• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zavarivanje plin+kisik

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Nisam nigdje naišao na nešto konkretno o ovom načinu varenja pa otvaram ovu temu

Vjerujem da mnogi od vas koriste u kučnoj radinosti tu tehniku varenja,tj zagrijavanja i rezanja pomoču plina pa da podjelimo malo iskustva
Ja konkretno imam več 10 godina boce i nedavno mi nestalo plina,kisika imam punu bocu,e sad plin je dosta skup i trebam još atest za bocu radit pa bi me to došlo preko 600kn,vidio sam i čuo da neki umjesto orginal boce acetilena koriste kučansku bocu sa propan butanom pa sad ak netko od vas ima tu kombinaciju bio bi zahvalan da malo napiše o tome pa da i ja isprobam
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
rade to sa propan -butan bocama kod nas.ali mislim da se nemoze seci i variti gvozdje.koliko me pamet sluzi samo se moze hartletovati mesingom ,srebrom isl. i grejati. koliko sam cuo nema dovoljnu temperaturu plamena. e sad ako je ko radio verovatno zna tu mogucnost. radim sa autogenim varenjem ali sa klasicnim bocama. nije problem prilagoditi i ovo. samo reducir ventil sa podesavanjem pritiska za butan i nakacis crevo. ja imam taj reducir pritiska sa podesavanjem jer ga koristim za let lampu
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
To je neki posebni reducir ventil il onaj klasični za tu bocu,samo kaj imam mogučnost štelanja? Za prvu ruku bi poslužilo i to da se neke zagrije kad je potrebno i zahartlota pošto uvjek doma kemijam kojekakve gluposti di dobro dođe tvrdo lemljenje i grijanje

A očito mi ne gine raskirat tih 600-700kn za punjenje boce pa sam opeta 2-3 god miran kolko ja to koristim

@puknuti može malo konkretnija informacija o tim dizama ak znaš? Imam viziju ko bi mogao imat dizne jer je čovjek nekad radio na otpadu i znam da doma koristi tu kombinaciju pa da priupitam čovijeka ak ima koju diznu viška za prodat
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Propan butan za rezanje dušu dalo.
puno jeftinije nego acitilen.

Problem kod varenja su nečistoče u propan butanu
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nista toliko poseban.malo veci protok ima i stelujeg ga koliko ti treba.ovaj obicni ima mali protok pa ni let lampu nemoze da podmiri.nije to skupo a u svakom slucaju dosta ce ti ustedeti. ja sam pre vise od 10 god kupio taj ventil bio je oko 30 eur. sad su sigurno jos jeftiniji jer vidjam ih svuda.tad sam jedva nasao. u bocama ima uvek i malo ulja pa i zato zeza a i prljavstine
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Propan butan za rezanje dušu dalo.
puno jeftinije nego acitilen.

Problem kod varenja su nečistoče u propan butanu

E dopadaju mi se vaši odgovori,očito ču pak stavit u pogon brenere:Kiss:
Varenje mi nije tolko bitno ionak varim sa elekto sve večinom kaj radim al rezalo i grijalo se bi svako malo neke
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
@puknuti može malo konkretnija informacija o tim dizama ak znaš? Imam viziju ko bi mogao imat dizne jer je čovjek nekad radio na otpadu i znam da doma koristi tu kombinaciju pa da priupitam čovijeka ak ima koju diznu viška za prodat
Kakavi imaš brener (za rezanje) ?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pogledaj si, na svakom otpadu imaju takve boce ali one velike kao i ovi kaj asvaltiraju.
Tebi toga netreba, dovoljna je ova mala
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
lose sam se izrazio. reducir ventil je klasican za propan butan bocu samo sto ima podesavanje protoka i veci je protok .ima ih vise vrsta .
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Kakavi imaš brener (za rezanje)


I brener i rukohvat iamam od Teleoptika stariji neki,ima brener na sebi jedan kotačić za štelanje,mislim da kisika i ručku koja se stišće
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Evo na primjer , ovo su dizne za rezanje aciitelienom .
http://www.kupindo.com/Za-zavarivanje/9581140_Mlaznica-za-masinsko-rezanje-TIP966-100-300#
Kroz rupicu na sredini ide samo kisik u fazi rezanja , a kroz ove okolne rupice ide smjesa kisik /plin za plamen grijanja tojest zagrijavanja .
Kod propan/butana nema okolnih rupica nego je okolo kanal .Iz razloga kaj plin u odnosu na acetilen ima manje "kalorija" pa ga treba više .
Po tome se raspoznaju teleoptikove dizne , ne znam kak je to riješeno kod ostalih .
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Ok,hvala na trudu i odg,dokopat ču se onda negdje tih dizna,a moram i provjrit doma da nije možda koja u kojem breneru pošto imam dva a nisam ih još uopče nikad ni koristio

Još jedno pitanje,crijeva-šlaufi,oni su striktno orginalni za autogeno il može poslužit i crijevo klasično za propan butan plin,jer su mi več dosta stara crijeva pa bi ih promjenio a u lokalnoj željezari sam kupovao relativno jeftino crijevo plave boje za plin koje sam koristio za zrak
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Poslužiti može bilo kakvo, ali sigurnost je upitna, a to je bomba u dvorištu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
u lokalnoj željezari sam kupovao relativno jeftino crijevo plave boje za plin koje sam koristio za zrak
Plava boja je oznaka kisika ..uobičajno .
Crvena za plin .
Ni unutarnji promjeri nisu isti ..kako ne bi došlo do zamjene .
Ako baš moraš možeš kombinirati ..no pazi .
Mislim da kemijske reakcije nema u smislu otapanja crijeva i sl.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
Actylen je zakon, malo skuplji ali boze moj
nejede se i nepije ponekad malo tu i tama se
nesto uradi. Ja svoju bocu za Acetyylen iz
Bosne saljem u Kutinu na punjenje. Znaci dobro
je dostupno.
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Dobro uzet ču rađe onda org crijeva,ne koštaju ni oni bogatstvo

A imam ja i priču kaj se tiče bombe tak da sam oprezan s tim

Još sam išao u srednju kad smo jednom za Uskrs pucali,i tak ja i frendovi u garaži punili vreču i tak barem 10 puta i zadnju ajmo napunit malo jače da se to čuje malo dalje,i taman kad je kolega htio svezat vreču,BUUUUM:fiery:

Čulo se bogami dosta daleko i to malko duže vrijeme kud god da sam došao:icon_fU:,ja ostao bez obrva i išao na čišćenje oči (i bez traperica) a kolege malo opeklo po nogama i spalilo im trenirke,prizor je bio žestok,ostale im samo gumice oko struka od trenirki a nogavice nestale,šteta;odvaljena vrata,ostao bez stakla na garaži i staroj se naučile sve kokoši letjet koje su bile tik do garaže zatvorene
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Mislim da ti onda dan dva baš i nisi bog zna kaj čul.
Sve je dobro kaj se dobro svrši, a to je samo još jedna škola više
 
Na vrh