• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vrt bez kopanja, raznoliki voćnjak. Vaša iskustva ?

tincans

Novi član
Tu od
23 Pro 2015
Poruka
4
Imade se za kante. Mjesta nema. Zamisli jednogodišnju zalihu kukuruza, pšenice, pa dodatna livadica za sijeno, u kanti? Mile moj, nema. Živim kao oni ljudi u stanovima koji si posade cherry rajčicu na balkon pa misle da su nadmudrili sistem. :ironijo:
 

snhelix

Novi član
Tu od
3 Lip 2011
Poruka
9
više godina kombiniram razne permakulturne tehnike,sad sam mslo počeo i sa visokom gredicom,pa bez obzira na zadovoljstvo u takvom načinu proizvodnje nekako stičem dojam da ipak ima posla preko glave.malo strojeva ili alata kji se dadu nabaviti za takav stil proizvodnje.trenutno hendlam cca 1500 m2 pod kulturama i 2-3k za organski materijal.sve proizvodim za osobnu potrošnju.
Pitanje ...krompir sadnja...20-30 kg sjemenskog,mora se zemlja ipak malo razrahliti plugom barem plitko(duble i ne mogu kad imam kultivator),a zagrtanje.malčiram ja ali malo fali,nisam još došao do optimalnih rezultata,premda za malč nemam dovoljno riječi hvale ali ga bome treba gomila.nikada ne koristim ni kartone ni papire jer se u proizvodnji ipak koristi kemija,pa rezidue završavaju uzemlji.od umjetnih stvari..agril folijs samo i za malčiranje svjeze livade imam 2 najlonska pokrova crne boje,pa ako ima puno korova usred ljeta pokrijem na 2-3 tjedna,malo i škodi jer je dole anaerobno ali se brzo porihta ,inače kratko pokrivanje pa nastavak sa prirodnim malčom.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ja nabavio Baikal EM-1, pa čemo eksperimentirati.
Sve mi se čine da su efektivni mikroorganizmi (EM) budučnost.
..............
I......?!

prošlo je dve godine i šta ste zaključili u vezi Bajkal EM-1?

Šta ste sve uradili sa Bajkal EM-1?
 

malinska2016

Novi član
Tu od
7 Ožu 2016
Poruka
10
Znam da ne pripada temi, dali netko zna gje kupiti kosir ( Zgreb i okolica) treba mi za divlje kupine koje stalno rastu, a da ne koristim kemijska sredsta.
Hvala
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,642
Pogledaj u trgovinama koje drže renomirane proizvode Stihl, Husqvarna, Fiskars, jer oni proizvode i mačete tj kosire za sjeću.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Znam da ne pripada temi, dali netko zna gje kupiti kosir ( Zgreb i okolica) treba mi za divlje kupine koje stalno rastu, a da ne koristim kemijska sredsta.
Hvala

Z kupine bi ti ja preporučil manju ručnu kosu i češće košenje. Ako buš dovoljno često kosil, buš se riješil kupinja. Kad nema dosta zelene mase, korijen slabi i s vremenom strune.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
malinska Pogledaj u Šumoopremi na Sveticama, ili na sajmu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Znam da ne pripada temi, dali netko zna gje kupiti kosir ( Zgreb i okolica) treba mi za divlje kupine koje stalno rastu, a da ne koristim kemijska sredsta.
Hvala
ako hočeš dobar stari prošeči po jakuševcu .no .ima tamo i novih ..također sajam u sesvetama (četvrtom) ima vjerojatno sličnu robu ..itd .
 

GricGric

Novi član
Tu od
17 Tra 2013
Poruka
24
Počela sam vrtlariti 2013-e godine... krenula odmah s kartonima, i slamom, čitajući sve o permakulturi... Nisam bila zadovoljna, korov se svejedno probijao a ispod kartona i debljih slojeva slame pojavila se i trulež koja se nazaustavljivo širila... bilo je i loših kukaca i kojekakvih boleština...
Slijedeće godine smo vrt nahranili konjskim gnojem, isfrezali ga, napravila sam klasične gredice koje sam pokrivala tankim slojem slame ili sijena .. korov se opet probijao no lakše sam izlazila sa njim na kraj uglavnom čupajući ga (motiku vrlo rijetko upotrebljavam) i ostavljajući na prolazima između gredica... tanki sloj sijena stavljam zato da ga mogu lako maknuti ako dođe kišno razdoblje i opasnost od truljenja korijenja... to se pokazalo izvrsnim... i tako sve do danas... vjerujem da ubrzo niti frezanje više neće biti potrebno jer je zemlja iz godine u godinu sve rahlija... Vjerojatno i zbog krtica kojih ima i koje mi ponekad dignu dio gredice no ne ljutim se previše na njih... I one su dio prirode...

Edit: zaboravih spomenut, vrt mi je velik 35 x 5 metara, nije baš mali...


Sad mi je, nakon 5 sezona, konačno prva godina da sam baš onako zadovoljna vrtom, povrće je lijepo, nametnika nema puno a nisam primjetila ni neke bolesti ili uvrnute listove. Korova ima i čupam ga tek kad ugrožava povrće, ne trudim se baš počupati ga do kraja jer sam primjetila da i kukci bježe od njega.... Od puževa se branim talogom kave i usitnjenim ljuskama jajeta koje skupljam cijele godine... tako istovremeno obogaćujem tlo kalcijem i mineralima...

Vrt ne špricam s ničim, nastojim uokolo obezbijediti ugodan dom za bubamare i slične kukce, lastavice su se naselile u štali a vrapci pod krovom šupe.... Slijedeće u planu je izgradnja malog jezerca kako bi i žabe pronašle svoj dom u blizini moga vrta..

Nažalost sjeme još kupujem svake godine, no nadam se da ću se vremenom domoći i starih sorti sjemena koje ću zatim čuvati iz godine u godinu...

Eto... nadam se da će ovaj moj post pomoći nekome tko je u dilemi kao što sam ja bila proteklih godina...
 
Posljednje uređivanje:

vostro91

Član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
37
Ako već miščjenje ode ide onda je to da vlada prevara u velikom postotku (imao san priliku vidjeti prodaju eko mandarina koje je velia otkupna stanica otkupila i upropastila pokusima tj procesima ubrzavanja zrelosti i žutoće pod eko proizvod. Zato bez uvrede eko uzgoj ima i svoju negativnu stranu upripaštavanja zdravih proizvoda u svrhu brze i lake zarade. Oprezno
 

robi ka

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
258
Ja ove odnosno sljedece godine idem u organski vrt. Pa me bas zanima koja ce moja iskustva biti...
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Pozdrav društvo. Nije nas dugo bilo. Bavi li se tko još ozbiljno sa vrtom bez kopanja?
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Plastenička proizvodnja,druga godina bez kopanja. Kvalitetno napravljen kompost,sadi i beri.
 

Prilozi

  • 20221127_160500.jpg
    20221127_160500.jpg
    44.2 KB · Pregleda: 31
  • 20221127_160344.jpg
    20221127_160344.jpg
    35.8 KB · Pregleda: 30
  • 20221127_160259.jpg
    20221127_160259.jpg
    38.1 KB · Pregleda: 30

Najnoviji postovi

Na vrh