• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zakovao motokultivator

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ovo ja sam izvadio iz mog traktora i to posle 7 godina od ciscenja radilice.
lda-100-foto_17377443_17433698_18521294.jpg

ili ulje nije zamijenjeno za svih tih 7 godina ili radilica nije ociscena prije 7 godina, tesko ce me bilo ko ubijediti u drugacije
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A da vas pitam jos nesto... Da li se cilindar ovoga motora moze honovanjem probusiti na neku vecu mjeru(recimo za 0,5 ili 1mm) pa onda staviti toliko veci klip(ako takvih ima da se kupe), ili kad se cilindar potrosi se mora mijenjati komplet?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Zasto busiti cilindar kad je jeftinije sve novo standard.Kod mene je set:cilindar,klip,karike za lombardini motor oko100 eura.Isto to za acme motor 250eura.
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
ili ulje nije zamijenjeno za svih tih 7 godina ili radilica nije ociscena prije 7 godina, tesko ce me bilo ko ubijediti u drugacije

Moguce, pre to vrijeme su menjani lezeci lezaji pa nagadjam da je tad cistena radilica.
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Ja sam na lda530 prije 6mj. radio generalku i kostala me oko 200€ s busenjem cilindra na 1.sp.(0.5mm).

Novo:
klip +karike
uljna pumpa
leteci
prednja i zadnja kosuljica
ulozak klipnjace
ulozak dizne

Majsto koji je busio cilindar 350kn
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Doduse sad je kasno da se raspitujem o tome, ali bar da znam za ubuduce.

Kada se voze ovakvi motokultivatori i kada su pod teretom (kao sto je ovaj moj bio...bez prikolice sa kardanom itd). Sa koliko ih je gasa najbolje voziti...tj koliko je najbolje dati gasa da se ne gusi pod teretom ali i da se ne pregrijava itd.

Da li dodati pun gas...srednji gas...blag gas? Sta je najpametnije i najbolje za masinu ?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A ne planiram je ni paliti, nego samo zelim da znam. Sreca pa imam drugu frezu pa ce ova da ide u garazu na toplo i suvo dok malo novcanik ne nabuja za generalne.

To 1800 do 2000 obrtaja jel mi mozes pojasniti...posto obrtomjera nema,a ja na uvce to ne osjetim. Koliko uopste ta masina ima na punom gasu obrtaja...kako da znam da kad idem cetvrtom da radim na tom polju od oko 2000 obrtaja...koliko je to otprilike gasa da se da?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Doduse sad je kasno da se raspitujem o tome, ali bar da znam za ubuduce.

Kada se voze ovakvi motokultivatori i kada su pod teretom (kao sto je ovaj moj bio...bez prikolice sa kardanom itd). Sa koliko ih je gasa najbolje voziti...tj koliko je najbolje dati gasa da se ne gusi pod teretom ali i da se ne pregrijava itd.

Da li dodati pun gas...srednji gas...blag gas? Sta je najpametnije i najbolje za masinu ?
Uho ti govori koliki ces gas dati na svim masinama.:scratch
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
ako ste ga ganjali preko 20 godina bez diranja motora, onda vozi kako si vozio i proteklih godina, da si ga forsirao stao bi on prije
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Lisnik ma nemam ti ja to uvce za motore nazalost. Trudim se uvijek biti korektan koliko mogu i znam prema masinama, nevolim ih nikad silovati ko neki.

@Edosoko ama pazen je traktor do sada uvijek,redovno mijenjano ulje i sve ostalo. U momentu kada je zakovao je bio na otprilike 4/5 gasa...pod teretom bi bilo je poprilicno brdo. Pitao sam ovo u vezi gasa jer komsija mi kaze ma trebao si ga drzati na punom gasu da ne bude pod opterecenjem masina da se ne gusi,kaze zbog toga ti se pregrijao.

A ne gusi se taj traktor ni kad ides na vrhu gasa pod teretom uz veliko brdo(bar po mom uvcu) jer iako je u cetvrtoj to je ipak kratak prenos plus masina ta bi trebala da radi na momenat a ne na obrtaje...
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Ta vrsta motora se moze pregrijati jedino ako su zacepljena rebra na stublini.Dovoljno je dva puta godisnje skinuti auspuh i filter zraka.Zatim poklopce ispod njih.Najbolji nacin za ciscenje stubline.Uzrok svega toga su raznorazne trave koje se prilikom hladjenja nakupljaju na rebrima stubline.Usljed pregrijavanja uglavnom stradaju lezeci lezaji.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
......
@Edosoko ama pazen je traktor do sada uvijek,redovno mijenjano ulje i sve ostalo. U momentu kada je zakovao je bio na otprilike 4/5 gasa...pod teretom bi bilo je poprilicno brdo. Pitao sam ovo u vezi gasa jer komsija mi kaze ma trebao si ga drzati na punom gasu da ne bude pod opterecenjem masina da se ne gusi,kaze zbog toga ti se pregrijao.
.....

e jbg sad svako ima svoju teoriju....:twisted:
zar nije logicnije voziti u jednom stepenu nize a ne zakucavati motor u maximum
ja traktor (TV, lombardini motor zrakom hladjen) vrlo rijetko vozim na max broju obrtaja, i to samo praznu prikolicu, nozni gas dostize otprilike 2/3 punog gasa, tako obavljam sve poslove s njim, kad nagazim nozni gas do kraja znam 100% da nije na maximumu, vise snage mi i ne treba, ono sto je preostalo dodam rucnim i to samo zbog obrtaja

@lisnik dzaba cist cilindar, glava i ventilator ako zakaze podmazivanje

motor je radio 20+ godina, sta ocekujete? da je trebalo da radi jos 20?
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Normalno sve ima svoj radni vijek.Ja kad sam pisao nisam ni mislio konkretno o tom motoru.Pisao sam opcenito o pregrijavanju tih motora.Inace ovom je bilo vrijeme davno za generalku.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hehe sto se tice generalke naravno da mu je bilo vrijeme...ali zapravo nikad nije pokazivao nikakve znake potrosenosti, gubitka snage, nikakvi kvarovi...odjednom paf. Sad stoji u garazi i ceka da se nekad nakupi dovoljno novca. A poslove po polju obavlja druga masina.
Sto se tice ciscenja stubline...cistio sam to uvijek na nacin kako je to Lisnik opisao. Poskidaju se poklopci i lagano... Brzo se to sve uradi posto ionako nemam na njemu onaj plasticni naradzasti poklopac


Nego da vas pitam jos nesto ako smijem.

U vezi prikolice kardanske. Originalne za njega su ovdje jako skupe. A ima jedan covjek tu u gradu koji pravi prikolice na kardanski pogon za jako malo novaca. Budu cak i vece od originalnih. Nisam cuo da se ljudi zale na njih...ali sam cuo da kardane uzima od starih lada ili tako nesto...

Pa me zanima kako on to uspije uskladiti da se na istom gasu prednji i zadnji tockovi okrenu isti broj puta u jedinici vremena...posto pretpostavljam to kad nije uskladjeno kako treba strada mjenjac...

Eto pisite ako vam nije tesko.

Pozdrav.


EDIT:

I da pitam jos nesto ako nisam bas dosadio:
Kakvi su ovi imt kultivatori. Ovako nekako sto izgledaju:
http://images01.olx.rs/ui/7/65/97/1...rodajem-motokultivator-imt-509-1285252819.jpg

Komsija ima jednog takvog. Originalna prikolica. To mu cudo ide bar duplo brze od moga. Tegli sa njime triput vise tereta. Komsija i nije bas neki pazljiv covjek. Ta masina uvijek radi na max obrtajima...ma doslovno siluje je svaki dan. I tako godinama...a radi covjek po selu doslovno svaki dan je upaljen. I nikad kvara...

Kakvi su ti kultivatoru u poredjenju sa ovim mojim labinprogresom?
 
Posljednje uređivanje:

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Najlakse je napraviti kardansku prikolicu mtk koji mogu odvajati vuce.Znaci moze da vuce samo prikolica ili samo mtk.Inace kad natovaris prikolicu mtk nemora ni vuci.Obicno ljudi stavljaju diferencijal od lade.Kardan nije bitno od cega je .On samo prenosi spoj od mtk do prikolice.
Ovo na slici je koliko mi je poznato IMT-509
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Inace na nekim bertolini mtk diferencijal je original od fiata.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
A inace kada se napravi ta prikolica sa diferencijalom, gdje se kardan kaci...na gornje vratilo gdje se kaci i prikolica ili na donje gdje ide freza?

Ako ide dole gdje je freza kako se onda kultivator vozi sa tim? Sta je sa brzinama brzim sporim rikverc naprijed? Posto meni poluga za frezu ima 4 polozaja, 2 lera i jedno brzoi jedno sporo okretanje freze...


A sto se tice tog imta...kakvi su oni u odnosu na ovog labinprogresa??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
A inace kada se napravi ta prikolica sa diferencijalom, gdje se kardan kaci...na gornje vratilo gdje se kaci i prikolica ili na donje gdje ide freza?
Ako govoriš o Goldoniju ili SS-u, na donji kardan. Freza se skida.

Ako ide dole gdje je freza kako se onda kultivator vozi sa tim? Sta je sa brzinama brzim sporim rikverc naprijed? Posto meni poluga za frezu ima 4 polozaja, 2 lera i jedno brzoi jedno sporo okretanje freze...
Ima 5 položaja brzo-ler-sporo-ler-sinkronizirano s okretajima kotača.

A sto se tice tog imta...kakvi su oni u odnosu na ovog labinprogresa??
Nezgrapna gromada željeza (moj utisak).
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ma znam da se freza skida nego sam samo pitao da li ide na taj frezin kardan ili na onaj gore kardan iznad(sta se uopste kaci na taj gornji kardan?).

A vidis nisam nikad primijetio da ima tu 5 pozicija. Dakle kad se skroz povuce poluga sebi to je sinhronizovano da vuku i prednji izadnji tockovi?? Jel se onda moze saltat prva druga 3,4? A kad se stavi npr u polozaj brzo onda vuce samo zadnja vuca,i onda ne mijenjas brzine nista nego samo gas dajes oduzimas?

A sto se tice imta...meni nekako robusniji cvrsci izgleda od mog labina, dosta vecu prikolicu ima od fabrickih kardanskim labinovih...i koliko sam ja primijetio ide dosta brze. Kazem ti komsija ima takav i godinama mu dusu vadi...bez ijednog kvara. A pitam za misljenje koji su bolji...posto se ovdje ljudi razumiju kolikovidim dosta u mehaniku i ostale stvari,a ne ko ovi moji lokalni mehanicari...samo znaju promijenit nov dio kad im doneses :(
 
Na vrh