• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena rotokosa made in Poland

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Jedan moj poznanik je kupio rotokosu, a kako nikad nije kosil s tim pital je mene, a kako niti ja nisam pitam vas. Evo par slika:

strojevi3.jpg


Na što bi trebalo obratiti pozornost prilikom rada? Do sad sam radio samo sa strižnom bočnom kosilicom...Koje su razlike?

strojevi4.jpg


Ne znam da li ova polugica u tijeku rada mora biti otvorena tako da se kosa slobodno prilagođava nagibu terena ili ne? Meni se tak činilo logično ali ipak da pitam iskusne za svaki slučaj.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Nema tu puno mudrosti, ak nije podmazana na mjestima gdje su mazalice lijepo ju nek podmaže. Ovo joj je radno stanje na prvoj slici, kad ju prikopča za traktor kosilica mora stajati vodoravno u odnosu na teren, eventualno malo gornju polugu pritegnut tako da se ona malo nakosi prema naprijed ali samo za sitnicu. Ako ju previše nagne između diskova neće biti dobro pokošeno. Preporučam da stavi kardan sa kvačilom u slučaju da negdje zapne da nebi naštetilo traktoru, okr.kardana držat na 540 okr. i kod nje nema dodavanja i otpuštanja gasa kad se negdje okrećeš kao na strižnoj kosi, znači okr. moraju biti konstantni jer zbog velike brzine okretaja diskova koji baš i nisu mali kad naglo pustiš gas može doć do loma u getribi traktora. Znači prije puštanja gasa isključiti kardan obavezno. Ja imam SIP BRITEV 135 i u 23 god. košnje svega i svačega jedino sam mjenjao remene i ležajeve na drugom disku, drugih kvarova nisam imao. Neznam koji traktor ima poznanik al ja sa svojim Universalom uvijek kosim u prvoj brzoj, jedino ako je baš trava gusta i prerasla onda treća spora.
Ak te kaj još zanima pitaj.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
to je poljska kosa PZ 165 licenca farova ova kosa nemora mat kardan sa kvacilom jel ima na onaoj vecoj remenici neko kvacilo. neka promjeni nozeve i provjeri stanje doljnjih tanjura,drazaca nozeva i to nek vidi jel koji lezaj zuji i da li se klimaju doljnji tanjuri. Sta se tice obrtaja te kose bubnjaste vole obrtaje jednostavno ju moras vrtit na 540 okretaja na kardanu jel ako ide sporije samo ce mu muljat travu to ce skuzit s vremenom. Kardan ja imam sa kvacilom i sa onom strocalicom koja u jednu stranu vrti a u drugu ne i tko da kada ja pustim gas na traktoru meni ne tjera kardan kosa vec kardan preskace i tako kosa ne usporava ili kada stisnem kvacilo ista stvar ona polugica je kada ide kosit treba ju podic. Imam sipovu 165 kosu vucem ju u 1 -2 nekad cak i u 3 ali pre brza mi je traca sve skace,nekad kosim i u 5 sporoj ...nije to spansko seli koliko ju je platio ako nije tajna!tu jedan covjek iz sela ima takvu i on ima tanki kardan kao za spricu i stim tjera tu kosu i kosi po 20 jutara tak da ne bi trebao imat problema sa njom!pozz..i jos nesto neka samo pazi na ovaj feder to je kao osiguranje da kada negdje zapne da se ona otopca a ne da se slomi,kada mu se to otkopca samo ode u rikverc i opet moze dalje kosit samo je problem ako ne skuzi na vrijeme ode kardan ...
 
Posljednje uređivanje:
B

BAGERISTA

Guest
E da mi je jedna takva nebi se žalija..
samo neka je čuva,,,stanje kako se vidi jako dobro,,,čak štoviše odlično,,,pa samo gas..i nek ga dugo ssluži..

Ako nije tajna koji joj je zahvat,,,i koliko ga je došla,,,ako se smioje znat..je kupljena od prekupca,,,ili od čovika u dvorištu..;)
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
lijep pozdrav svima i puno hvala na objašnjenjima i savjetima! Kosu je kupio novu lani, zato još dobro izgleda i već mu je lani netko radio s njom ali taj je bio neki čudak iz sela koji mu ništa nije htio pokazati pa je ove godine mene zamolio za pomoć. Budemo sve podmazali i krenuli u košnju, Zahvat 135 čini mi se da sam negdje vidio napisano, a cijenu moram pitati nismo stigli u detalje razgovarati o tome. Ima i okretač pauk neki talijanski, budem stavio slike danas u temu s okretačima sijena isto imam pr pitanja jer ja imam iskustva samo s običnim okretačem s remenjem. Još jedanput puno hvala! :partyman:
 
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
465
Jedan moj poznanik je kupio rotokosu, a kako nikad nije kosil s tim pital je mene, a kako niti ja nisam pitam vas. Evo par slika:

strojevi3.jpg


Na što bi trebalo obratiti pozornost prilikom rada? Do sad sam radio samo sa strižnom bočnom kosilicom...Koje su razlike?

strojevi4.jpg


Ne znam da li ova polugica u tijeku rada mora biti otvorena tako da se kosa slobodno prilagođava nagibu terena ili ne? Meni se tak činilo logično ali ipak da pitam iskusne za svaki slučaj.

radi se o kosama SAMASZ licencije FAHR, kojem su Poljaci jako skloni, iako ima 1 firma koja po licenci PZ ZWEEGERS proizvodi....
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Kak nema nigdje mazalice, mora imat na mjestima gdje se pregiba. Možda ima pripremu za mazalice pa ih moraš sam kupit i stavit.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
nema kosa nikakve mazalice ,te gibove prije košnje nasprejaš sa wd40 i to je to neznam dali na centralnoj osovini gornjoj ima šaraf gdje kontroliraš ulje,mi imamo 185 i sada smo u košnji morali promjeniti ležajeve jer su tvornički bili stavljeni neki žnj klase u pet godina drugo ništa samo u zimu otpustimo remene ona poluga u radu obavezno mora biti podignuta,sretno sa upotrebom i neka služi svrsi:gitarist:
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
WD-40 inače služi za odmaščivanje a ne za podmazivanje, tu jako puno ljudi griješi. Ako nema nigdje mazalica onda kupit tekuću mast u spreju i sa time podmazivat pregibe
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
WD40 je univerzalno sredstvo ,na limenki su pokazana sva moguča mjesta korištenja i njegova upotreba.Prihvatljiv je i zbog toga što jednostavnije ulazi u ta gibljiva mjesta na kosi a tekuča mast je i ekološki neprihvatljivija,ona bolje ide gdje su zatvoreni sistemi koji koriste veliku brzinu ,npr glava trimera:supz:
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
ja imam fahr - ovu i one se nigdje ne podmazuju,zato i imaju plastične i mesingaste pikse gdje kosa radi,tak da noje potreban ni wd ni tekuća mast,pikse kada se poderu zamjene se novima
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
hvala na informaciji,danas sam pregledao stanje tih gibova ,ima da još pokosi puno rali dok se poderu:drinkers:
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uzmeš malu 135 sa dva bubnja sa malim traktorom možeš pokositi i jako loše terene ali ne nekakve šikare i granje jer za to postoje druge stvari,cijena te male je negdje oko 10 000kn sa Jadrankom,kod nekih dilera u tu cijenu ide i kardan:axe:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja kupio bcs i za mene odlična kosilica ona stara bcs ne neka nova, jer ja mislim da s nijednim traktorom nebi mogao one terene koje imam... ma samo pitam tako da znam... ;)

al vjerojatno posto ima te diske, nože puno bolja trava ostane poslije, ljepše to ostane vjerujem
 
Na vrh