• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Viking HB 560

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,774
Postavljam kao zasebnu temu, ako ikada ikome zatreba da lakše nađe.
Danas je susjed bio u akciji, pokušaju nabave novih dijelova za ovo:
IMG_20240117_101934.jpg
IMG_20240117_114422.jpg
IMG_20240117_114427.jpg
Rastavili smo i pokazao sam mu da bi trebalo nabaviti: pužno kolo, osovinu za pužno kolo i noževe, semeringe, brtvila za ulazak zemlje...
Dijelova na zalihi nema ali mu stižu oko 8.2.2024.
Cijena nije poznata danas, pretpostavka je minimalno oko 140 EUR-a ili više. Bez diht mase, ulja...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,774
Ja mu na temelju ovoga

IMG-20240117-WA0000.jpg

Želim napraviti, popravljati ovako:
IMG-20240117-WA0001.jpg
(ovo su dvije tuđe slike s Interneta)
Sad sve ovisi koje dijelove susjed bude uspio nabaviti. Nekako mi je sumnjivo pričao da osovine pužnog kola i noževa nemaju, ali da zato mora kupiti "par" puž i pužno kolo 🤔 e to mi se ne sviđa. Novi semeringi i stara poderana osovina, ne bu baš ulje dugo u kučištu mazalo novi puž i pužno kolo. 🤔
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
Samo jednom sam se sretao sa sličnim pužnim prijenosom ovakvog tipa. Radilo se o istom sistemu pužnog, samo neke manje kopačice.
Čovjek mi donesao rastavljen pogon sa uništenim pužnom kolom. Donesi mi djelove , pa ti to složim. Nije se pojavio sa dijelovima. Mogu pretpostaviti da nije našao pužno nego kpl pogon . E sad da li će ovdje biti ista situacija? Ukratko o tom prijenosu. Bez reduktora treba smanjiti okretaje od motora do pogonske osovine. Redukcija je u remenicama i pružnom prijenosu .
To je osnovni problem, pužni zupčanik ima jednu spiralu na pružnom koli zubci skoro horizontalni prema pružnom zubčaniku. Rezultat vidljiv iz priloženog.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Tak ima riješeno i Mondial, samo su puno veći momenti na kotačima (kad se ore plugom). Jedina je razlika to kaj ima mjenjač ispred, pa se pužni prijenos sporije vrti.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,774
Na pokazanom primjerku je glavnu ulogu odigrao nedostatak bilo kakvog podmazivanja. Dok sam taj "prijenosnik" raspolovio iznad "posude za staro ulje", nije kapnula niti kap staroga ulja, tovat masti u nutra također nije bilo, samo malo "žverca" (crne mješavine blata i šmira...).
Semeringi su definitivno propustili, jer je osovina za pužno kolo i noževe sva izbrazdana, poderana, a kuglično lageri na tim mjestima samo lete, pa zapnu tek na rupama za "osigurače osovina s noževima", tu gdje su "naštahani" razbijeni...
Ma budem ja to susjedu nekak "skarabuđil" vrnul u funkciju na svoj seljački način, sam' nek on nabavi novo pužno kolo. 🙃😈
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
Mondial ima možda slični pužni prijenos a nikako kao ovaj. Ovo je isto kao žlajf na vozu.
Pogledajte si ovaj pužni.
IMG_20240124_145732.jpg IMG_20240124_145755.jpg
I to samo nakon 35 godina rada, i može izdurat još 50 , naravno ako ima adekvatno podmazivanje.😒
Usporediti ova pužni sa ovim od malog zelenog su nebo - zemlja.
Sama kosina zubi na pružnom kolu govori samo za sebe to kao prvo i kao drugo pužni zobnik ima četiri spirale.
Dok ovaj vicoinz ima jednu spiralu !
E sad kad bi barem to bilo pomažemo kako spada, ali nije ni to .🥴
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,774
Jučer su nabavljeni svi dijelovi za popravak. Zadnja je došla osovina za pužno kolo i motike. Koštala je puno, to je moj stav, platio ju je susjed 60 Eura, ja komentiram: što je previše je previše.

Jučer poslije podne sam mu sve to u roku cca sat vremena sastavio i predao.

Na kraju je sveukupno kupio: puž i pužno kolo, 3 kom semeringa (1 je višak, nisam razumio zašto su mu prodali 3), osovinu za pužno kolo i noževe, brtvenu silikom pastu u tubi za kučište, 0,5 lit ulja Hypenol 90.
To je platio sve zajedno 230 Eura.

Da mu uštedimo novac zadržali smo dogovorno stare ležajeve, remenice i remenje.

Danas je več napravio probni rad i pofrezao za 2 kom plastenika po 6 m dužine. Javila mi se susjeda na mobitel i rekla da je sretan i zadovoljan kako je frezao.

Dok sam montirao nisam fotografirao.

Mogu samo izjaviti da su tolerancije fantastične, za izvaditi semeringe pa ugraditi nove, za demontirati remenice s puža ili remenicu s radilice motora, a toga sam se najviše pribojavao, da se ne strgaju. Sve je bilo "pjesma" uživancija, kao malo kad. 👌
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,572
Ipak je to kao neka licenca Stihla (??,) pa su valjda zbog toga skuplji djelovi. Samo jedna primjedba da bi bilo bolje ulje hipenol 140.
 

Najnoviji postovi

Na vrh