Ima već na više mjesta na forumu al evo opet
Sredstvo za prskanje od koprive
Upotrebljava se za uništavanje mnogobrojnih lisnih uši, a istovremeno jača biljke, poboljšava im otpornost i gnoji ih.
Priprema:
1 kg svježih nasječenih kopriva potopiti u 10 lit vode i ostaviti 24 sata. Ne duže, jer preparat gubi moć. Ako nema svježih kopriva, na istu količinu vode treba uzeti 100 do 200 gr osušenih. Poslije 24 sata tekućinu treba procijediti i njome dobro popriskati biljke sa svih strana. U tu svrhu može se upotrijebiti raspršivač ili prskalica za voćke. Postupak se moze ponoviti nakon nekoliko dana.
Ne bi trebali prskati tokom vjetrovitih dana da ne uništimo i dobre insekete, koji pomazu u borbi protiv nametnika. Pošto je ovo bio pesticid on nema dugoročno djelovanje kao kemijski preparati tako da sa ovakvim pesticidom treba redovito prskati biljku, svakih par dana.
Tekuće gnojivo od koprive
Tekuće gnojivo od koprive izvrsno je dušično gnojivo za prihranu raznih biljnih vrsta i kao insekticid prvenstveno protiv lisnih ušiju a i drugih insekata. Redovitom primjenom koprivinog gnojiva biljka sama stvori neutralnu sredinu i ne dozvoljava razvoj gljivičnih oboljenja. Koprivino gnojivo djeluje ljekovito, uravnotežujuće te potiče razvoj klorofila i time proces fotosinteze.
Za pripremu nam je potrebno:
• Svježa ili sušena kopriva
• plastična posuda ili bačva. Najbolje je koristiti plastiku jer drvo pušta tanine, a metalne posude ni u kom slučaju ne dolaze u obzir zbog neželjenih kemijskih reakcija;
• odstajala voda (ukoliko nismo u mogućnosti pribaviti kišnicu);
• mreža koju koristimo umjesto poklopca (metalnu ili već po izboru) da omogućimo cirkulaciju zraka.
Na dno bačve stavljamo usitnjenu koprivu ( što sitnija to bolje) , zatim posudu napunimo vodom. Omjer bi trebao biti 1 kg koprive na 10 l vode ili ukoliko se koristi suha 150 – 200 g suhe koprive na 10 l vode.
Smjesa se tijekom vrenja pjeni tako da valja ostaviti dvadesetak cm mjesta od vrha bačve, a sve promiješamo barem jednom dnevno da bi omogućili kisiku da sudjeluje u procesu razgradnje. Bačvu smjestimo na osunčano mjesto.
Miris koji se razvija tijekom fermentacije moguće je ublažiti šakom kamenog brašna posutom po površini.
Gnoj je spreman za upotrebu nakon 1,5 do 3 tjedna zrenja odnosno kada poprimi tamnu boju i prestane se pjeniti. Bačvu sada možemo začepiti poklopcem.
Gnojivo se mora razrijediti najčešće u omjeru 1:10. Ukoliko se radi o osjetljivijim biljkama ili ste napravili jaki ekstrakt, gnojivo razrijedite na 1:20.
Gnojivo se koristi za prihranu u području korijena, ali moguće ga je upotrebljavati i za prskanje nadzemnih dijelova, (listova i stabljike). Tada je potrebno razrijediti u omjeru 1:50.
Jedine kulture koje ne podnose ovo dušično gnojivo su grah, grašak, luk i češnjak.
Ukoliko se gnojivo ne potroši odjednom, potrebno ga je uskladištiti u nekoj hladnijoj prostoriji da ne bi došlo do ponovne fermentacije. Tako uskladišteno može izdržati do kraja vrtlarske godine.
Sredstvo za prskanje od pelina
Koristi se protiv lisnih uši, hrđe, grinja, gusjenica i mrava.
Priprema:
300 gr svježih listova cvjetova pelina (ili 30 gr osušenih) potopiti u 10 lit vode i ostaviti 2-3 dana. Procijediti i nerazrijedenom tekućinom prskati biljke.
Sredstvo za prskanje od preslice (rastavića)
Ova biljka sadrži prilično silicijumove kiseline. Koristi se protiv biljnih bolesti, kao sto su pljesan, hrđa, protiv raznih vrsta grinja i crvenog pauka.
Priprema:
1 kg svježe preslice (ili 150 gr osušene) potopiti u 10 lit vode i ostaviti 12 sati. Drugi dan preslicu izvadimo i u manjem djelu vode u kome se namakala skuhamo, tako da polako vrije jedno 30 min. Ostavimo poklopljeno da se ohladi a zatim dodamo preostalu vodu u kojoj se namakala. Jednu litra ovog čaja razrijediti u 5 lit vode, procijediti i upotrijebiti.
Biljke treba prskati kada je vrijeme lijepo i sunčano. Veoma je dobro i sredstvo od preslice i kopriva. Ako prvo prskanje nije zadovoljavajuće treba ga ponoviti, ne moze škoditi već koristiti.
Sredstvo za prskanje od vratiča u cvjetu (tanacetum vulgare)
Djeluje protiv štetočina, protiv grinja, buba, protiv lisnog moljca, hrđe na biljkama i pljesni.
Priprema:
500 gr svjeih listova, stabljika i cvjetova vratiča ili 30 gr osušene biljke potopiti u 10 lit vode. Može se skuhati kao preslica. Zimi se njima prskaju biljke a ljeti samo zemlja oko biljaka.
Paznja: ova tekućina pripremljena na ovaj način je otrovna za ljude!
Sredstvo za prskanje od listova rabarbare
Djeluje protiv moljaca koji nagrizaju listove.
Priprema:
1 kg svježih listova rabarbare preliti sa 6 lit vrele vode i ostaviti 24 sata. Procijediti i upotrijebiti. Može se i zalijevati.
Sredstvo za prskanje od crnog i bijelog luka
Koristi se kada se pojave grinje i pljesan i u slucaju da lišće postane smeđe. Od kuhanih ljuski crnog luka moze se dobiti i sredstvo za prskanje protiv insekata.
Priprema :
500 gr nasječenog crnog i bijelog luka potopiti u 10 lit vode. Kada tekućina prestane pjeniti, razrijediti sa desetostrukom količinom vode i protiv pljesni njome prskati zemlju.
Sredstvo za prskanje od buhača
1 kg usitnjenog svježeg bilja ili 100- 200 gr usitnjenog suhog bilja, preliti sa 10 lit kipuće vode, te ostaviti pokriveno 20-30 min. Tekućinu procijediti, ostaviti da se ohladi i upotrijebiti.
Biljke koje možemo upotrijebiti kao biljni pesticid, gnojivo ili kao sredstvo za lječenje nekih bolesti na biljkama
-Bazga (sambucus nigra) –list- protiv biljnih uši, vrtne mušice i muhe
-Boražina (borago officinalis) –cijela biljka- protiv raznih vrtnih nametnika i kukaca
-Bosiljak (achilea millefolium) –list- protiv biljnih uši, vrtne mušice, muhe i moljci
-Buhač (chrysanthemum cinerariifolium) –cvijet- protiv komaraca, uši , grinja, muha, buha, zohara, mrava, paukova i stjenica
-Češnjak (allium sativum) –lukovica- protiv zelenih muha, biljnih uši, raznih biljnih nametnika a liječi snijet
-Dragoljub (tropaeolum majus) –list- protiv biljnih uši
-Gavez (symphytum officinale) –list- gnojivo koje sadrzi dušik, fosfor, kalij, minerali, kalijev karbonat (fermentacija)
-Hren (armoracia rusticana) –list- protiv truleži
-Kadifica (tagetes patula) –cijela biljka- protiv glisti, crva, vrtnih kukaca i biljnih uši
-Kamilica (chamomilla recutita) –cvjetna glavica- lijeci trulež i pljesan a kao pesticid djeluje protiv biljnih uši i moljaca
-Kopar (anethum graveolenus) –cijela biljka- protiv truleži, kao gnojivo sadrzi sumpor, kalij, kalcij, natrij, minerali a kao pesticid protiv vrtnih kukaca, raznih nametnika
-Kopriva (urtica dioica) –cijela biljka- kao gnojivo sadrzi željezo, dušik. Minerali, mikroelementi i kalijev karbonat. Također odličan kao pesticid.
-Lavanda (lavandula angustifolia) –cvijet i list- protiv muha i moljaca
-Lovor (laurus nobilis) –list- protiv žiđaca, buha, biljnih ušiju, moljaca i vrtnih kukakca
-Maslačak (taraxacum officinale) –cijela biljka- kao gnojivo sadrzi bakar
-Metvica / Menta (mentha piperita) –list- protiv biljnih uši, mrava, muha, buha, miševa i moljaca
-Odoljen (valeriana officinalis) –cijela biljka- kao gnojivo sadrži fosfor i minerale
-Pelin (arthemisia absinthium) –list- protiv muha i moljaca, buha i uši, voćnih moljaca, vrtnih mušica, biljnih uši, gusjenica.
Sredstvo za prskanje od crnog i bijelog luka
Koristi se protiv grinja i plijesni te u slučaju kada lišće postane smeđe. 500 gr nasječenog crnog i bijelog luka potopiti u 10 litara vode. Kada tekućina prestane pjeniti, razrijediti je desetostrukom količinom vode te njome prskati zemlju protiv pljesni. Od kuhanih ljuski crnog luka može se napraviti i sredstvo za prskanje protiv insekata.
Sredstvo protiv lisnih uši i gljivičnih bolesti.
Lisne uši se najlakše odbiju od biljaka ako se u blizini oboljele biljke posadi lavanda ili čubar. Mlazom vode se mogu odstraniti s biljaka, ujutro kako bi se biljke što prije osušile na suncu. Ako to ne pomogne, može se upotrijebiti neko od prirodnih sredstava.
Tekuće gnojivo od listova gaveza.
Gavez sadrži željezo, kalcij, kalij, fosfor i mangan. Sve su to mikroelementi potrebni biljkama za normalan rast i razvoj. Gnojivo od gaveza jača biljke i obogaćuje ih mineralima. Priprema se na isti način kao i gnojivo od koprive. Nakon nekoliko dana stajanja, kada se prestane pjeniti, smeđe je boje i neugodnog mirisa koji podsjeća na stajski gnoj. Razrijediti ga vodom u odnosu 1:10. Kvalitetno gnojivo dobit ćete miješanjem gnojiva od koprive i gaveza u odnosu 1:1.
Neven
Poznat je po svojim ljekovitim svojstvima, izlučuje sok koji pomaže tlu pri oslobađanju od štetnih tvari.
Kadifa
Korijen kadifice izlučuje fitotoksine koji su otrovni za parazitske gljivice, ali i za crve koji uništavaju korijen. Na mjestima gdje rastu kadifice i neven, u tlu nema zemljišnih štetnika i gljivica.
Leptir kupusar
Najbolje ga je otjerati iz zelja ako između zeljarica zasadite rajčice, jer ne vole njezin miris.