• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

zemlja uz potok i zaustavljanje erozije

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
Pozdrav,
Doma uz dvorište mi ide potok koji konstantno i s vremenom polagano odnosi "obalu" s moje strane.
Susjedi imaju nekakvo granje i pitaj boga kakve sve biljke (mislim da ima i jorgovana) i kod njega je mir... :?

E sad sam imao ideju uz potok posaditi vrbe, na nekih 1 metar razmaka taman uz potok, te kad bi se razrasle kroz nekih 3-4 godine bi ih porezal i ostavil samo deblo u visini dvorišta, između postavio daske i navozio zemlju..
Imam vec nekih 3-4 komada na kojima bi sad isprobal tu tehniku, samo vele da vrbe imaju zaribano korijenje :?:

Jel ima ko neku drugu ideju il drugu biljku za preporučiti koja bi isto se mogla posaditi i da poslije drzi zemlju i da lijepo izgleda?
Jer bilo je u planu kad bi se tak zemlja navozila da se posade cemresi...

borovi?
čempresi?
breze?

Borove i čeprese imam i sad na par mjesta ali tak brzo rastu da to nije normalno.....
ja bi nekaj kaj raste puno sporije i niskog je rasta a da ima dobro i jako deblo koje bi izdrzalo zemlju.... :scratch


unaprijed zahvaljujem na savjetima i prijedlozima
 
V

Vujo

Guest
prijatelju samo vrba i to baš tak kak si opisal jer je korenje u vodi a mogla bi i jakšina ona ti isto brzo raste i voli vodu
moji su to sadili prije 40 godina oko potoka lomnica pa još uvjek drži
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
jakšina? a kaj je to? :scratch

imas mozda kakvu slikicu toga kak to izgleda?
kak uopce te vrbe odrzavati da se poslije ne razrastu ko blesave?
Svako malo porezati grane?
 
V

Vujo

Guest
jakšina ti je ono kaj ti raste po njivama kaj ti nisu obrađivane , kad ju odrežeš onda pocrveni!!!he he pa da pocrveni
a vrbe režeš svake godine u proljeće one žute grane
 
G

GROF

Guest
...SVAKAKO JE ISPRAVNO DO POTOKA SADIT VRBE., VRBA ZA OVU NAMJENU KOJU STE NAPISALI JE NAJORGINALNIJA, NAJJEFTINIJA, SA 100 % UČINKA., A OVO ZNAM I IZ MOJEG ISKUSTVA - PROVJERENO - VRBA JE ZAKON!

BOG I ČITAMO SE!
 
F

fijasko

Guest
imam slican problem i posadio sam jablane :D zasad su se primili!
 
B

brundalo

Guest
Borovi, cempresi...?????????????????? :mrgreen:
Sinko nemoj da ti to smece padne na pamet sadit, kad se pocne razmnozavat i sirit zile nista oko tog smeca nece rasti.
poslusaj decke i posadi vrbu ili bilo koju bjelogoricu. Pazi na topole jer imaju neugodan cvit koji izaziva alergije :) :)
 
D

DADAC

Guest
akacija drži obalu kupe kod mene ko blesava, sporo raste, tvrdo drvo, vrba je malo mekana, brzo trune!
jakšina - vjerojatno joha (jakševka)
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Jaksina je joha. Voli vlazni teren. Raste uz potoke i po mocvarnim livadama. Garantirano drzi obalu. Brzo raste.
 

Najnoviji postovi

Na vrh