• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Vrt bez motike ???

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Svaka čast. Ja sam jedini u kući kome je to strast tako da sve padne na mene. Žena pomogne, ali to je jednom tjedno kad ima tko pričuvati djecu.

Da mi nije sve pod slamom, mislim da bi 5x5 bio vrt 🤣
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
Mi smo svi u tome. Klinac je isto s nama u vrtu. Pomaze vec sve polako. Cak je i kopao sad s menom. Dao mu po stazici uz luk nek kopa. Ja i zena vecinu toga, a i tast puno pomogne, koliko moze. Ima 78g ali je.jos jako vitalan.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
S njim jedino i imam problema 🤣.

Ali se lagano čupa kad poraste... Ali nema ga puno.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
sve di je malčirano ide jako lako korov van kad potjera između slame...i bude ga jako malo...
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Meni se ne da, ali kum me poslušao i potvrdio u praksi što sam ja pročitao u teoriji.

Otkopao je kanal oko vrta jedno 25 cm dubok. I stavio rubnjake okolo. Vire 2cm iznad zemlje.

I jednu godinu je imao sirka dok ga nije pocupao i više ga nema.


Kod mene isto. Na raste na sredini. Nego se rizonima širi od rubova.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Da mi je naći neke otpadne trake gume, lima, bilo čega... Stavio bi u krug.. Ali već 2 godine nisam na ništa naletio
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
151
I sad kad pročitam, mrak mi pada na oči. Pola vrta/obradive površine potamanili puževi. Kiša pada na dnevnoj bazi. Salatu slistili 4 gredice i kaj je najgore, jedna je bila domaća i sad je vise nebude. Tikvice potamanili sve do jedne. Jedna je trenutno još ostala. Grašak šećerac i obični po gredicu, pola posađenih mahuna.. i svašta nešto. Nista nije pomoglo. Ni pužomor, ni pepeo, ni malč. Zapravo imam dojam da ispod njega samo izviru. Paprika, krastavci lagano kreću u boleštine, ali ne znam ni kako da špricam. Dok smjesam materijal, vani već pada. Nikako ni ne napreduju jer je stalno kiša i hladno. A kad prestane sparina.
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Gle moju filozofiju...

Bitno je preživjeti 4-5 mjesec. Znači dok su biljke male i dok je ovakvo vrijeme dotle udaram svom dostupnom kemijom.

Kako rastu i kako plodovi dolaze tako prelazim na eko zaštitu. I uvijek prskam preventivno, rijetko tražim lijek. Uvijek idem bolje 1-2 prskanja više pa se vodim onim bolje spriječiti, nego liječiti.

Sad sam npr prošao eko zaštitu. Tj. Bolje rečeno ojacivace svega... Smeđe alge, čudomix zdravko, aminokiseline, bor za bolju oplodnju....

Nakon kiše ove stvari koje još moram čekati do roda idem sa poliramom + rame zolfo (bakar + sumpor).

Tikvice prelaze na full eko zato što još malo kreće prva berba...

S puževima ne znam zašto ali nikad nisam imao problema. Negdje negdje vidim malo štete, ali to očito kokoši, zmije i ježevi potamane...

IMG_20240602_202400.jpg IMG_20240602_202348.jpg IMG_20240602_202333.jpg IMG_20240602_202341.jpg
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
151
Ne znam kak je to s puževima, ali izgleda kao da se sele... malo tu, malo tamo. Prvo su bili, pa ih par godina nije bilo, a sad opet.
Tu politiku sam i ja planirao sto se špricanja tiče, ali mora proći period između špricanja, a onda kiša pada liga pada. Kad prestane za preventivu kasno.
Tikvice pak sam i ja malčiral ali uzalud. Sve pojedoše
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Što se puževa tiče to jedino da zmije, kokoši, patke i puževe nabaviš...

A što se tiče plamenjače. Ja bi ti preporučio čim stane kiša signum + poliram + bakar + sumpor...


Kako je vama kukuruz u vrtu bez motike? Meni iskreno nikad dobar.

Sad imamo šogor i ja 2 teorije

Njegova: kukuruz iz nekog razloga ne voli malč

Moja: uvijek ga sadim uz rub u jedan red, možda bude jadan jer nije u sklopu?
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Ježeve sam mislio 🤣🤣🤣

Previše vi hranite te svoje kokoši. Moje su se neki dan sjatile na bjeloušku. Nestala je u minuti 🤣
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
151
@zoran89 s obzirom da nisam siguran u plamenjaču budući da je vlaga katastrofalna, probal budem ih oporaviti algama. Možda pucanj u prazno, ali...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,441
ja dns primjetio na rajčici na jednom listu crnu fleku. morat ću i ja prije ovih kiša ponovno u zaštitu inače će biti sranje...
 

zoran89

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,333
Tikvice je počela berba zato sam i išao quadrisom koji ima kratku karencu.

Sljedeći puta nisam ni sam pametan šta da idem..

Da tikvice prebacim u eko, a ostatak prođem poliram...

Na početku je bilo lagana zaštita. Sad je već zeznuto.

S čim ti ideš?
IMG-20240606-WA0011.jpg
 

damir23

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2023
Poruka
151
Eto.. vrt bez motike u punom sjaju. Priroda odradila svoje. Nevrijeme, velika kolicina kiše i tuča zabili sve u zemlju tak da ni korova nema 🫣
 

luka

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2014
Poruka
215
Decki sad vas ja malo citam, i mislim si mi imamo doma sve u plastebiku, a ne sjecam se kad je itko nekaj prskal za bilo kaj, tak da mozda i vi da probate imati natkriveno?
 
Na vrh