• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zamjena kočnica na univerzalu

Mirko64

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
5
Zanima me dali netko zna kako se mjenjaju kočni obruči na univerzalu 445dt?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Podklocaš traktor pod diferencijalom.
Skineš kotače.
Skineš blatobrane (nemora se, ali je lakše), odvojiš instalaciju.
Ispustiš ulje iz getribe (ionak bi mu bilo vjerojatno vrijeme za zamjenu).
Odvojiš polužje od pojasa.
Skineš reduktor i došel si do pojasa.
Izvučeš bolcn na kojem je pojas.
Izvadiš pojas van.
Ponoviš s druge strane.
Sastavljaš obrnutim redoslijedom.
Usput, bilo bi dobro provjeriti zazor ležaja diferencijala i zamijeniti semeringe na poluosovinama (kad je već sve širom).
 

Mirko64

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
5
Hvala na informacijama.
Traktor ima 1700 sati rada pa mislim da nebi bilo potrebno mjenjati semeringe i ležajeve.
Molim vas za mišljenje,usput ako netko ima kabinu za traktor neka mi se javi.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Ako kaj trebaš od uputstava za njega ili nešto drugo reci. Imam 445 i blizu sam.
Ovo proljeće sam to radio tako da znam kako i šta, a i @ZJ je sve objasnio.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Čovječe, pa gdje si poderal pojase za 1700h???
Kad skineš reduktore, buš videl jel' treba mijenjati semeringe ili ne.

Upit za kabinu oglasi u "Potražnji".
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Kad nabavim obloge javim se :) hvala

Nemoj niš kupovat dok ne raskopaš, kad raskopaš i vidiš kaj je onda kupuj. Imaš u Karlovcu sve tako da nemoraš čekat, i ja sam mislio da mi je obloga otišla a na kraju je pustio semering na reduktoru i sve je zamastio. Zovi ako kaj trebaš da ne bacaš novce bez veze.
 

Mirko64

Novi član
Tu od
10 Lis 2013
Poruka
5
Nemoj niš kupovat dok ne raskopaš, kad raskopaš i vidiš kaj je onda kupuj. Imaš u Karlovcu sve tako da nemoraš čekat, i ja sam mislio da mi je obloga otišla a na kraju je pustio semering na reduktoru i sve je zamastio. Zovi ako kaj trebaš da ne bacaš novce bez veze.

Ok hvala :D
 
I

ivicam28

Guest
Molim vas za pomoć!! imam univerzala 445, 75. god i pušta mi ulje na kočnice na lijevoj strani... promijenio sam semering na osovini i bočnom reduktoru i opet pušta na lijevoj strani. sad me zanima zašto to opet pušta jer sam mijenjao i desnu stranu i ona je ok
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Možda diferncijal ima lufta pa odvuče poluosovinu?
zajeđena osovina .
.loše ugrađen semering
loš semering
sjebali ste semering kod montaže reduktora
razloga je sota , popravak je jednostavan

vaš velečasni
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
I

ivicam28

Guest
e to neznam,kako bi vidio dal ima diferencijal lufta ?,siguran sam da je sve u redu sa semeringom,majstor mi prošle godine slagal i bila je ista stvar,al sam ja sad mislio da je bil kriv bočni reduktor jer se ležaj zdrobio u njemu. sve sam precizno stavljao i bio siguran da bu ok.i sad mi kapa kad traktor stoji na mjestu,malo se vidi na poluosovini di semering legne ali tako je na desnoj strani pa je na njoj ok. neznam kaj da sad radim više
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko je debeli semering. Možda možeš staviti 2 tanja. To bu pomoglo ak je osovina malo vlovila - dobila rise.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, da li treba na nešto posebno paziti kod ugradnje novih kočionih pojaseva?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Vjerujem da je na Universalu slično kao i na Štoreu.
Prije demontaže desne poluosovine stisnuti i ostaviti uključenu šperu, ispustiti ulje da bude ispod semeringa, možda ih i zamijeniti (paziti da ne ispadne diferencijal), pripaziti na ugradnju poluosovina da se ne ošteti semeringe...i pažljivo namjestiti šaraf koji pojase drži odignute od bubnjeva.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Hvala, zanima me još što bi moglo dovesti do toga da ispadne diferencijal?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Zato jer kad skidaš one poklopce koji drže konične lagere radi zamjene semeringa, diferencijal so može pomaknuti i ispasti dolje. Onda ga je teško vratiti bez skidanja zadnjeg poklopca. Evo ti par slika da vidiš kak to izgleda na Štoreu, a vrlo slično je i na Uniju.
S poklopcem:


Bez poklopca:


A ovak bu izgledalo ak ti opadne, pa ne uspiješ zakvačiti vilicu špere sa strane:
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Puno hvala na detaljnom objašnjenju. Još samo pitanje na koji način bi mogel skužiti da se neke pomaklo nakon kaj skinem poklopac na kojem je semering?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Ispod poklopca imaš distantne pločice. One određuju napetost lagera, te odnos zupčanika u zahvatu ("sliku nošenja"). ako nebu trebalo mijenjati lagere, vrati ih kak su bile. Pripazi kak je kaj bilo okrenuto prije demontaže. Najbolje označi flomasterom prije skidanja i sl.
Kad skidaš desni poklopac - nosač lagera, nebu se dogodilo niš, jer diferencijal se naslanja na mali zupčanik i na vilicu špere, no pripazi pri skidanju lijeve strane. Najbolje bi bilo da prije skidanja lijeve strane vratiš desni reduktor, tak da diferencijal stoji na poluosovini.
To je slikano prije 7 let, pa se više i ne sijećam detalja...
 

Rusmir

Novi član
Tu od
4 Tra 2021
Poruka
1
Pozdrav novi sam na forumu.
Pred novu godinu sam kupio utb 453 ima 3600h odlican traktor samo zamjenio ulozke dizni i ventile nastelo,al poslije toga sam ga oprao i zacela mi je lampica od altenatora blicat i kazalka od sata opane pola sekunde i opet se vrati,jeli netko zna kakav uzrok moze biti lp
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Ispod poklopca imaš distantne pločice. One određuju napetost lagera, te odnos zupčanika u zahvatu ("sliku nošenja"). ako nebu trebalo mijenjati lagere, vrati ih kak su bile. Pripazi kak je kaj bilo okrenuto prije demontaže. Najbolje označi flomasterom prije skidanja i sl.
Kad skidaš desni poklopac - nosač lagera, nebu se dogodilo niš, jer diferencijal se naslanja na mali zupčanik i na vilicu špere, no pripazi pri skidanju lijeve strane. Najbolje bi bilo da prije skidanja lijeve strane vratiš desni reduktor, tak da diferencijal stoji na poluosovini.
To je slikano prije 7 let, pa se više i ne sijećam detalja...
Kak odrediti koliko distantnih pločica treba staviti? Da li se smanjivanjem broja pločica može smanjiti zazor ako ga ima na lageru?
 

Najnoviji postovi

Na vrh