• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 4712,šta se dešava?

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Danas me jedan moj rođak pita kako zamjeniti ulje u motoru zetora.Objasnim ja njemu i odem izorati neki komad zemlje jednom susjedu,kad zove menerođo i veli "kad kreneš kući svrati do mene da nešto vidiš" i tako ja svratim.
Kad tamo rođo zamjenio ulje,filtere izamislite pokazuje mi komadiće opruge duge 3-4 cm a 2-3 mm u prečniku kaže našao ih u ulju.
Upali on zetora i doda gas do kraja a očajno polako počne dizati obrtaje i mislim da čak i nije ni digao obrtaje na maksimum.
Kažem ja njemu nemoj snjim raditi da ne sjebeš nešto i evo sada pitam vas.
Šta se dešava tom zetoru????????
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Najvjerojatnije od sigurnosnog, drugih federčića unutra nema (osim onih na ventilima, a oni su jači), samo onda valjda ni pritiska ulja nema :scratch
Ko zna možda ni manometra nema, a ni lampice ..........
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Moze slika opruge.

To je opruga semeringa.Bar po mjerama koje si napisao.Posebno zbog debljine.Opruga semeringa je debela 2-3 mm.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Pazi stvarni piše prečnik :madmana:, a ja shvatil debljina:oops:
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Od kojeg semeringa opruga može dospjeti u karter sa uljem????Nije mi jasno.
Slike mogu sutra ako ne bude bacio te komade opruge.
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Najvjerojatnije od sigurnosnog, drugih federčića unutra nema (osim onih na ventilima, a oni su jači), samo onda valjda ni pritiska ulja nema :scratch
Ko zna možda ni manometra nema, a ni lampice ..........

Uffff,ne znam dali taj traktor ima tu uljnu aparaturu za praćenje pritiska a šta kažete za sporo dizanje obrtaja????????
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Od kojeg semeringa opruga može dospjeti u karter sa uljem????Nije mi jasno.
Slike mogu sutra ako ne bude bacio te komade opruge.
Od svakog jer je svaki okrenut tak da je opruga prema unutra.

Sporo dizanje obrtaja je moralo biti i prije zamjene ulja
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Od svakog jer je svaki okrenut tak da je opruga prema unutra.

Sporo dizanje obrtaja je moralo biti i prije zamjene ulja

Danas pričao sa rođom,da i prije mu je sporo ubrzavao,kaže u zadnje vrijeme ni uz brdo nije išao kao nekad i tušila ga rotofreza 2,2 m.

evo slika
1hyov9.jpg

977g38.jpg

15gov8j.jpg
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Danas pričao sa rođom,da i prije mu je sporo ubrzavao,kaže u zadnje vrijeme ni uz brdo nije išao kao nekad i tušila ga rotofreza 2,2 m.

evo slika
1hyov9.jpg

977g38.jpg

15gov8j.jpg

Na slici vise lici na oprugu uljne karike.
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
U prvi mah sam i ja to pomislio ali sam ćutio da ne ispadnem bedast,jer ako jeste kako je dospjela u karter a ako stvarno jeste onda je nešto gadno sjebano...
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Evo bio lokalni majstor i isto sumnja na oprugu karike ulja ali kreće prvo od PVP i brizgaljki.Poskidao sve i ide na reglažu,evo slike:

micfer.jpg

dpahza.jpg

34ziyw8.jpg
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Bošista javio da brizgaljke ne valjaju,rođo mora kupiti nove a komad 35 km.
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Bošista javio da brizgaljke ne valjaju,rođo mora kupiti nove a komad 35 km.

Nebi trebale dizne da imaju veze sa sporim podizanjem obrtaja.

Opruga karike nemoze doci u karter iz klipa.Jedini nacin da dospije u karter je da pukne stublina u donjem dijelu.

Za svaki slucaj provjeri filter zraka.
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Nebi trebale dizne da imaju veze sa sporim podizanjem obrtaja.

Opruga karike nemoze doci u karter iz klipa.Jedini nacin da dospije u karter je da pukne stublina u donjem dijelu.

Za svaki slucaj provjeri filter zraka.

Ja se ne miješam u poslove majstora,ja sam tu samo posmatrač i usput poslikam i prenesem.Ne želim uticati na razvoj događaja jer nije moj traktor osim ako ne vidim neke očite neprofesionalne namjere (u što sumnjam).Istovremeno želim čuti vaša mišljenja o tome.
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Sutra ujutro majstor donosi PVP i brizgaljke i dolazi i drugi majstor koji će mjeriti kompresiju,dakle neće otvarati ništa dok ne izmjere kompresiju.
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Kad je već tu,majstor otvorio i hidrauliku ispod sica,izvadio klip kad tamo dvije gumice i jedna metalna karika,klip je fi 80 a gumice su katastrofa...
29nxopc.jpg

wuiejl.jpg
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
Pa jel ovo dizalo ikako sa ovakvim gumicama?

Pa možda je nevjerovatno ali samo par dana prije je radio sa rotofrezom 2,2 m doduše mora dati malo gasa da bi je nosio cestom.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
koliko ja znam da taj model motora nema višedjelne uljne karike nego jednu u komadu...a i teško da bi dospjelo išta u karter...:S
 

nihad

Član
Tu od
10 Ožu 2012
Poruka
226
koliko ja znam da taj model motora nema višedjelne uljne karike nego jednu u komadu...a i teško da bi dospjelo išta u karter...:S

Fric,ovo su gumice sa klipa hidraulika...
 

Najnoviji postovi

Na vrh