• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Za pocetak...

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
A joj ovo je sada vrlo slozena situacija covjek bi nesto krenio raditi,ali nezna ni sta bi ni kako bi.Svi mi njemu dajemo nekakve savjete.Mislim da bi trebao prvo da si odredis neke smjernice.Primjerice da uzme neku parcelu ogradi i unutra pusti 2-3 ovce i ovna i neka oni tu pasu.Oko nijh trenutno nece imati mnogo posla a i nece trebati neku posebnu mehanizaciju.Ako ovce bude u malo boljoj kondiciju mogu se i dvaputa ojanjiti u godini,zenske ostavlja a muske prodaje.Kada su na ispasi ne traze neku paznju navecer ih malo dohranis,a i imas ,, slobodnog ,, vremena za neke druge poslove.To bi ti mogao biti pocetak nije mnogo ulaganja a poslje ako i odustanes nisi mnogo izgubio.Mozda da probas sa povrcem,vocarstvom,ljekovitim biljem
 
F

feqiir

Guest
A sta mogu sa 20-30 ovaca da imam od koristi? I moze li neko da mi napravi paralelu izmedju koristi koju bih imao od 20-30 ovaca i 20-30 koza? Razlika u mlijeku, mesu, itd? A onda paralela izmedju to dvoje na jednoj strani i krava na drugoj strani :) I zasto su krave toliko zahtjevne? Sta to kravi treba sto ne treba ovcama i kozama? I sta da radim poslije sa svim tim prozivodima, jel da nadjem neku od firmi koje se bave mlecnim proizvodima i da sklopim ugovor i slicno? Il je bolje da otvorim nesto svoje?

A sad oko biljaka :)

Sta je najbolje (u svakom smislu) za uzgoj od biljnog svijeta? Posto mi je predlozen kukuruz, sta sa njim da radim, osim sto bih hranio koze? Da kokam kokice? :D popcorn :)
 
R

Ratarko

Guest
Kani se toga , ne možeš egzistirati od bilo čega što je predloženo i profesorskog posla uz to .
Drži se svoje škole i gradskog posla .

Želje imaš , maštati je dobro - zašto ne ?
Nikada nećeš imati onakav vinograd kao na slici ili svoga konja kao i uostalom svoje selo .
Početci nekog poljoprivrednog posla i imanja ne idu od knjige ,literature i internet stranica nego od tvoga djeda koji je mahao motikom i sjekirom te svaku kap znoja uložio u tvoje sadašnje imanje koje je uz puno sreće opstalo do današnjih dana .

Naravno da me možeš pokositi sa tvojim iduće pravilno odabranim riječima , ipak si ti profesor a ja seljak ali ovo ti je prilično realno što sam ti napisao . Ono o čemu si ti pisao je utopija ... vlastita proizvodnja zdrave hrane , solarna energija , čist zrak ... ništa od toga za tvojega života biti neće .
 
F

feqiir

Guest
Imam jedan odgovor za tebe:

„Moguce“ upita „Nemoguce“: Gdje zivis? Rece: U snovima nesposobnih...
 
R

Ratarko

Guest
Jasno mi je to ali isto tako ne vidim tvoj idealni život na selu kao realnost.
Previše toga želiš , daleko previše . Dovoljno bi bilo da si poželio kupiti imanje na selu ili napraviti svoju kuću na selu . Samo to da dovedeš u red treba ti 3-5 godina , godina zdravlja i blagostanja .
 
F

feqiir

Guest
Vidjecemo kako ce biti, ima vremena :) Ovo su planovi za sljedecih 50 godina :) Pa kad god da bude, dobro je.
 
R

Ratarko

Guest
feqiir kaže:
Vidjecemo kako ce biti, ima vremena :) Ovo su planovi za sljedecih 50 godina :) Pa kad god da bude, dobro je.

50 godina , nisam to stavio u jednadžbu ?!?
Ja sam mlada osoba ali ne mislim raditi još 50 godina , to bi bilo daleko previše i uz svu mehanizaciju koja mi kao olakšava rad .
Jednino ako imaš 20 godina trenutno , onda možda izguraš još 50 uz svu tu zdravu seljačku ishranu i čisti zrak ;)
 
F

feqiir

Guest
:)

Moze li mi neko odgovoriti na gore postavljena pitanja?

A sta mogu sa 20-30 ovaca da imam od koristi? I moze li neko da mi napravi paralelu izmedju koristi koju bih imao od 20-30 ovaca i 20-30 koza? Razlika u mlijeku, mesu, itd? A onda paralela izmedju to dvoje na jednoj strani i krava na drugoj strani I zasto su krave toliko zahtjevne? Sta to kravi treba sto ne treba ovcama i kozama? I sta da radim poslije sa svim tim prozivodima, jel da nadjem neku od firmi koje se bave mlecnim proizvodima i da sklopim ugovor i slicno? Il je bolje da otvorim nesto svoje?

A sad oko biljaka

Sta je najbolje (u svakom smislu) za uzgoj od biljnog svijeta? Posto mi je predlozen kukuruz, sta sa njim da radim, osim sto bih hranio koze? Da kokam kokice? popcorn
 
Č

Čugi

Guest
Ratarko kaže:
Početci nekog poljoprivrednog posla i imanja ne idu od knjige ,literature i internet stranica nego od tvoga djeda koji je mahao motikom i sjekirom te svaku kap znoja uložio u tvoje sadašnje imanje koje je uz puno sreće opstalo do današnjih dana .

Ne bih se baš složio sa tobom, u mojoj užoj familiji niko se nije bavio poljoprivredom, niti je moja porodica imala 1 mm2 zemlje, a ja do pre 5 godina "nisam znao" šta je poljoprivreda, a gde sam sad! ;) Ako ima volje, dobar početni kapital i volio bi to raditi, zašto da ne proba!? Siguran sam da neće "propasti" ako bude radio pametno i umereno, niko se od poljoprivrede nije obogatio preko noći, ali da se može dosta dobro živeti i mirno spavati, to jeste! E sad što se mora malo i oznojiti, nema veze, zdravo je to! :lol:
 
R

Ratarko

Guest
Njegovo je ono previše idilično izgledalo , konji , selo , solarna energija , mir , zdrava hrana , čist zrak ... Kao to pada sa neba ili se to pročita u knjigama i samo se napravi na nekoj čestici zemlje koja je još pod korovom ? Ne znam da li me kužiš ali od one slike vinograda ( koji je barem 100 godina star ) i ponosnog jahanja konjem kroz svoje selo neće biti ništa . Budimo realni . To bi bilo kao da ti sada staviš ovakvu sliku silosa a zapravo praviš koševe za kukuruz u klipu ? Kužiš taj pomak u razmišljanju ? Ti imaš nešto baš zbog svog načina razmišljanja .

Obrisan neispravan link.
 
Č

Čugi

Guest
E ova ti je dobra!
Razumem te potpuno, puca momak malo visoko za početak. Ipak to ide dosta sporo u početku, mada je on gradsko dete i to još uvek ne razume, ali opet ponavljam, neka proba, ima drugi posao kojim se bavi, pa neka kombinuje! Ja se bavim sa još 2 posla pored poljoprivrede i sve stižem uraditi, ali sa tendencijom širenja poljoprivredne proizvodnje-ratarstva, polako ću "gasiti" ostale poslove.
A tu je i konjić Obrisan neispravan link.
 
F

feqiir

Guest
hello...

"A sta mogu sa 20-30 ovaca da imam od koristi? I moze li neko da mi napravi paralelu izmedju koristi koju bih imao od 20-30 ovaca i 20-30 koza? Razlika u mlijeku, mesu, itd? A onda paralela izmedju to dvoje na jednoj strani i krava na drugoj strani I zasto su krave toliko zahtjevne? Sta to kravi treba sto ne treba ovcama i kozama? I sta da radim poslije sa svim tim prozivodima, jel da nadjem neku od firmi koje se bave mlecnim proizvodima i da sklopim ugovor i slicno? Il je bolje da otvorim nesto svoje?

A sad oko biljaka

Sta je najbolje (u svakom smislu) za uzgoj od biljnog svijeta? Posto mi je predlozen kukuruz, sta sa njim da radim, osim sto bih hranio koze? Da kokam kokice? :) popcorn:) "
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
feqiir kaže:
hello...

"A sta mogu sa 20-30 ovaca da imam od koristi? I moze li neko da mi napravi paralelu izmedju koristi koju bih imao od 20-30 ovaca i 20-30 koza? Razlika u mlijeku, mesu, itd? A onda paralela izmedju to dvoje na jednoj strani i krava na drugoj strani I zasto su krave toliko zahtjevne? Sta to kravi treba sto ne treba ovcama i kozama? I sta da radim poslije sa svim tim prozivodima, jel da nadjem neku od firmi koje se bave mlecnim proizvodima i da sklopim ugovor i slicno? Il je bolje da otvorim nesto svoje?

A sad oko biljaka

Sta je najbolje (u svakom smislu) za uzgoj od biljnog svijeta? Posto mi je predlozen kukuruz, sta sa njim da radim, osim sto bih hranio koze? Da kokam kokice? :) popcorn:) "

S kravama je puno posla jer to ne možeš sam raditi, za krave trebaš staju koja je jako skupa, puno mehanizacije, zemlju i kad dođemo u EU će ti još trebat mliječna kvota, i zaboravio sam reći da još trebaš krave , trenutno ti je jedna junica oko 15 000 kuna, a da ti kupiš sam 5 i da se one namnože do 50 to ti je nemoguće, osim ako ne živiš 100 godina.


Možeš pokušat s tovom pilića, kod mene su neki ljudi počeli s tim a prije se nisu bavili s poljoprivredom, oni su počeli s oko 25 000 pilića po turnusu, tu nemaš puno posla, trebaš minimalno jedan traktor s utovarivaćem i za početak ako nemaš zemlje onda gnoj daš nekom, isto kao što Ratarko uzima pureći gnoj. i još za to trebaš neku dugu parcelu gdje ćeš izgraditi farmu i gdje možeš dobit građevinsku dozvolu, jedino neznam kako se kreće sad cijena zbog toga što ima dosta pilećeg mesa, i zaboravih reći da ćeš uz to moći biti i profesor.

I sad će svi navalit na mene da to nije za početnika, ali ako se ne uloži dovoljno ne možeš ni dobit ništa. sada je pravo vrijeme da se tako neštoi napravi budući da država daje kapitalna ulaganja.
I trebaš se upisati u upisnik poljoprivrednih gospodarstava, trebaš sklopit ugovorm s odkupljivačem.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
što se tiče ovaca i koza,njihova hranidba je gotovo identična,čak neki ljudi u stadu zajedno drže ovce i koze..jedino,kozje mlijeko za razliku od ovčjeg se otkupljuje(od ovaca samo sir),ali prednost kod ovaca je što se više traži janjad od jaradi,dakle više se cijeni ovčje meso...onda ovca daje i vunu,ali to je zanemariva zarada na 20-30 grla...jer ti je 1 kn/kg masne,neoprane vune,a na 20 ovaca možeš dobiti max.70 kg vune,što ti je tek 70 kuna.. :(

ako ovce i koze usporediš sa kravama,krave puuno više traže...samo ću ti reći da jedna krava pojede kao 6 ovaca..moj pradjed je znao reći da svaka kravina noga treba 3 voza sijena...

i samo bi se složio sa ratarkom,jer čovjek je u pravu,nemoj visoko ciljati..i ja često znam reći NEMOGUĆE JE SAMO VELIKA RIJEÄŒ ZA MALOG ÄŒOVJEKA,ali budimo realni,ne može se sve preko noći postići,najprije trebaš imati zdravlja,a onda lovu i dobru sreću...kupiš imanje i možda jednu kravicu,2 ovce i dosta,2-3 hektara zemlje i par voćaka i ništa više...za početak dosta,pa onda ako bude išlo lagano širiš imanje,polako imaš vremena...nitko se nije na poljoprivredi preko noći obogatio,ali su mnogi preko noći propali...
 
B

Bobo

Guest
Decki moji, zasto ne bi bilo nemoguce?!?

Moj tetak je gradsko dijete da ne moze biti vece, i kad je dosao u posjet tetkinoj baki (kod mene na selo) zaljubio se u krajolik, a zbog astme je mogao disati puim plucima. U roku par godina je on prodao stan i preselio se na selo kod te bake i on i tetka sa sela idu svaki dan na posao. Kad je vec preselio na selo, pa ajde, ide probati biti seljak, kupio je preko 20 jutara zemlje oko svoje kuce i posadio vocnjak autohtonim vrstama jabuka, krusaka i ostalog voca. Stare vrste.

Ima OGROMNU bascu koju on i tetka sami rade, a kad mu treba sto raditi s traktorom, tu sam ja da mu uradim. Ostalu zemlju daje u zakup i njemu dobro.

Da nema posla u gradu, taj covijek bi se u vrlo kratkom roku prilagodio i nabavio bi strojeve i mogao bi bez problema s njima raditi kao i svi drugi iz naseg sela. No nije mu sila, ali opet ima vocnjake i uzgaja bundave...

Nista im ne fali, a zive na selu i ostvaruju svoj san. Kako cujem da ce sad kupiti konja ili dva pa ce ici jahati po imanju ;)
 
R

Ratarko

Guest
Bobo nitko nije rekao da takvi slučaji ne postoje . Nego reci mi koliko želiš suprotnih slučaja da ti nabrojim , znači seljaka-poljoprivrednika koji su propali ( iz raznih razloga ) , njihovo imanje je nestalo , njihova zemlja i strojevi su rasprodani , evo samo iz moga sela , da ne idemo puno u širinu ?

Naravno pitanje je samo hipotetsko da pokažem kako kod mene ima više takvih nego ove gradske djece koja bi pravila montažne kućice po selu koje se naručuju po želji i sve je super-divno-krasno .
 
B

Bobo

Guest
Dobro, ima i tu nesto...

Ali, ima puno vise ljudi koji su uspjeli, nego sto mislis. Normalno, ima i onih koji propadnu, no necemo o njima, da ne uplasimo feqiir-a ;)

Uglavnom, covijek ce imati stalan posao, i zarada neka pretjerana ga najvjerovatnije nece zanimati, ali zasto da sa vlastitom proizvodnjom bude u minusu?

Bar sam tako ja skuzio. Ako se planira baviti poljoprivredom na veliko a krece iz pocetka, tesko da ce uspijeti. Jako tesko.
 
K

krx pozega

Guest
Ja opet mislim da će eventualno i uspjeti,ako zbilja to toliko voli,samo ako odmah krene na veliko..OPA il TROPA..ako pričamo o nekoj zaradi(i naravno nekakvom početnom kapitalu)...makar smo mi tako krenuli...ako hoće nešto za hobi i montažna kućica ;) n :roll: nema tu para dečki moji..kućica dolazi zadnja
Ja bih mogao zbilja nešto o tome reći pošto smo mi prije deset godina krenuli bez "veze" u poljoprivredu..znači bez vjetra u leđa,bez iskustva,bez zemlje,bez strojeva i to je bila nemoguća misija i cijelo vrijeme se naravno mislilo ma nema tu para,ma nema,ma nema (o zaradi nesmiješ iskreno baš puno ni mislit) al nema više odustajanja(ma čisti biznis)i kao većina čistih poslova znala se jedva poklopit nula sa nulom...

Tako da to moraš prvo jako volit,puuuuunoooo radit i kad već zagrizeš ma ni u kom slučaju ti padat na pamet odustajat ta makar i pušio...zbilja sam znao izvlačit maksimalno iz tih početnih prvih u zakupu uzetih par jutara zemlje..

Eto imao sam potrebu i ja nešto napisati o tome jer sam i ja, nazovimo to tako, gradsko dijete...

Zbilja je teško danas u nečemu uspjeti, poljoprivredi pogotovo 8)
 
F

feqiir

Guest
Pa ja bih i volio onako kako mi predlozise za pocetak. Da imam posao u gradu, a na selu da zivim, jedna kuca, hektar-dva imanja, 2-3 ovce i koze ( koje za nekoliko godina se udesetostruce :D ) i cool :) solarna energija se vise isplati nego non-stop da placam struju. zdrav zivot, daleko od gradske prljavstine, i mnogo je lakse tu odgajati djecu kako treba nego tamo gdje je svaki drugi mladic narkoman. Meni je prvi komsija diler droge, a nekoliko kuca niz ulicu zivi familija koja cijela diluje drogu, preko puta zivi jedan narkoman koji svoju sestru prodaje zbog droge itd. E sad kad uzmem sve faktore u obzir, izuzetno sam motiviran da zivim na selu :)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
sve to stoji,ali prvih 10 godina zaboravi zaradu ako kreneš sa 2-3 ovce...i nemoj mislit da će cvast ruže,svaki početak je težak...
 

Najnoviji postovi

Na vrh