu što je zovu jezičec , pa to umješat sa šrotom i suhim ne buđavim kruhom , sve raskvašeno vodom.Poslije kukuruz isl. Ovo jedu ko ludi i rastu od tog, samo moraju stasati i priviči se polako da ne dobe proljev. Posebno treba pazit na tekuti , jastrebe , lisice , da ih se pospremi spavat jer mogu negdje zanočit i na drvetu ili šikari.
 

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Juce su mi stigla jaja i odmah pod kvocku. Ima ih 8. Imam 4 nedelje da se pripremim za njih
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kod nas na sajmu pazinski bijeli purići , tako od cirka pola kile koštaju 55 kuna. Ne znam koliko bi mogli biti stari.

Na akciji u Konzumu vindon vindija purice kila 39,99kn , a normalna cijena 49,99 kuna.Na sajmu je kila bila oko 50kn očišćeni.
Kad gledaš ako kupiš malog purića po 55 kn , pa smjesu , pa šrot pa voda , pa trud, ne isplati se hranit osim za sebe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Nemanja619

Član
Tu od
15 Tra 2018
Poruka
93
Zametnulo mi se 6 od 8 jaja. Nije lose sad im je 12ti dan. Za nesto vide od dve nedelje ocekujem da ce se izleci. Moracu malo vise da istrazim.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ima li neko da gaji curke zbog mesa ili jaja? Dobro bi mi dosao poneki savet. Ja imam 2 zenke i muzijaka koji imaju 9+ meseci a jos nisu pronele. Kad da ocekujem prva jaja?
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Zna li netko koliko bi trebalo purama koje su iznesle jednu turu jaja i sjedile na njima da opet pocnu nosit proslo je skoro mjesec dana i još uvijek ništa
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
Da, kupio sam takvog purana, sve pure su sive, od 23 purića 17 je crnih. Sad još imam 36 jaja u inkubatoru i 13 pod purom.
Ovi crni su malo veci od sivih i bijelih, valjda budu do bozica oko 4 kile....
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Decki ne znam al kod nas je dosta hladno. Mislim da bi ih trebalo stavit na toplo.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Moje imaju crvenu zarulju sta grije zatvoreno je sa svih strana sa starom vrecom gore kod njih je toplo ko u raju svi su zivi osim onog jednog taj je bio na izdisaju pa sam mu skratio muke da se ne muci vise
 
Na vrh