• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

zakup zemljišta za registraciju opg-a

joso162

Novi član
Tu od
14 Ožu 2017
Poruka
12
Namjeravam registrirati opg, ali ne posjedujem zemlju, a opg bih otvorio na zemljištu od punca, koje trenutno i koristim.
Potpisali bi ugovor o korištenju bez naknade.
E sad problem je taj što je na katastru to njegovo zemljište 1/1 i u stvarnosti je njegovo, ali nije uknjiženo na sudu.
Da li je moguće napraviti zakup temeljem katastarskih knjiga ili je potrebno vlasništvo na sudu, odnosno grutovnici.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Za upis ne traže vlasništvo a dovoljno ti je izvod iz katastra
 

joso162

Novi član
Tu od
14 Ožu 2017
Poruka
12
Koliko sam shvatio za davanje zemljišta na korištenje se plaća po novom porez, mogu li ja kao korisnik zemljišta plaćati taj porez, ili ga isključivo plaća vlasnik zemljišta.
Što ako otvorim opg na ženu, da li ona kao kćer vlasnika zemlje mora plaćati taj porez, na različitoj su adresi
 

turki

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
118
Vjerovatno da mora,moja baka dobila za platit porez na zemlju koju je dala meni na ugovor o zakupu i živi u istom kučanstvu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ajd ne komplicirajte, sve se može upisat u arkod bez ugovora od vlasnika...čemu onda plaćati poreze?:(happy):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
dođeš u agenciju za plaćanja i lijepo kažeš djelatnici/djelatniku da radiš tu i tu parcelu...on/a sve upiše u arkod, i stavi zvjezdicu uz tu parcelu (jer nisi posjednik/vlasnik).
Ako si siguran da pravi posjednik/vlasnik neće tražit poticaja tj. upisivat tu parcelu na sebe (a sa članovima familije si valjda siguran) protekom nekoliko mjeseci ili oglasom na oglasnoj ploči imaš puna prava na poticaj sa te zemlje...bez ugovora i porezne..:(devil):
 

joso162

Novi član
Tu od
14 Ožu 2017
Poruka
12
To nisam znao.
U tom slučaju za jednu parcelu bih trebao napraviti ugovor o korištenju/zakupu, jer je to uvjet za otvaranje opg-a, a ostale parcele bih mogao upisati na taj način kako ste naveli, iako u uvjetima stoji da ih treba upisati u upisnik poljoprivrednih zemljišta, a za to treba potvrda o vlasništvu, pa tek onda u arkod, ali vjerojatno prolazi i bez tog.

Kolika treba biti minimalna površina zemlje da bih mogao otvoriti opg?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nema toga više. Ukinuo novi ministar. Upisivo se svako svakome, pa sad mauna svima.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
OPG – Otvaranje obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva

Otvaranje OPG-a obavlja se u uredu državne uprave. Iako ni otvaranje OPG-a nije lišeno papirologije, postupak je jednostavniji nego onaj kod otvaranja trgovačkog društva ili obrta. Troškovi registracije ne prelaze 400 kuna, a nije potreban niti temeljni kapital kao ni odgovarajuća stručna sprema. Uz zahtjev, potrebne su osobne iskaznice punoljetnih članova, izjava članova o izvoru nositelja, vlasnički list za zemlju, kopija ugovora o zakupu ili posjedovni list za zemlju koja nije u vlasništvu članova.

Tako pise na netu,,,
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kolika treba biti minimalna površina zemlje da bih mogao otvoriti opg?

1 hektar
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
seka prekojučer upisivala bez ičega...tak da ovo s neta ima snagu wc papira...:(giggle):
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Zelis reci da je seka otvarala opg bez ikakvog papira o zemljistu kojeg upisuje kao temelj za obavljanje poljoprivredne djelatnosti?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ne, samo je stari opg osvježila novim površinama...onima koje nikak prije nismo mogli upisat jer su vlasnici/posjednici živjeli prje 1. svjetskog rata...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja sam nedavno upisivao zemlju bez ugovora i nisu mi htjeli upisat. Upisali su na kraju u prisustvu vlasnika, ali da iduće godine treba ugovor napraviti. Naupisivalo se svega i svačega, treba to i pročešljat.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
ne, samo je stari opg osvježila novim površinama...onima koje nikak prije nismo mogli upisat jer su vlasnici/posjednici živjeli prje 1. svjetskog rata...


Upis novih povrsina nema veze sa onim na kaj si se nadovezal u mom postu i o cem govori naslov teme,,,:icon_weed:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
a nema veze...ali i ima veze jer nije trebalo ugovore o zakupu radit...
samo sam ovdje napisao kako je bilo u agenciji pred nekoliko dana, mišljenja sam da ta činjenica vrijedi više od filozofije onih koji nisu bili na toj adresi...:icon_lol:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Znam, sjecam se, da sam prilikom registracije opg-a morao za svaku cesticu u mojem vlasnistvu donijeti vlasnicki list dok je za one u najmu "trebao" ugovor o najmu,,,
Prosle godine sam dopisivao jos jednu cesticu i također i za nju sam "morao" imati vlasnicki list,,,
Da to sad ne treba cisto me cudi ali bolje i to nego da kompliciraju do krajnjih granica,,,:eek::
 

Toma49ka

Član
Tu od
28 Ožu 2020
Poruka
81
Lijep pozdrav. Trazim ali nikako naci. Min.kolicina zemlje za otvaranje opga. Znam da je za svaku kulturu drugacije. Vecinom je 1ha. Ima li koja kultrura da moze bit manje. Inace smo upisani u poljoprivredni registar te imamo zelenu.karticu. hvala
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Najbolje ti je nazvat u Apprrr na tvom području, jer pravilnici se stalno mijenjaju.
Mislim da ti je dost npr. 0,25ha za otvaranje Opg-a a minimalno za potpore 1 ha.
Znam sigurno da ne možeš imati otvoreni Opg ako nema upisane zemlje, pa tak ljudi znaju ostavit neku manju parcelu ako ostale daju u zakup, pa da si zadrže Opg, kao za svaki slučaj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh