• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Video isječci

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,019
Pitaj majstora @MUHA-u jel imal kad puknutu radilicu na IMT-u...
Nije YT niti Sveto pismo niti apsolutna istina... a taj žali za IMT-om i za prošlim vremenima, blateći današnje proizvode nekih drugih, koji su davno surađivali s IMT-on i opstali, tak da ga danas i posjeduju... ko i onaj koji pokušava ponovno pokrenuti proizvodnju istih...

S obzirom da ih ovakvi rade dobro da se ne raspadnu dok je još u kutiji.
A kak bi drugačije trebal gledat nego kroz novac/vrijeme,pa ovo varenje i tokarenje kod nas košta ko 2 takva ležaja.
Ti ljudi daju najbolje od sebe u nemogućim uvjetima. Kriv je lakomi kapitalizam jer njihov rad (čitaj bezcjenje istog) naplaćuje kao rad jednog Nijemca ili Japanca, prodjući nama škart proizvod.

Da, kod nas bi tokarenje danas koštalo...a nekad davno, dok puno toga (pa ni novaca) nismo imali, napravilo se strojnu obradu u firmi za flašu konjaka...vrlo slično ovima.
Ali onda nismo imali 2 auta i 5 televizora u kući...ali smo bili sretniji svojim postignućima i općenito zadovoljniji u životu. Neke su stvari onda bile važnije od (prokletog) novca, koji ne donosi sreću ni onima koji ga imaju, a kamoli onima koji ga nemaju.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Pitaj majstora @MUHA-u jel imal kad puknutu radilicu na IMT-u...
Više puta, brušene i nebrušene.....
Ova je imala ovakav šprung prije brušenja, a ovo je ostalo nakon kaj je izašla na 1 spec.



Da, kod nas bi tokarenje danas koštalo...a nekad davno, dok puno toga (pa ni novaca) nismo imali, napravilo se strojnu obradu u firmi za flašu konjaka...vrlo slično ovima.
Slažem se djelimično.
Jesu, radili su tokari u firmama za flašu konjaka, ali ni blizu ovima sa videa.
U ovakve stvari ja ne pamtim da se neko ikad upuštal. Navarivali smo bregaste, radilice, blokove.... krparili svašta ali u ovakve stvari se nismo upuštali.

Ako je taj ležaj negde na kotaču od mješalice ili tački još i ajde, ali kak Mika veli, za negde duboko u mjenjaču ili ako je bitan za neku sigurnost.... hvala ne.

Ja razumijem sirotinju, znam jako dobro na kaj su sve prisiljeni, kak i ovi egzotični jadnici kaj su došli k nama koricu kruha zaraditi.....

Imaš sad tokarski doma, jel bi ti tak nekaj delal i za karton konjaka?

Ali onda nismo imali 2 auta i 5 televizora u kući...ali smo bili sretniji svojim postignućima i općenito zadovoljniji u životu. Neke su stvari onda bile važnije od (prokletog) novca, koji ne donosi sreću ni onima koji ga imaju, a kamoli onima koji ga nemaju.
S tim se slažem u potpunosti.
Nismo imali ništ, a imali smo sve.
Danas nam je sve dostupno a u biti nemamo ništ
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,019
.. .
U ovakve stvari ja ne pamtim da se neko ikad upuštal. Navarivali smo bregaste, radilice, blokove.... krparili svašta ali u ovakve stvari se nismo upuštali...
Nebitno, navel sam samo primjer kreativnosti i vještina. Neke stvari uspiju, neke malo manje.

U vrijeme, koje spominješ, nije bilo YT-a, ali za ono vrijeme i to kaj si spomenul je bilo jako puno. Znam da su u 60-tima tokarili prstene (karike) za motor kotače...
Za primjer, u Čeliku su još '88. navarene i obrađene mjenjačke i spojnjčke osovine, na susjedovom još i danas voze (valjda više od 10t sati) ...na mojem su bile do reparature...tad da su se i u tada delala čuda onog vremena.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Karike tokare i danas ;)
A kaj se osovina tiče, ako dobro pamtim u vrijeme kad smo slagali tvog znal sam i cijenu nove osovine. Nije to bilo tak nedohvatljivo financijski, a u to vrijeme koje ti spominješ to je garant bilo i skupo i trebalo je čekati.
Još jednom te pitam. Da ti danas donese neko takvu osovinu da ju nadovariš i obradiš na svom stroju koliko bi ti vremena izgubil? A vrijeme je novac koji treba naplatiti.....
Neke stvari se daju popraviti ali se taj posel nemre platiti.

Lako je bilo onda kad je taj Čelik kojeg spominješ imal 50-tak tokarskih strojeva i 100-tinjak varioca. Uopče nije bilo bitno jel ih 10-20 % radilo fuš.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,019
Karike tokare i danas ;)
Znam...ali pred 60 let je to bila j...čka zafrkancija.

'88. je par u Trstu koštal oko 1000DM...a navarene su bile badava (bila je to moja ideja i razrada, a alatničari su usavršili tehnologiju navarivanja te strojne i toplinske obrade...a poslije su to i komercijalizirali (znaš gdje smo bili dok smo iskali klipove za mojega...a zato mene nisu niš koštale ;) ).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,292
Ništ se nije promjenilo od prije 60 let u domačoj izradi karika, čak ni strojevi na kojima se izrađuju.
Jedino kaj ih današnji umjetnici koji se sa tim hoče zafrkavati nemaju od čega više napraviti.

1000 maraka je bilo bogatstvo, znam jer sam za 100 delal. Duplo više nego današnjih 1000 €.
Tolko su i za Zetora koštale pa smo ih popravljali.
Danas skuplja pita od tepsije.
Pred par let sam dal tokariti jednu spojničku i jednu piramidu jer takve nije bilo na lageru kod nas. Možda negde vani ili da ju neko od lokalnih naruči ali nije bilo cajta, traktor je moral biti preko noci gotov.
Uglavnom. Strojna obrada i djelovi je koštalo malo manje nego kolko je bila cjena nove kad su ju imali.
I vozila bu (najvjerojatnije) dulje nego ova nova ništ koristi jer je to uhodani popravak.
Ali.
Kad metneš novu u neku ruku si se ogradil.
A kad ideš popravljati ako se desi problem onda si kriv......
Sebi more svako od nas kemijati, pa i lager variti jer ga to nist ne košta i nebitno je jel bu vozilo minutu ili vječno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh