• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vladimirec T-25

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Sto se tice snage motora kod vlatka ima vise verzija i najvise je razlika usled drugacijih bos pumpi i time je doslo do povecanja snage. Zapremina svih motora je ista i oko 2300 ccm a snaga prvih verzija sa zaobljenom haubom je 18kw ili 25ks. Sledeca verzija je pojacana na 23kwili 31ks i zadnja na 34ks. Isti motor je i u T30 samo pojacan na nekih 36-37ks. Tako da tu nema mnogo razmisljanja jer snage je dovoljno za njegove potrebe. Auspuh sam vrlo lako prepravio sa onog dole na gore uz 2 kolena od 6/4 od kotlovskih cevi i najbolje bi mozda bilo dodati jos jedan ispravan mali prigusivac na postojeci i cev gore slicno kao kod mene. Ja sam ubacio srednji lonac od opela pa je jos umanjio ali nije izgubio nista na snazi i cak i nemoze tu izgubiti ako se nepreteruje i suzava. Ali po motor nije dobro ni raditi bez njega jer potpomaze i radu motora. Novi auspusi koje sam gledao nisu kvalitetom ni prinlizno dobri tako da sam odustao od novog. To je teska mala privreda. Ovako nekosta takoreci nista i vrlo lako se odsece i okrene gore
 

vugor68

Novi član
Tu od
16 Kol 2015
Poruka
29
Pozdrav ekipi
Nabavio sam donju poteznicu za Vlatka koji je na niskoj podešenosti. Da li sam je dobro postavio jer mi se čini da je preblizu kardanskom vretilu(previše prema naprijed) i koliko sam shvatio iz prijašnjih postova kada je montirana donja poteznica poluge za kopčanje pluga se skidaju i obratno kada su montirane poluge skida se poteznica.Ukoliko bih koristio rješenje koje je postavio jedan član foruma prije i da mi ostaju montirane i poluge i poteznica pošto je Vlatko u niskom startu da li bih imao problema u oranju (novi sam vlasnik orao još nisam)
2wfomr4.jpg
[/IMG]

Za g Savorisa zanimljv link samo mislimda nije baš za šumu
https://www.youtube.com/watch?v=kzkQd8-oYKY
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=vf1GHkZpe28[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
U vezi auspuha...
el Pibe, čovek je pitao da li je neko radio prepravke auspuha, i u tom kontekstu sam i odgovorio, SVAKAKO je najlakše otići u radnju i kupiti original lonac "na gore" (što kaže Vića, mala privreda), al ajde, i tako se rešiti buke...
Sve zamerke koje imaš, jednostavno nisu na mestu, jer sam ovakav pravio baš zbog šume i izvlačenja drva kroš šikaru i žbunje, "na gore" mi nije bila opcija uopšte, jer bi auspuh mnogo više imao šta da zakači (jedared sam odvalio brisač, al to je druga priča), tako da je ovakav prošao testiranje, i ostaće (za sada) ovakav kakav je...
Pa šta i ako nabaci blato na njega, kako nabaci na stepenice, pa ne smeta, a da će se zapušiti blatom, neće, jer (možda se i ne vidi na slici najbolje) je izduv desetak cenata dalje od gume...
Jedino ako upadnem u kakav kanal s blatom i vodom, te visine, tada može nešto biti...
Ovakvo rešenje sam primenio jer sam video isto takvo na Torpedu, čak je kod mene postavljen na većoj visini nego kod njega...
I opet se vraćamo na pitanje finansija, ovaj "krpež" nije koštao ništa sem par elektroda, i el. energije, kao i mog rada od sat, dva...
Materijal sam skupljao od komšija i bukvalno sa đubrišta...
Nije nešto elegantan, ali je funkcionalan u svakom pogledu, najvažnije da smanjuje buku za minimum 50%...
Traktor se ne guši ni najmanje, tako da i ta zamerka otpada...
Evo još jedne inovacije, "nabacio" sam mu zadnje tegove od malog Ursusa, 2 obruča po 25kg na oba zadnja točka,, još samo da ofarbam kad vreme dozvoli....
04_12_15_1252.jpg

04_12_15_1253.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Za g Savorisa zanimljv link samo mislimda nije baš za šumu
Inteligentno urađenoo , a zašto to nebi bilo za šumu , to je odlično za šumu a i za sve ostalo.
Samo me zanima odakle je spojio komadnu , dali je pritičće posebno ili je pokupio silu sa postojećih poluga kočnice.

Poteznica , to je slaže prema tvojim potrebama , meni je interesantno ono što sam ja uradio , dva lanca spustio od ovih ruku dole na kuku i sve radi zajedno.
To je po meni idealno rješenje samo još da se doda fiksator visine da ne nosi hidraulika i to je to.
Na drugom vlatku mi je kuka fiksirana jednim lancom za toplink ali to je prilično glupavo rješenje jer je kardan zaklonjen, tu mi nije kuka nego bolcna pa je zato fiksna i to sam na brzinu uradio tako jer je na sličan način bilo i kod prethodnog vlasnika.

Dobodole , auspuh je dobar , opet i za tebe važi , sve prema tvojim potrebama .....
A tegovi su mu dobro legli samo ne vidim neku potrebu za njima , ima on težine u dupetu dovoljno.
 

vugor68

Novi član
Tu od
16 Kol 2015
Poruka
29
Inteligentno urađenoo , a zašto to nebi bilo za šumu , to je odlično za šumu a i za sve ostalo.

Slažem se da je veoma korisno ali mislim da su crijeva previše izložena granama.
 
E

el pibe

Guest
dobrodol ne trebamo se mi složiti niti nismo ovdje za to da se svi slažemo u mišljenjima.Ja sam ukazao na greške koje sam vizualno uočio.Jer ovaj tvoj ispušni sistem ima duplo više elemenata nego što ima original verzija i to ne može biti dobro.Suženje prije zadnjeg lonca će ti praviti probleme itekako,još uvijek tvrdim da je sistem krivo pozicioniran i sve stoji što sam rekao,bočno strši,prenisko je smješten i začepit ćeš ga kad tad.Da se razumijemo je ne pljujem tvoj rad niti nemam ništa protiv tebe ali ovaj projekt ne čini mi se kao sretno rješenje.Nije problem napraviti auspuh.Treba znati zašto i gdje što ide.Ja sam napravio nekoliko auspuha za motore i kultivatore od inoxa.Ali to su sve bile kopije znači stare sam razrezao i kopirao uz neke minimalne prepravke.Jedna drukčije postavljena pregrada u loncu,smanjenje ili drukčiji raspored komora ,broj rupa u cijevi igraju veliku ulogu.Za svoj kultivator sam napravio pet komada sa sitnim preinakama i svaki je ispao drukčije i radio drukčije.To je toliko opsežan posao i stvarno treba znati iskonstruirati ispušni sistem.Kako sam rekao mogu iskopirati ali da ću ga pogoditi da radi savršeno to je puka sreća.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Ono prigušenje o kojem toliko pričaš iako djeluje loše ne ugrožava motor u toj mjeri u kojoj ti to predstavljaš.
Zašto ? Zbog toga jer vladimirac ima redosled paljenja 1-2-0-0 , znači dva paljenja u toku četiri kruga radilice , dok recimo 4-klipci imaju četiri paljenja u toku četiri kruga radilice.
Imajući na umu da se prije tog famoznog zagušenja nalazi jedan lonac koju služi kao amortizer i amotrtizuje tu navalu gasova sa sigurnošću mogu da tvrdim da ovaj naizgled sužen dio ne pretstavlja nikakavu prepreku niti opterećenje u radu motora.

Eto i moje skromno (ne)iskustvo sa izduvnim sistemima.
 
E

el pibe

Guest
Moje iskustvo sa bilo kakvim cjevovodom,dimovodom kako god ako negdje u sredini sistema imaš bilo kakvo suženje smanjuje se protok i dolazi do otpora princip prigušnice ili klapne.Bez obzira na takt motora dim mora biti "izguran" iz sistema uz što manje otpora.A u tome otporu je kvaka da li će sistem kvalitetno funkcionirati.Lako je "kantu" dodatno izolirati iz vanjske strane i smanjiti buku do neke mjere.Protok je igra.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Upravo ti o protoku i pričam , ono ''bombardovanje'' se pretvara u konstantan protok jer imaš na raspolaganju pauze između ''bombardovanja'' (znači paljenje 1-2-0-0) pa imaš jedan amortizer (lonac) i onda imaš tu prigušnicu koja više i ne predstavlja problem jer u toku ove dvije nule paljenja ima sasvim dovoljno vremena da se sve lagano izduva van.
Da je u pitanju motor sa 4 ili više klipova onda bi ti bio jako u pravu. Ovako ne.
 
E

el pibe

Guest
Usporedi auspuh ursusa i vladimirca obadva imaju dva cilindra sličan zvuk.Imaju i dosta sličan auspuh gotovo da nema cijevi na sistemu sveukupno pedeset šesdeset cm.ali istog prečnika.A onaj sistem dobrodola ima dva lonca plus preko metar i pol cijevi.S time da ima suženje i tko zna od čega su iskombinirani lonci i jesu li postavljeni pravilnim redosljedom jer nije isto di koji lonac ide.Kak sam i reko previše je tu elemenata usporedbi sa originalom.Da je prazan sistem i lonci bez pregrada bilo bi dosta.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,090
Sve to stoji što ti kažeš ali mu ne smeta.:icon_thumright:
 
E

el pibe

Guest
Daj Bože da radi kako spada.Samo eto velim neko svoje mišljenje malo mi taj sistem ima previše elemenata i imam par zamjerki.Možda griješim vrijeme će najbolje pokazati i nadam se da će nas dobrodol obavijestiti kako sve radi:icon_thumright:
 

dobrodol

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Radi odlično već par meseci, oranje odradio, navukao sam par prikolica drva iz šume i tako...
Ne guši ni malo, čak sam i filtere goriva vratio nazad (pošto sam terao jedno vreme bez njih), snage mu ne nedostaje, čak imam utisak da bolje "vuče" nego ranije...
Još nešto, u onom prvom (originalnom) loncu nema ničega, prigušivač sam izbacio jer se raspao, a napravio sam prigušivač u drugom loncu (koji je od IMT-a 533), i to tako što sam cev presekao na pola, pa ubacio parče metalnog lima i zavario, pa zatim opet spojio cev, a na oba kraja sam izbušio gomilu rupa, čak sam i na par mesta zaparao brusilicom sa reznim kamenom, i tako napravio nekakav primitivan prigušivač...
Znam i ja da nije neko rešenje, bio sam u stisci s vremenom, gledaću da izbacim ono koleno na izlazu iz "original" lonca, da pokušam malo da "ispeglam" te "lakat" krivine...
Ponavljam zaista vrši funkciju za koju je i predviđen...
E sada, i jedno pitanje...
Par stranica ranije smo raspravljali o snazi i kubikaži, kao i o broju obrtaja i pumpama, pa mi recite da li je i kod Vas ostalih ovakav sat obrtaja?
Imam par Vladimiraca u okolini i u selu, ali ni jedan nema ovakav sat...
sat_obrtaja.jpg
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ima vise satova koji su ugradjivani u vlatka gledajuci po serijama. Kod tebe je stari tip sata i instrument table koji je isti kao na prvim serijama sa zaobljenom haubom. Neke delove su koristili sa starije serije u sledecoj seriji. Ako auspuh odgovara funkciji i gazdi nemenjaj nista jer i ja kad bih sve izmenuo kako bi drugi hteli lakse bi prosao da kupim nov traktor. U oskudaciji novaca se odrade neke stvari od cega se ima ili moze jeftino naci a da odradi posao. Ali po pitanju bezbednosti uvek treba voditi racuna
 

dominik93

Novi član
Tu od
12 Sij 2016
Poruka
19
ne smeta kad šaltam, al se klima i mjenjac i volan zbog tog puknuca..mislio sam da moze zacvikat mjenjac od toga,al kaze jedan majstor da ne moze...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,689
a zakaj ne izrežeš pločevinu po tom rubu i staviš duži šeraf?...ak i pukne var, neće gore pločevina...pa se neće ni drmat...jako...:icon_weed:
 

Najnoviji postovi

Na vrh