• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vozacka dozvola

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Daj pokusajte mi odgonetnuti,koja vozacka se mora imati u posjedu da se upravlja traktorom teskim 8 tona i koji juri 50 km/h.Ovdje je to malo zakoplicirano(ovdje mislim u CH)ali isti imaju ogranicenja 25,30 ili 40 km/h).
Zatim pojam E katogorije,isti tegli dvije prikolice po 7 tona i to kada se ozbroji dodje jedan veliki teskas.

Zatim kocnice,kako je to uredjeno u HR,kakve traktor mora imati kocnice i na koliko osovina ako isiti tegli dvostruku svoju tezine a slicno vrijedi i sa pogonom,dali tko zna kako je u HR to rijeseno?


Zatim pojam tahografa( kada se isti koristi za trasport),zasto ,kamion sa prikolicom van auto ceste smije voziti samo 60 km(barem u CH gdje ja vozim)a isti takav traktor 50 km/h,ima mnogo toga sto me zanima.
 
R

Ratarko

Guest
Kod nas u HR ide sve sa B vozačkom bez obzira na masu i brzinu traktora .
Kočnice isto tako , bitno da ih ima , evo mene nitko nije niti pitao kakve su kočnice na novom mi MF traktoru a ide 50 km/h.

Po našem zakonu prikolica ne smije biti više nego duplo teža od traktora ali i to te ne mora zabrinjavati , kontrole na cesti nema .
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Pa i sa A1 i A kategorijom možeš vozit traktor, ja imam A1 !
 
R

Ratarko

Guest
Prije puno godina su dolazili kod nas u selo i mogao si položiti vozačku dozvolu za traktor , samo za traktor ili radni stroj. Sve bi bilo obavljeno u jednom danu i imao si papire za upravljanje traktorom bio on 1 tonu težak ili 11 tona . Znam da je moja strina taj puta išla položiti kao i masa drugih ljudi ( seljaka ) koji nisu imali ni A ili B kategoriju položenu prije toga .

Mislim da bi se i naš zakon trebao prilagoditi evropskim zakonima .
Tako bi recimo traktor koji ide 50 na sat imao drugačije kočnice od onoga što ide 40 , tako je vani i to je normalno . Kada se vani naručuje traktor koji ima opciju mjenjača koji ide 50 km/h njegova oprema po pitanju kočnica je automatski prilagođena odnosno ima pojačane kočnice pod obavezno.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Ratarko pa sa B kategorijom ne možemo vuči veču prikolicu od 3 500kg, za sve preko potrebna je E kategorija. Ja sam imao puno puta zbog toga susreta sa policijom ali sezona je i onda nakon nekoliko minuta razgovora i objašnjenja bude ono Ma ajde vozi!
 
B

Bobo

Guest
Pa kad je sezona, kod nas je bitno da traktor registriran i nista vise. Pustaju da i djeca starija od 16 godina voze na silos... Nikada nisam problema s tim imao, a vozio sam stvarno sve i svasta na silos...
 
J

Jadranko

Guest
suljos kaže:
Daj pokusajte mi odgonetnuti,koja vozacka se mora imati u posjedu da se upravlja traktorom teskim 8 tona i koji juri 50 km/h.Ovdje je to malo zakoplicirano(ovdje mislim u CH)ali isti imaju ogranicenja 25,30 ili 40 km/h).
Zatim pojam E katogorije,isti tegli dvije prikolice po 7 tona i to kada se ozbroji dodje jedan veliki teskas.

Zatim kocnice,kako je to uredjeno u HR,kakve traktor mora imati kocnice i na koliko osovina ako isiti tegli dvostruku svoju tezine a slicno vrijedi i sa pogonom,dali tko zna kako je u HR to rijeseno?


Zatim pojam tahografa( kada se isti koristi za trasport),zasto ,kamion sa prikolicom van auto ceste smije voziti samo 60 km(barem u CH gdje ja vozim)a isti takav traktor 50 km/h,ima mnogo toga sto me zanima.

suljos odakle si iz CH i sta radis ???
Ja sam iz kt. Solothurn
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Blizu tebe,od Oltena sam 30 km u Kantonu LU. Ovdje sam 21 god,sto radim,ma nepitaj.smjene, kako kada,najvise CNC freze,obradi centri,sada najvise na 5aksonom tokarskom CNC stroju sa dva revolvera.Nekad vikendom vozim na ispomoc kamion,ali sada jako rijetko_Od 14 sati pocinjem i do 23 ima zabavu sa mikrometrom.
 
J

Jadranko

Guest
suljos kaže:
Blizu tebe,od Oltena sam 30 km u Kantonu LU. Ovdje sam 21 god,sto radim,ma nepitaj.smjene, kako kada,najvise CNC freze,obradi centri,sada najvise na 5aksonom tokarskom CNC stroju sa dva revolvera.Nekad vikendom vozim na ispomoc kamion,ali sada jako rijetko_Od 14 sati pocinjem i do 23 ima zabavu sa mikrometrom.
koja slucajnost i ja radim sa TRAUB 42 CNC Drehzentrum sa 2 Revolver itd...
radim u jednoj firmi u blizini Solothurna i ja idem upravo u drugu smjenu pa sve do 22.30h..
he koja slucajnost :D
odakle si odozdo i jel se bavis ikakvom vrstom poljuprivrede ili si samo onako na forumu ???
pozzzz
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Evo moga stroja,OKUMA(nije pribor za pecanje nego CNC stroje))))


http://images.google.com/imgres?imgurl= ... C%26sa%3DN


Imamo ih nekoliko razlicitih,ovo su stari,male se serije rade i jako pipljivo,dojadilo mi,preprema je 1.5-2.5 za divje strane,a nekad imamo trece stezanje i sve to za 5 komada,ludnica.Em imaju konus u provrtu da poludis pa kompeziras u programu,em nesto drugo zeza,em te zahvati kraj smjene pa ujutro strepis kada imas K6 da komad prezivi.Cim se ukaze prilika odo ja na monatazu po EU ida malo uzivam sa dobrim dnevnicama,ista je firma.


Evo gdje radim,pogon je u Stansu(vidis firmu kada vozis doma u HR) a centrala vjerovatno znas tu nedaleko do tebe u Zofingenu.

Obrisan neispravan link.

Nebavim se poljoprivredom nego sam emotivno vezan,odrastao sam sa Beljskim traktorasima i ucio sam zanat u Beljskom Remont u Belom Manatriru,i tusam mnogo toga mogao da vidim.
 
K

krx pozega

Guest
Dečki i ja radim na CNC Laseru(Trumpf) stroju jedino što me ne plačaju u švicarcima...kolike su plače na cnc strojevima u švici...čujem da je u sloveniji jedno od niže plačenih radnih mjesta
 
R

Ratarko

Guest
Ajde onda kad se hvalite ja sam završio Industrijsku školu za kovino-tokara i učili smo o CNC strojevima :D
 
K

krx pozega

Guest
Ajde da se i ja pohvalim da sam baš nekidan zadužio novi stroj vrijedan ni manje ni više nego 700000(sedamsto tisuča eura)...tresao sam se par dana
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e pa eto kad se svi hvale, moj je brat napravio cnc stroj...i to ove godine...
 
J

Jadranko

Guest
U vezi Place u CH
pa prosjecna placa zavisi od puno toga npr:
dali radis normalan radni dan
smjene,pa koliko smjena 2,3 ili 4 smjene
pa koliko si star i kakvo iskustvo imas..

ali recimo jednog 35 godisnjaka koji radi u 2 smjene je OTPRILIKE
bruto placa sa svim znaci i sa dodatcima od smjene negdje oko:
5800 Chf.--
Na ruke ti ostane oko 5000-5100 neto
Barem je tako kod mene u firmi,al to opet zavisi od kantona do kantona.
ALI ovdje se rijetko prica tko ima koliku placu !!!!!!
cak izmedju nasih ljudi ex balkan nitko nikom ne govori koliko zaradjuje.
strogo tajno !!!!!

pozzzzz
 
J

Jadranko

Guest
suljos kaže:
Evo moga stroja,OKUMA(nije pribor za pecanje nego CNC stroje))))


http://images.google.com/imgres?imgurl= ... C%26sa%3DN


Imamo ih nekoliko razlicitih,ovo su stari,male se serije rade i jako pipljivo,dojadilo mi,preprema je 1.5-2.5 za divje strane,a nekad imamo trece stezanje i sve to za 5 komada,ludnica.Em imaju konus u provrtu da poludis pa kompeziras u programu,em nesto drugo zeza,em te zahvati kraj smjene pa ujutro strepis kada imas K6 da komad prezivi.Cim se ukaze prilika odo ja na monatazu po EU ida malo uzivam sa dobrim dnevnicama,ista je firma.



Evo gdje radim,pogon je u Stansu(vidis firmu kada vozis doma u HR) a centrala vjerovatno znas tu nedaleko do tebe u Zofingenu.

Obrisan neispravan link.

Nebavim se poljoprivredom nego sam emotivno vezan,odrastao sam sa Beljskim traktorasima i ucio sam zanat u Beljskom Remont u Belom Manatriru,i tusam mnogo toga mogao da vidim.

Kod mene je sve ab Stange.
ja imam stangelader i samo rokam po 1.5M stange i samo udri.
ja proizvodim inplantate za medicintehniku.
sarafe koje se ugradjuju u tijelo , sva moguca pomagala itd..
sve je rostfreistahl i titan..
kad budem imao vremena budem koju sliku stavio..
pozzzz
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Jadranko,mozesmi se javit na natel, 0792465682 ,subotom obicno imam slobodnog vremena pabi se negdje na kavi mogli naci.
 
J

Jadranko

Guest
suljos kaže:
Jadranko,mozesmi se javit na natel, 0792465682 ,subotom obicno imam slobodnog vremena pabi se negdje na kavi mogli naci.
ok
budem se rado javio.ovo sada kako je ljepo vrijeme stalno sam negdje
sa motorom tako da bi i do luzerna mogao malo svratit..
 
J

Jadranko

Guest
ma imam mali motor 500 ccm 50 konja
posto sam tek polozio moje pravilo je max 500 ccm za pocetak.
jednu godinu do dvije sam rekao da cu ga vozit.
dok se ne usavrsim jer motor nije bas jednostavno vozit kako ljudi misle.
samo jednom napravis malo gresku i pufff na podu si.
evo ga:
kawasaki Er 5 2006 godiste sa 4200 km prosle godine sam ga kupio
za uskrs novog cjena 7000 chf..
a tog tipa neznam nisam nikad cuo za njega..
pozzzz

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

Najnoviji postovi

Na vrh