• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zakon o OPG-u

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Jeste li čitali netko prijedlog zakona koji ide u proceduru u sabor?!Po tome ispada da će Savjetodavna praviti procjenu vrijednosti svakog OPG-a te će se veći od 3000 eura vrijednosti morati upisati u neki oblik oporezivanja... Kaže ministar da staje tim zakonom na stranu seljaka,pitam se po čemu to?! Plus niz rokova za prijavu svake promjene,u protivnom kazne...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,646
Zabijaju zadnji čavel na lijesu hrvatskoj poljoprivredi...
Nije ni čudo, jer ovoliku javnu potrošnju nemaju s čim podmiriti.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Ako OPG sa 3000e veličinom spasi porezom ovu državu onda ili nam fali mozga ili ga uopće nemamo...
s druge strane,dosta OPGovaca "tuče" dobru paru a ne plaćaju porez...po meni je ok ako kao zaposlen i ako imam veći promet od 80500kn platim malo manje od 2000kn paušala...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Neznam 100% ali zaposleni moraju u paušal i plaćaju cca 1700kn godišnje..detaljnije bi trebalo u poreznoj vidjeti
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Do 3000 ojra nema poreza ni doprinosa...i to je mali opg...ima i srednji i veliki...srednji plaća samo doprinose, a veliki...je veliki...plaća sve.
E sad treba bit kreativan...:(giggle):
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Sad mene zanima ako je moj opg procjenit npr.4000e vrijednosti i ja sam kao zaposlen na svom opg i plaćam si obaveze 600 kn mjesečno,zanima me hoću li te obaveze morati plaćati po 1000i neku kunu,ako moj opg je iznad 3000e.Da li zna netko?
 

baba

Aktivni član
Tu od
5 Pro 2008
Poruka
250
Zbog novoga zakona mogla bi se ugasiti većina OPG-ova
http://www.glas-slavonije.hr/347401/1/Zbog-novoga-zakona-mogla-bi-se-ugasiti-vecina-OPG-ova

-Ovaj zakon pokušava OPG-ove definirati kao obrte te uvodi brojne nove obveze i troškove. Sjedište u kojem se nalazi OPG mora biti imovinskopravno riješeno.
-Ujedno će objekti morati udovoljavati brojnim tehničkim propisima kao što su električne instalacije i nepropusne sabirne jame, što će zahtijevati velika ulaganja
-zakonski prijedlog uvodi obvezu dodjele naziva OPG-a
onemogućava korištenje resursa jednog vlasnika u dva OPG-a
-zakon onemogućava da bilo koji član OPG-a ima istovremeno i obrt
-sve osobe iz kućanstva koje daju resurs u svom vlasništvu na uporabu OPG-u morale biti članovi OPG-a jer će po predloženom zakonu solidarno odgovarati za obveze OPG-a cjelokupnom svojom imovinom.
-kazne koje zakon propisuje vrlo su visoke te ne predviđaju mogućnost upozorenja. Recimo, samo ako se ne stavi ploča na svaku poslovnu zgradu u kojoj djeluje ili na svaki traktor kojim se koristi, kazna je između 1,5 i 15 tisuća kuna

Teško jedva čekam plaćanje jednom godišnje elaborata iz sigurnosti na radu i atestiranje svih strojeva, instalacija i alata! Nema tu sreće...poslati ih sve u pm i glasati za hdz iz Njemačke pa neka se glođu....

Tolušić opet ide zaje sve zbog 1%
Država krenula u obračun s onima koji “muljaju” OPG-ovima
http://www.glas-slavonije.hr/347637/7/Drzava-krenula-u-obracun-s-onima-koji-muljaju-OPG-ovima
kad netko kaže da mu je primjerice tuča uništila cijeli nasad, imat ćemo odmah sve informacije potrebne za obračun štete: koliki je prinos imao prošle godine i koliko je prodao - naveo je ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
Samo je zaboravio da država nikada ne nadoknadi niti 1% štete pa mi nije jasno čemu te informacije? Kada smo već kod informacija, kada će ministar dati TOČNE informacije koji dan misli isplatiti MOJE novce za poticaj?
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
I šta sad sa svim tim obavezama i zakonima da opstanemo.Poljoprivrednik i ovako samo preživljava.
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Da da, još malo i pinklec na rame !!!
(Naziv pinklec dohaja od nemačkoga Binkel, Binkl, Bündel =snop, svežajn)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
...nigdar ni bilo da nekak ni bilo...
ja sam svoj opg lani ubio...malo rada na crnjaka, pa kad izađe novi zakon bum opet registriral opg-ja...kakav bu mi najbolje pasal...:(giggle):
 

Luka2222

Član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Točno je da, kao što je to uostalom u svakoj pravno uređenoj državi, za obveze koje nastaju u obavljanju gospodarske djelatnosti poljoprivrede odgovaraju nositelj OPG-a cjelokupnom svojom imovinom te članovi OPG-a kao solidarni jamci. Međutim, ovaj zakon utvrđuje i zaštitne mehanizme, pa se radi ostvarenja novčane tražbine protiv nositelja OPG-a ovrha ne može provesti na dijelu poljoprivrednih resursa upisanih u Upisnik OPG-ova koji su nužni za obavljanje njegove gospodarske djelatnosti poljoprivrede ako mu je ta djelatnost glavni izvor sredstava za život, te u onim stvarima i pravima na kojima se protiv njega ne bi mogla provesti kad ne bi obavljao gospodarske djelatnosti poljoprivrede. “Naglašavamo da Zakon o OPG-u neće nikomu oduzeti 'status OPG-a'. Onima kojima zanimanje poljoprivrednik nije glavno ili jedino zanimanje, ostaju upisani u Upisnik koji Agencija za plaćanja vodi sukladno Zakonu o poljoprivredi, tako da se njihova dosadašnja zatečena prava i obveze ne smanjuju niti mijenjaju. Time te fizičke osobe ne gube prava vezana uz potpore ili prodaju svojih proizvoda na tržištu, niti gube svoje obveze vezane uz mirovinsko ili zdravstveno osiguranje. Svima se daje jednaka mogućnost da dobrovoljno odaberu organizacijski oblik OPG-a, prema novom zakonu, a time i uređivanje prava i obveza vezanih uz prodaju proizvoda u prerađenom obliku, pružanje pojedinih vrsta usluga na OPG-u, odnosno obavljanje pojedinih dopunskih djelatnosti. Međutim, fizička osoba ne može istovremeno imati prijavljen obrt prema posebnom zakonu za obavljanje poljoprivredne djelatnosti i OPG prema ovom Zakonu.
Zaključno, Zakon ne nameće nikakve nove troškove za OPG-ove. Agencija za plaćanja pozivat će poljoprivrednike koji imaju ekonomsku veličinu poljoprivrednog gospodarstva veću od 3000 eura na dobrovoljno usklađivanje sa zakonom.
Zdenka RUPČI
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Upravo se o tome i radi što će sada sve oporezovati,rijetko tko da će biti ispod 3000 eura vrijednosti gospodarstva,a dok se državi da njen dio ovi sa vrijednosti 3-5000 eura možda i više će raditi samo za državu...
 

slider141

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
205
Red se treba uvesti...bit će strašno, općenito većina ljudi još nije svjesna koja sve pravila će se trebati ispoštivati i kazne bez prvog upozorenja...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da a što s onima niš ne rade imaju opg i preprodaju ko moji susjedi.
I oni neće ništa plaćat i tuće paru a ja od njih imam problem s prodajom.
I ti radi budalo .
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Samo neka stišću. Dosta je više anarhije i kriminala. Radi ko šta hoće i kako hoće. Sve se svodi na prevaru i lopovluk. I još puno toga će trebati stegnuti dok se ne doteramo u red.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Reda treba biti ali taj red se kod nas uvijek nekak krivo tjera i uvjek tjeraju one koje netreba. je*eš takov red.:fiery:
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
to je shema da si drzava vrati pare od poticaja...ili teorija zavjere da svi odustanu od poljoprivrede i prodaju sve u bescjenje a kada se sve pokupuje onda vrati zakon na staro
 
Na vrh