• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Rekao agronom da se može mješati bez problema. Fitotoksičnost nastaje tek pri tempeaturi primjene preko 30°C.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Malo se kopalo u vinogradu. Uvjeti idealni, temperatura 25, zemlja rahla.
DSC_0140.jpg

DSC_0156.jpg
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
726
Imam malo vinograda kraj vocnjaka, 40-50 loza. Ici cu vocnjak spricati folijarno ojacivacem.
Bil trebao prskati i lozu? Sta dati i koju prihranu, Bakar, sumpor?
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
kak sitno, tek je pocelo sarat bobe :)

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
a tak vec da, ja u ponedjeljak zadnje spricanje protiv svega, samo moram nac preparate da imaju karencu do 28 dana

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
 

toni12

Novi član
Tu od
3 Ožu 2016
Poruka
24
Sutra ujutro mislim prskati sa Chromosul 80 + bordoška juha pa me zanima da li je karenca 35 dana u ovoj kombinaciji jer piše da se miješanjem sumpora sa nekim fungicidima produžava karenca.

I zanima me da li temperatura ne smije biti viša od 28 stupnjeva samo u trenutku prskanja ili i nekoliko sati nakon toga. Moguće da će prilikom prskanja biti temperatura i nešto viša od 28 stupnjeva valjda se neće ništa dogoditi.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Na ovoj vrućini nemaš protiv čega prskati, još ako je sve zdravo slobodno odustani i čekaj berbu.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Što bi to moglo biti? Nekoliko trsova tako suši rekao bi čak i redovito par godina ali još nisu odumrli.
7540a56ebfe3311c6e4b9aab4200ff25.jpg
b2c2701a485dd87a46a32cb77962b3f3.jpg
fd571730f55ba170b3e1526355c8a932.jpg
68f673b911dd945da391ba483f2cb47d.jpg
b004a105203e2ee6252ee04681a7b161.jpg
6c0c093a9acab1d2785129abde623106.jpg

af453d80b1e90fd4a8bbc9756c085724.jpg
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Označi te loze nekako, i ako se pojave iste simptome slijedeće godine na istim lozama, iskrči!
Može biti od suše, ali može biti i početak zlatne žutice.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Malo je tesko dobro vidjet sa slike, ali mislim da imas dvije bolesti

Na vecini slika je "Eska" apoplekticno venuce, ne izljecivo, i da stvar bude gora, parazit, gljiva se prenosi skarama, to brzo cupaj van i spali
To su ti ovi trsi kaj list bude ko od ukrasne biljke sa crvenima šarama

http://pinova.hr/hr_HR/baza-znanja/...i-vinove-loze/apoplekticno-venuce-vinove-loze

Ako sam dobro vidio, samo na jednoj slici imas zlatnu zuticu.
List je skvrcen prema dolje, kad ga zdrepas mora suskat, neki puta se skrosi, i ne vraća se u prvobitno stanje

Tak nekak su na učili.

I jos jedna stvar, kod ove Eske ti se trs raskoli uzduzno... makni koru, ako nadjes pukotinu, onda nema dvojbe.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ako je eska onda si u g...al to vidis i po presjeku kada zarežeš trs
Josix najgore moguce dolesti heh
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Eska i nije tako strašna i ako panj nije raspuknut i zaražen do zemlje tj mjesta cijepa da se čak i obnoviti rezanjem do zdravog dijela ali žuticu treba odmah vaditi pošto se prenosi razmnožavanjem američkog cvrčka i od jednog se lako proširi na druge.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Koliko sam ja upoznat sa situacijom eska počinje od korjena odnosno eska je skup više bolesti i problem je šta se kapilare u trsu začepe i tako vene dok ne osuši do kraja i po presjeku se vidi na srcu dal je eska ili ne...toliko ja znam, a amerikanca se riješi spricanjem a to sta su pojedinci nemarni to bi trebalo kažnjavat
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Eska po mojim saznanjima je gljivično oboljenje najčešće sa prenosi ili uzrokuje velikim ranama na trsu znači velikim rezovima(prenosi se škarama) koji nisu zatvoreni voskom ili nečim sličnim. Često je kombinacija par gljivičnoh patogena koji uzrokuju začepljenje provodnih snopova u stablu i dovode do sušenja trsa.Ako se trs odreže do zdravog drva može se uzgojiti nova zdrava mladica i uzgojiti novi trs.
Zlatna žutica vinove loze ili fitoplazma vinove loze je virusno oboljenje koje prenosi američki cvrčak i neizlječiva je .Znači ne pomaže nikakvo prskanje nego jedino vađenje trsa da se bolest ne proširi a jedino prskanje koje nešto znači u ovom slučaju je prskanje insekticidima protiv američkog cvrčka kao suzbijanje vektora prenosnika žutice.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
lijepo procitano,
ali poanta nije shvacena

zutica se siri samo cvrckom, oboljeli trs se cupa i pali, sprica se redovito protiv cvrcka, i ne bi smilo dolazit do novih zaraza

eska u zadnje vrijeme najcesce dolazi u vinograde s novim cjepovima, jer se pojedini rasadnici ne drze plodoreda, te ne uzgajaju na istom polju svake trece godine cjepove, nego su cjepovi stalno u istom polju i ti fino dobis zarazeni cijep... bolest se manifestira tek nakon trece godine na dalje, trs moze zivotarit jedno vrijeme, ali ishod je gotovo uvijek uvenuce...

eska ti je ko tumor kod ljudi

a za razliku od zž koja se iskljucivo siri americkim cvrckom, eska se siri na sljedeci trs škarama

pa ocjenite da li se isplati probavat spasit trs od eske, il ga iskopat van, pa tek za tri godine na to mjesto zasadit novi


Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh