• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Čekao sam da ti odgovori neki malo iskusniji kombajner od mene ali pošto se ne pojavljuje pokušat ću podijeliti moje skromno znanje.

Donje sito ti je za čistoću vršaja jako bitno , u ovom slučaju nam nije bitna toliko čistoća tako ću staviti ono koje najmanje imam a to je 8mm . Vrlo vjerovatno da će kroz njega proći i neki dio nečistoće ali kako rekoh nije bitno kasnije ću to rješavati. Bitno mi je da uhvatim zrno bez velikog rasipa.
Rasip je vrlo vjerovatan zboh male veličine i težine zrna pa planiram vjetar maksimalno smanjiti , prebacit ću remenicu na ventilatoru na sporije i zatvoriti luftere do kraja.
Gornje (petresonovo) sito , mislim da i ono može biti zatvoreno skoro da kraja , opet zavisno od situacije ću ga otvarati.
Bubanj nemožem usporavati i tako će ostati.
Blinde podbubnja možda bude trebalo zatvoriti pošto su mahune prilično malo pa bi se moglo desiti da cijele prolaze neovršene.

Opet je sve ovo nagađanje jer se nisam nikada susretao sa ovom kulturom , više podataka ti mogu iznijeti nakon vršaja.
Ako budem ćutao znači vršaj nije uspio i ne pitaj me ništa :hahah::hahah::hahah:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Evo da nastavim temu i postavim pitanje iskusnima...povrsinu koja mi je ove godine pod krumpirom planiram narednih nekoliko godina "odmoriti"...koji su Vasi savjeti s cime to najbolje napraviti...pada mi na pamet iduce proljece djetelina i malciranje redovito...ima li boljih ideja ali vodite racuna o lokaciji Ogulin...
Hvala.
djetelina je jedno od boljih riješenja...ako ti niš drugo ne treba....
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
A da napraviš desikaciju ? Kod nas je bio reglon ili reglon forte, karenca 2-3 dana, nakon toga možeš žeti kad hoćeš. Kod nas to ovi školovani i pametni ukinuli.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Vrsio sam je dva puta. Postavke kao za repicu, no falilo mi je dosta okretaja bubnja, mahune ispadaju neovrsene. Na oko 900 okretaja sam na kraju zavrsio. Nekakve su masne pa samo produ kroz bubanj. Donja sita 6mm, vjetar skoro zatvorio da je sto manje prospem. Kad sam mislio da je zrela nisam je jos dva tjedna mogao skidat jer je stabljika bila jako zelena.
Vecinom sam samo po pola hedera hvatao. Jako nezgodna kultura za kombajniranje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja izvrśao danas . Donje sito mi je bilo prekrupno pa je dosta prljavo i na kraju sam to probacio kroz jedno manje sito na primitivan način i je dosta čistije.
Bilo je mnogo ambrozije i trave pa je to sve onako jadno i prevlažno.
Iako je korpa bila stegnuta do kraja i zablindan podbubanj opet je ispadalo dosta neovršenih mahuna.
Za moje potrebe biće i viśe nego dosta .
20200731_134458.jpg 20200731_134449.jpg 20200731_111534.jpg
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kažeš ispadalo ti je dosta mahuna.. Znači ponovno si automatski posijao zelenu gnojidbu :D

Sad potanjuraš i čekaš kišu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Kažeš ispadalo ti je dosta mahuna.. Znači ponovno si automatski posijao zelenu gnojidbu :D

Sad potanjuraš i čekaš kišu
Upravo to i razmišljam . Frezom sam mislio to poderat.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Okolica zagorja zna možda netko gdje bi bilo sjemena raole za kupiti? Trebam za jedno 400 čhv, pokušal bi možda i ja prvi put to posijat.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo ja previjao moju rauolu. Sada je prilično čista i dobio sam oko 27kg sa nekih 1500-2000 m2.
Biće dosta za moje potrebe u narednih par godina.


A evo kiša je pala , dal' je rano za sijanje za gnojidbu?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ja sam sijao od 15. 8 pa na dalje. Zar nebi imao kome prodati sjeme za zelenu da ju opet posiješ za sjeme ? Ako bude sreće iduće godine sijem jednu ral za sjeme.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Nema niko u mom kraju zainteresovan za to . Da ima poklonio bih mu sjemena da posije pa da imamo zagarantovanu reprodukciju.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Sijao sam ju par godina i stvarno poboljšava zemlju. Sad par godina jednostavno ne stižem to odraditi. Nadam se da budem u dogledno vrijeme kupio neki gruber da si mogu opet početi sijati za zelenu gnojidbu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Pred kisu razbaci i potanjuraj 1-2x. Najjeftinije a nista losije od silne pripreme.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Treba imati tanjurače koje mogu nešta napraviti. Sijao sam jedne godine i tako. Žali bože goriva i truda.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ima i toga, ovisi od godine. Nekad je dovoljno razbacat i samo ostavit, nekad ni sjetva ne uspije.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Hoće li zelena pomoći na parceli koju planiram posijati pasuljom?
Skinuta je pšenica nabačen stajnjak i pofrezan strnik. Još planiram nabaciti krečnjak.

A planiram rauolu posijati i na parcelama sa kojih sam skinuo pasulj.
Śta mislite o ovim kombinacijama?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kalcizaciju si trebal obaviti kad si frezal strnište. Trebalo bi je obaviti barem mjesec dana prije sjetve da se stigne razgraditi. Ako se kalcizacija radi u vrijeme sjetve, može spaliti sjeme.
Zelena je po meni uvijek korisna već samim time jer bitno ekološki smanjuje zakorovljenost parcele.
 
Na vrh