• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,616
Ja sam ga sijal oko Gospe i taman sad negdi bude u punom cvatu, taman za zaoravanje, prije nego počne drvenjeti stabljika
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,720
Sijao ga za žetvu u zrnu. Veljača ili ožujak nisam siguran. Prvo ga potanjurao kad ga kombajner nije požeo i onda zaorao u jesen.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kao 70% gorušice i 30% rauole
Ali mislim po tome što vidim da je više gorušice od tih 70%

Hvala. :ppozdrav:
Tko prodaje takvu smjesu sjemena? Do sad sam sjeme rauole kupoval ili od cijenjenih forumaša (ako su imali) ili preko oglasnika.
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Pozdrav svima, na jesen bi sadio voćnjak na manje od pola jutra zemlje (oko 2400m2). Jesenas je na toj zemlji bio kukuruz i to je zaorano prošle godine i poravnato prije par tjedana.

Htio bi sada napraviti zelenu gnojidbu na toj zemlji prije sadnje voćnjaka u jesen.

Do sada nismo nikada radili zelenu gnojidbu pa ne znam koji točno sjeme je najbolje za to. Čitao sam malo po internetu i tu na forumu i vidim da ima dosta različith smejsa, pa ako netko ima savjet što je prepručeno za ovu namjenu bio bi zahvalan za svaki savjet.
 

Andre

Novi član
Tu od
4 Ruj 2020
Poruka
2
Rauola izvlaći svojim vretenastim korijenom sa 60 cm dubine hranjive sastojke na površinu te je nakon malčiranja i obrade tlo rahlo. Za voćnjak provjeri ph vrijednost tla a posebno za jabuke je bitno unijeti kalcij duboko u području korijena. Pozdrav
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Efekat zelene gnojidbe postižeš tek nakon 2-3 godine uzastopno takvog zelenog gnojenja.
 

Hardtime247

Novi član
Tu od
20 Ožu 2021
Poruka
2
Pozdrav ljudi.
Od ove godine odlucio sam sijati/baviti se samo kukuruzom i sojom. Ostalo se ne isplati. 🤷🏻‍♂️
Mislite da bi zelena gnojidba imala smisla?
Hvala.
 

antondj

Dobro znana faca
Tu od
30 Kol 2015
Poruka
719
Cvjeta i ima mahuna. Ako ih nesto ne izbusi moglo bi se vršiti
 

Prilozi

  • 20210613_141324.jpg
    20210613_141324.jpg
    97.4 KB · Pregleda: 39
  • 20210613_141045.jpg
    20210613_141045.jpg
    100.4 KB · Pregleda: 40

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
580
Bok imam 3 hektara livade koje sam pokosio i spremio sijeno, planiram ih duboko orati u jesen da ih pretvorim u oranice, dali bi bilo pametno sada plitko uzorati i posijati neku zelenu gnojidbu ?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne znam kaj podrazumijevaš po plitkim oranjem. Nemam velikog iskustva s rauolom, ali ja ne bi oral pliće od 20 cm, rađe bih 23-25 cm. Dubljim oranjem budeš dovoljno duboko okrenul površinski sloj. Najteže je po ljetu pogoditi kad izorati. Sad pa za sjetvu čekati kišu oko 15 kolovoza, ili orati neposredno prije sjetve. Ja obično preferiram prvu varijantu, jer onda ljetna vrućina spali korijenje od trave, Znalo se dogoditi da nije bilo kiše pa sam sijal tek iza Male Gospe. U tom slučaju se jako zavisi od vremena u jesen, ako je hladnije, rauola ostane mala. To je moje iskustvo ii nije univerzalno primjenjivo.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
580
Planiram uzorati nekih 15cm samo da okrenem korjenje od trave i preko toga posijati neku zelenu gnojidbu i zatim na jesen uzorati 30cm, bojim se ako prvi put orem dublje da če mi drugi put izači ono korjenje van jer neče strunuti u to kratko vrijeme
 
Na vrh