• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vrt bez kopanja, raznoliki voćnjak. Vaša iskustva ?

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
I moj tata se nemre riješiti krtica na travnjaku, isto je pokušavao sve i svašta, negdje sam pročitala da krtice ne vole dlake. :)
to sam mu rekla, isčešljao je moje pse i mačku, uzeo si dlake na grunt, pometao ih po rupama i kaže da pomaže! da nema krtica tamo gdje je stavio dlake. :)
Eto jedno ekološko riješenje. :)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,516
a krtica je dlakava...normalno da ju dlake smetaju...:icon_e_wink:
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Mislim da bi za voluharice i krtice najbolja bila lasica ili kuna. Samo kako to nabaviti?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nameči puno dvorište malih piliča i patki i dođu same.:icon_weed:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Obično ih upucam godišnje 5-10 komada, pardon, upucaju se sami:(think):....onda je mir.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Blago tebi što se tiče zmija. Samo pitanje je kojih zmija imaš, obzirom da imaš invaziju voluharica(krtica su malo žešći borci i krupnije su pa ih naše zmije rijetko hvataju).

Ali voluharice... Neznam. Zmije ih obožavaju, a i čudno mi je obzirom da one ne vole i teško kopaju po natopljenom tlu, više vole suho. A travnjak, eto, ne znam. Kako ko voli.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pogledaj po susjednim tavanima. Bit će ti zahvalni i još će te prozvat šaptač kunama:icon_weed:

I onda kad jednu čopiš, idresiraj ju, stavi na lajnu i s njom po vrtu. A možeš lako kupiti i afričkog tvora. Ista stvar.:icon_super:

bhorv, mislim da je ekipa već apsolvirala većinu od ovoga što si predložio, pa ne ide baš najučinkovitije, a najdraža mi je - fino polit naftom travnjak ili staviti karabita i sve zapalit, pa se nemoraš brinuti za uneređenje travnjaka od strane krtice, jer više ne buš niti imao travnjak. Ha, ha!!!
 
Posljednje uređivanje:

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Imao sam donedavno jednu poluterijerku. Niti jednog krtičnjaka nije bilo u dvorištu(u vrt je nisam puštao).

Al onda opet ne buš imao lijep travnjak jer će ti terijer u sumanutoj potrazi za svim glodavcima razrovati taj travnjak mnooogo bolje od ijedne krtice.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Mislim da bi za voluharice i krtice najbolja bila lasica ili kuna. Samo kako to nabaviti?

To je najgora opcija, osobito ako svi oko tebe imaju perad.Nakon što bi podavile voluharice i krtice na red bi došla perad.
 

delph

Novi član
Tu od
2 Pro 2013
Poruka
4
Pozdrav dragi forumaši
....nisam aktvian član, jer ne pišem puno na forumu....ali mislim da sam u proteklih godinu i pol dana pročitao ma možda polovicu svih postova na ovom forumu....bolji je od najbolje knjige ....ma super ste !!!
evo vam moj maleni doprinos kako se riješiti ovih zaštićenih i nezaštićenih živina koje prave štete na vašim poljima i u vašim vrtovima....
...otkrit ću vam tajnu mojega japice kak se on rešil svih krtica....i to u jednom danu.....


....100 % provjereno
....100 % EKO

Kako ??? .... Jednostavno ...
PRODAL JE ZEMLJU !!!
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Vrlo efikasno priznajem, samo kome danas prodati zemlju ako nije top lokacija (građevinska naravno). Ne možeš ju ni dati nikome jer ljudi neće kopati, a na neobrađeno samo moraju plaćati porez ukoliko općinari donesu takvu odluku. A kaj bi mi bez zemlje?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja bih je kupila da mogu raditi ko što @giga veli - bez oranja,kopanja,samo da bacim sjeme ,pustim race da pokupe nametnike,a onda bih na kraju i race pojela.:icon_razz:
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Ja ne jedem race od prije tridesetak godina kad su se kod nas pojavili puževi golaći. Bila je ko za peh dosta kišna godina i crveni su brstili sve po redu, bilo ih je svuda čak i po betonskim stazama, a na asfaltiranom dijelu dvorišta su se valjda grijali poslije večere. Netko je spomenuo da ih race tamane, a ja sam imala jato od nekih dvadesetak raca i naravno predvečer race u šetnju. Nakon kratke šetnje jadne race se vraćaju u svoju ogradu ali bez glasa. Kljunovi im zalijepljeni od golaća i tako svaki dan. Je da su ih dobrano prorijedile, ali ja od tada ne jedem race. Nabavila bi 2-3 komada da čiste dvorište od golaća doživotno (mislim na pačji život i prirodnu smrt), ali moj pesek bi sigurno bio protiv. Uh što bi letjelo perje i pahulje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A bi sigurno,ja sam imala jednog samojeda,Laru.I pet gusaka.Bile one već jedno tri - četiri kile.Prvo je jednu malu racicu progutala,pa sam je špotala.Onda nije dirala dugo ništa.Ali na jesen dok smo počeli vaditi krumpire,bili cijeli dan u polju,svaki treći dan je jednu gusku utamanila.Tri komada i pravila se da pojma nema o ničemu.A ona bijela ko snijeg,a dlaka joj crvena po licu........pure uopće nije dirala,za njima je skroz hodala po dvorištu,patke isto ništa više,ali guske......
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Da ponovim, humus s betoniramo podlogom nije kvalitetan i pravi humus. Bavim se time već 8 godina, ali nije bitno to nego sam učio od ljudi koji znaju i eksperimentiranjem se sam u nešto uvjerio. Stavljao na početku i na beton i na debelu PVC kao onu za umjetna jezerca. I na zemlju. Razlika u prerađenom kompostu je bila velika i u samom izgledu i mirisu i djelovanju na biljke. Zemlja se pokazala najboljom.

Ako se želi zaštititi od glodavaca i drigoh, može se špric mrežom ili nekom čeličnom sa sitnim onima ogradit i donji dio, to nije problem, ali je bitno da je na zemlji.

Johabica, u pravilno spravljenom kompostu nema krtica, voluharica, miševa. Vidio sam brdo raznih kompostnih hrpa punih rupa u kojima ih ima. A ako ih i ima, pa šta, to je dobro, jer tuneli koje rade dovode kisik/zrak u dublje slojeve i nemoraš prevrtati često ili uopće. Inače neki rade tunele od plastičnih, metalnih i drugih cijevi za prozračivanje.

Ali, onaj tko ne želi te beštije u kompostu, ima pripravaka biljnih plus od gljiva kojim se kompostna hrpa tu i tamo zaljeva i beštije je ne vole, a istovremeno ta mješavina potiče razmožavanje mikroorganizama.

Kompost sa betoniranih podloga nije dobar ,ali humus da,u kompostu većinom sudjeluju razni mikroorganizmi dok u humusu jedna od krticinih omiljenih kukaca:glista.
 

Ivan01

Član
Tu od
28 Tra 2012
Poruka
72
Giga ti si najjači lik ovdje tu su ti uglavnom na ovom forumu konvencionalci likovi kaj rade sa pesticidima itd. koji lupaju sve i svašta..nevredi ti ja sam pokušavao mnogima objasniti kao što je vrt bez kopanja i slično al badave..i sve što govoriš si u pravu. Nego mene zanima planiram zasaditi nasad lijeske na 1ha kak da tu primjenim permakulturu da ne orem drljam i šta ti ja znam :) možda to nije u duhu permakulture ali ja namjeravam od toga da živim ako uspijem. pozdrav
 

tincans

Novi član
Tu od
23 Pro 2015
Poruka
4
Ne možeš ju ni dati nikome jer ljudi neće kopati.

Ako netko ima višak zemlje i ne zna šta bi s njom pa da mi da i komadić, gajio bi svega. Nije me sram prositi. :icon_axe:

E da. Osobno sadim u kante i posude pa se dobro drži. Primjer, krumpir sam stavio u banju za mast i postepeno dodajem zemlju kako raste. Doslovno ga uzgajam u sobi pa ako to nije neprevrtanje, ne znam.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo, ja bih ti dala dobar komad, ali kad si daleko.
Jedino da ti koji kubik udjelim, pa da napuniš kante? :icon_razz::icon_razz::icon_razz::(angel):
 
Na vrh