• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Ja to sad promatram u živo i uživam. Na mobitelu su mi to slike "nikaj-več" ali se nadam da se na kompjuteru bude pokazala ljepota prirode.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kakva su vaša iskustva, kad se loza oreže kasno, ide voda na mjestu reza, tj plače danima. Ima li to kakvog uticaja?
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Ukoliko ima mogucnost kasnijih mrazeva,bolje je sto kasnije orezat lozu. Sto vise place kasnije krenu pupovi terat. Malo je nedostatak sta se gubi dio hranjiva i vode.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Danas je bio dan za KAN i motikan. (Ja i moja draga, na "vikendu na našem valu", mislim u goricama.)
Prvo je sve pokošeno, a tamo gdje nije praktično ili dostupno za kosilicu, kao grabicu, grive itd., sam poflaksao.
Onda je na red (za prihranu) došao KAN, a iza njega "motikan.
Završna je aktivnost bilo špricanje.
Sve u svemu imali smo jako lijep, doduše malo naporan, ali sadržajan dan u prirodi. Došlo je još dosta i drugih ljudi, susjeda i bilo je živo danas u goricama.
Ovako je to kod nas izgledalo:
IMG_20220429_134535.jpg
Poslije motikana ;)
IMG_20220429_132352.jpg
IMG_20220429_155157.jpg
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Rano ti jee za kan. Ide par dana prije cvatnje. Nis nis napravio osim travi pripomogo. Nekad sam ga znao bacat 2-3 dana nako pocetka cvatnje. Ak os pripomoc metni folijarno drina i nekog npk 20-20-20. Ono navalaon skoro pa idealno.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Tvoje mišljenje nije i moje mišljenje.
Ne slažem se s tobom, jer sam ja umjesto Urea gnojiva za prvu prihranu namjerno izabrao KAN, a praksa dokazuje da se unosi kod prve obrade tla...
To je moj osobni odabir.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Dusik se unosi u cvatnji,zbog bolje oplodnje. Takoder koji dan prije cvatnje nije na odmet poprskat sa borom. Manje opadanje cvata i bolje zametanje. Nike to bas moje misljenje. Struka tako kaze. I negrijesi bas. Mislim da treba cca 70 kg kana po H. Sve drugo bacanje bezpotrebno. Dosta sam sluso,cito cuo. Izprobo,a usput kum mi je 7 god vodio kutjevo,suradivo za krauthakerom,enjingijem,trenutno vodi savjetodavnu sluzbu. Tak da ne lupetam bez razloga. Sto neznam pitam i bojim se priznat greske. U ovom slucaju uranili ste sa kanom min 3-4 tjedna.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Kolega, daleko od toga da si ti u krivu, a niti ja imam namjeru sad ratovati s tobom radi svojih odabira i postupaka.
Kod nas je bilo previše sušno. To znači da se 7-20-30 koji smo unijeli u studenom cijelu zimu nije razgradio. Plus toga zajci / zečevi su mi izgrizli cca 40 kom mladih jednogodišnjih trsova.
Ja samo tražim između loših okolnosti, način da oživim te mlade izgrižene trse, da ih potaknem na rast, pa što bude, bude. Sušno je toliko da smo sproveli šlaufe i zalijevali sve mlade.
Metode su takve kakve jesu, a po pitanju teorija i ostalog, volim knjigu, volim svaki pametan i stručan članak.
Dakle ne smatram lošim tvoj komentar, cijenim ga, a i nisam početnik. Probam možda uspije ili bude bolje nego je.
Urea gnojivo nisan htio kupiti radi paklene cijene.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,587
Ma sve ok. Ja sam postigo sa feniksom da me susa vise ne zafrkava. Prije 3-4 godine sam vise manje svu gnijidbu sa mineralnim gnojivima zamjenio feniksom. Skupo je,manje ga ide a dobivas sve. Premda je i on sad poskupio i to dosta. Probaj snjime i nemas vise potrebe ic u prihrane dusikom. Eventualno folijarno sa mikro i makro elementima.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Hvala ti za dobronamjerne i konstruktivne komentare.
Mi ovo naše imamo iz čistog zadovoljstva, ti imaš svoje za ozbiljnu proizvodnju i posao. Ja se nemam namjeru uspoređivati s Vama velikim vinogradarima. Po pitanju gnojidbe potrudili smo i dali smo našim goricama zaista puno, ali spomenuo sam, suho je kod nas kao sam vrag. Prije 2 godine je bila i nezgodna tuča kod nas na brijegu.
Plivam u toj problematici, ili barem probam plivati na način da nam ne bude abnormalni trošak, a opet želim da uspijemo. Sve su to nekakvi kompromisi u hodu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh