• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vrt bez motike ???

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,346
Definicija bube
1.zool. reg. kukac, insekt
2.razg. naziv za popularni automobil proizvođača Volkswagen
Sintagma
svilena buba zool. dudov svilac (Bombyx mori); gusjenice daju vlakna od kojih se proizvodi svila
Frazeologija
(imati) bubu (bube) u glavi zanositi se ludim mislima, čudnim zamislima;
buba na vratu onaj koji je nekome smetnja, koji smeta kao nametnik;
istjerati kome bube iz glave nagovoriti, prisiliti koga da se prestane zanositi kojekakvim idejama;
lijena buba ekspr. lijena osoba, lijenčina, neradnik, onaj koji se neće pretrgnuti od posla, koji se ne znoji (ob. hip. kao blaži prijekor) [hajde bubo lijena, počni već jednom učiti];
staviti bubu (buhu) u uho (komu) učiniti da netko na nešto stalno misli

Evo ja se malo potrudio da još pobliže pokušam odgovoriti na tvoje pitanje. Koliko vidim da su u definiciji izostavili one bube koje se montiraju na razna mjesta kako bi se čulo o čemu razgovaramo. One bube koje je carica Josipa našla u svojemu autu, a nije ih naručila pa su iz bube napravili slona.
 
Posljednje uređivanje:

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
ja sam primjetil na više mjesta da je sve puno repičinog sjajnika...ove godine posebno... Repičin-sjajnik1.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Kod mene ima tikvica već lijepih. Ali paradajz je još zelen. Cherry mislim da nisam ni jedan stavio u zemlju.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
@DARIJUS života ti pomagaj, ovi samo zajebavaju
bubu na papir, i slikati iz blizine...ali!!!, ako ne vidiš nikakve grizotine u cvijetu i okolo, to su bube "dragi gledaoci i uživaoci mirisa"... ;)
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Ne vidim nikakve grizotine.

Ne mogu slikati jer od jučer kiša pada 😅.

Slikam sutra
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
ja sam isto jako zadovoljan sa svime. bez obzire na kiše sve jako lijepo napreduje. pokrenula se čak i paprika kojoj možda najmanje odgovaraju ove relativno hladne noći za nju.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Ma za papriku mi ni vamo ni tamo. Bude je za pojest svake godine ali nikad nisam prezadovoljan.

Rajčica, tikvice, bundeve, patlidžan

To se kod mene traži 🤣.. Eno tikvice su mi ko moj... Velike 🤣. Još malo pa su za varivo...

Nešto smo i graška i mahuna ove godine stavili. I 4 Atlantic giant bundeve.

I 120 kućica šećerca u krug..

I danas me mama zeznila pa mi donjela nekih kupusnjača. A lijepo sam joj rekao da ih više nikad neću saditi. Ali šta sad. Kad ih je donjela... 16 komada sam stevio na prazna mjesta između svega ostalog... Ne znam ni šta sam posadio..
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
ja imam svega...imam vrt 8m širine i 60m dužine sa malim padom i onda kombiniramo gdje što sijat/sadit da svake godine mijenjamo pozicije...tako sam ove godine krenuo od gore prema dolje. red graška, par gredica luka sa po 4 reda, gredica češnjaka sa 3 reda, 3 reda mrkve, 2 reda peršina, 10 redova šečerca, 5 redova mahuna, velika gredica tikvica jer njima treba prostora, cikla, rotkvice, sađena zelena salata, sijana zelena salata, pa 3 reda rajčica, 2 reda paprike, 2 reda krastavaca, 10 redova graha, red zeljarica (slatko zelje, crveno zelje, kelj - to stavili da bude što prije za jesti), miješani red poriluka i celera i ostao je dio gdje će ići zeljarice za zimu (zelje za kiselit, crveno zelje, prokulica, kelj, stočni kelj). obično stavimo oko 150 zeljarica 🤪
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Bome... 14x10 je u mene i do sada mi se to činilo veliko 🤣🤣🤣...

Evo točan popis + sad ove kupusnjace

1. 35 x poriluk
2. 4xhabanero chocolate, 3 zelene tikvice, 3 žute tikvice, 3 x zelene tikvice
3. 9xbijeli patlidžan, 6 x ljubičasti patlidžan, 1 x kelj
4. 8 x romital f1 (duguljaste crvene feferone), 10 x topik f1 (okruglaste crvene, ljute, za jesti), 8x kadmio f1 paprika
5. 19x Yolo wonder paprika, 8 x kadmio f1 paprika
6. 29 x slonovo uho paprika
7. 13x horus f1 paradajz, 4 x eduardo f1 paradajz
8. 2 x mini rajčice, 1 x paradajz marnande, 14 x eduardo f1 paradajz
9. 8 x eduardo f1 paradajz 9x Dyno F1 paradajz
10. 18x Dyno F1 paradajz
11. 3 x muškatna tikva, 3 x chilli aurora, 3 x habanero red, 3 x dyno f1 paradajz, 2 x lubenica
12. (prvi kraći red, iza njega su ogromne bundeve) 35 x niski grasak kelvedon wonder
13. 37 x niski grasak kelvedon wonder
14. 39 x niski grasak kelvedon wonder
15. 38 x mahune minosse
16. 39 x mahune minosse
17. (prvi najkraći red) 28 x marconi nano - niski grah mahunar
18. 28 x marconi nano - niski grah mahunar
19. 27 x marconi nano - niski grah mahunar

Od bundeva prema gore uz zicu: 12 x krastavac, 12 x blitva
Uz ogradu od kapije i donji dio ograde kod ora sa - kukuruz šećerac

Copy paste it tablice Gdje svake godine pišemo redove.

Ne pišem ih toliko zbog plodoreda jer ga postigao ne mogu. Nego više zbog sortimenta da znam šta mi se pokazalo dobro. I da nagodinu znam koliko mi čega treba.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Mi svake godine govorimo da nam je puno i da moramo smanjit al nikako da tp napravimo 🫣🫣🫣
Zapravo jesmo smanjili ali pred 5 godina kad sam jedan dio 7x30 posadio vinograd, nekih 100trsova...
Mi ti imamo sve, od svjezeg do zimnice. Za zimu pospremimo sav luk, cesnjak, kiselimo ciklu, krastavce, papriku ovisno kako uspije, zelje. Pospremimo u skrinju mahune, grah. Uglavnom sve sto nam treba od friskog do friskog povrca. Skuhamo 30 i vise litara rajcice...S time da imam jos 50m2 plastenik i sad vec 2-3 zime imamo stalno zelenu salatu u njemu jer nema prave zime pa smo primjetili da dosta manje zimnice pojeli...a iz vana pospremimo mrkvu,persin, kelj pupcar, poriluk... iskopam na vrtu sa malo vise zemlje i zakopam u plastenik. Redovno zalijevamo i sve prezivi...pa jedemo i kroz zimu svjeze...
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Eh bilo bi lijepo kad bi imao škrinju. Tako ja govorim već godinama da ću joj naći mjesto i kupiti ju 😂. Ili kad bi bilo više vremena za rad oko vrta pa bi se sve ostalo stiglo raditi..

Ako smijem pitati koliko ljudi je na tom vrtu?

Nas je četvero + dvoje djece i što se tiče konzumacije svježeg imamo za još 3 puta podijeliti.

Paradajz umaka nam bude taman, na knap.

Paprike nešto pospremimo u zimnicu i to je to.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
5 nas je na tom vrtu. Ja, zena, tast, punica i klinac 6g. Podijelimo i mi jako puno. I svjesni smo da nam je previse, ali kad nikad ne znas kakva ce biti godina. Npr pred 2 g. nam ostalo nesto kuhanog paradjza al prosle godine jako malo skuhali jer nam strasno propao paradajz pa smo u kombinaciji sa starijim imali relativno dosta. Jako brzo udarila plamenjaca. Tako da uvijek rade stavimo malo vise. Mi imamo dvije skrinje u sve su pune. Jedna mesa jer uz frisko meso radimo i sve svoje preradevine, a druga vecinom povrca.
Mi pojedemo 40ak i vise flasica krastavac kroz zimu...barem 20ak flasica cikle...
Ja klinac i zena dns za rucak usput pojeli flasicu krastvaca.
Mi nista od toga ne kupujemo u ducanu..cijele godine...ja si i za gablec na posao vecinom nosim od doma...imam svoje meso, salame, kobasice, meso iz tiblice. Pa onda i ja i zena kombiniramo da ne.moramo kupovat gluposti u ducanu ili narucivat neka sranja...
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Pojedemo i mi puno. Iz lidla 😅.

Jebiga. Biram svoje bitke. Možda kad mi mama ode u mirovinu pa će imati vremena za to.

Ali to je super ako toliki vrt uspijete odraditi i spremiti. Svaka čast.

Ja sam tijelom zbog tog dijeljenja viška voća i povrća uzeo kokoši. Sad one dobiju višak..
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Mucimo se. Puno nam je. Sad kad je krenulo sve, svaki dan poslije posla u vrt. I tako skoro cijelo ljeto. Nemam sve malcirano pa treba okopati, pljeviti. Plastenik svaki dan zalijati.
Al odlucili se da zelimo znati sto jedemo. Jos smo vise s tim krenuli kad smo dobili klinca. Mali je sve jeo nase domace. Od prvih povrtnih kasica, do prvog mesa sto je poceo jesti je bila domaca teletina (zena mu pospremila file). Kad nije vise sisao je pio frisko podojeno toplo mlijeko navecer prije spavanja (kad je probao kasnijr mlijeko iz tetrapaka jer nisam.imao domace, rekao mi da to nije.mlijeko).

Kod mene krava i kokosi dobihu visak.
Npr sad sve rotkvice sto bile viska pojela krava. Zelenu salatu koja otisla u vrhove pojele kokosi i patke. Zeljarice kroz zimu isto dobiju zivotinje...
 
Na vrh