• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

zetor 7745 Tvrda kočnica

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
ovako sam i ja razmišljao, da riješim ovaj problem, kako sada funkcioniše, ima li smetnje oko kočenja, jeli tvrda, da napomenem ručnom kočnicom kod mene odlično i sada koči.
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Nema stari nikakvih problema to sam uradio u aprilu, i za sad bogu hvala ide samo tako.
A bilo mi je dokurcilo da nisam vise znao sta da radim, mijenjao sam i onaj dio sto tu bude i ona gumena crijeva, i na kraju mi jedan stari majstor rekne da je ovako najjednostavnije.
Jedino sto tako neradi vazdusno kocenje na prikolici, a ja to i nekoristim, pa mi svejedno.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Neznam ko je ovde luđi. Onaj koji te na to preinaku nagovoril ili ti koji si to sprovel u dijelo.

Pazi da negde ne pogineš sa tim .......
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
neboj se zato sto to radi dobro, vec isprobano, a i nisam prvi koji je to tako uradio, koce zajedno hvataju jednako, tako da nevidim gdje bi mogao biti problem
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
neboj se zato sto to radi dobro, vec isprobano, a i nisam prvi koji je to tako uradio, koce zajedno hvataju jednako, tako da nevidim gdje bi mogao biti problem
Taj ventil služi za ............ Ma nema veze, bitno da si ti zadovoljan.

Ali to ustvari NEVALJA i ovo nebi preporučil nikom da napravi.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
ja sam rastavljao i čistio ovaj aparat, on služi za izjednačavanje pritiska kočenja na kočionim cilindrima, ne vidim nikakvu vezu njih sa prikolicom i njenim vazdušnim kočnicama
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Taj ventil služi za ............ Ma nema veze, bitno da si ti zadovoljan.

Ali to ustvari NEVALJA i ovo nebi preporučil nikom da napravi.


Za šta inače služi taj dio i jel se može on kako otvoriti i reparirati il treba kupovati novi?
Po čemu se najprije primjeti da nešto nije u redu sa tim razvodnikom, ili kako se već zove? :scratch
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
zove se 5-ti cilindar, u idealnim uslovima i do jedno 20 godina starosti traktora sluzi da izjednaci pritisak u kocnicama ,tj, da kad se koriste zajedno ( sa spojenim papucama) tockovi koce u isto vrijeme, i istim intenzitetom.
I naravno ima ulogu, aktiviranja pneumatskog kocenja prikljucnih masina.
Ali poslije odredjenog vremena to vise ne sljaka kako treba, pa dobijemo da jedan tocak koci vise, odnosno manje, da otvrdnu kocnice jer nepusta nazad ulje itd.
Sam nov dio nije skup platio sam ga 58 maraka, ali isa njim nije to bilo kako treba, tako da ga imam sad u garazi, i novi i stari, ako nekome od bosanaca treba da malo eksperimentise i da se zivcira sa tim, nek se javi poklanjam mu obadva.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I ja bi to maknuo ...to ima smisla dok je sve idelano i ispravno .
Za sve posljedice tu je masterkard
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kako si nabavio ove sojnice, koje si namontirao umjesto 5-og cilindra
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Joj, druze pa te spojnice su obicni 6-kant, samo je tokar probusio i napravio mi one navoje i sjedista za glave platio sam to 20km. Kad sam to pravio biosam i ja malo skeptican i zbog tog sam radio ove spojnice ,da u slucaju neke pizdarije vratim onaj cilindar, ali poslije vise od pola godine i 300 sati nije bilo problema tako ce i ostati. Inace majstor sto mi je to predlozio mi je rekao da navarim ili letujem te cijevi direktno jedne na druge, ali sam iz gore navedenih razloga pravio spojnice.
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kako ti sada koče, mislim dali zajedno koče i jeli mekana pedala
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Ako bi se istovremeno zamijenili svi cilindri tj. svih pet, dali bi onda to sve radilo kako treba? Ja sam na 77-ici mijenjao ona četiri a taj peti je ostao stari. Međutim kočnice ne hvataju istovremeno, osim toga, ako je ručna zategnuta malo duže, oko sat i više, onda kad je otpustim nožne kočnice hvataju skroz na samom vrhu, tek nakon par kočenja dobiju onaj normalni hod. Vjerovatno je razlog tome što ulje prirodnim padom napuni kočione cilindre dok je ručna zategnuta pa sistem bude potpuno pun ulja. Dali je i tome uzrok taj nesretni peti cilindar ili je možda nešto drugo u pitanju? :scratch
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
Ja sam promijenio sve cilindre pa cak i taj 5-ti, ali nije htjelo, sad da sam mijenjao i dobose i sve mozda bi to radilo.
Sad hvataju zajedno i normalne mekoce, hvatanje se steluje na papucama, na onim vijcima sto potiskuju cilindre.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ja sam promijenio sve cilindre pa cak i taj 5-ti, ali nije htjelo, sad da sam mijenjao i dobose i sve mozda bi to radilo.
Sad hvataju zajedno i normalne mekoce, hvatanje se steluje na papucama, na onim vijcima sto potiskuju cilindre.
http://www.youtube.com/watch?v=4RD6YG9AiM4&feature=related
Bez uvrede, ali nemoj da buš nekoga moral na duši nositi.

To tak nevalja i postoji velika opasnost od neravnomjernog kočenja, ali ko voli nek izvoli. Tam gde ti veliš da se štela ravnomjerno hvatanje je vijak M8x1,25, luft na pedalama i njihovim bolcnima, luft na onoj poluzi koja povezuje pedale, neravnomjerno naljeganje pakne na doboš ili kočinih lamela na diskove ......... Kad sve te luftove zbrojiš dobiješ 1 ili 2 milimetra razlike na bolcnima na pedalama, a samim tim i veči ili manji pritisak na jednu stranu i evo ti havarije i to sve skupa zbog 30-tak kuna za gumice ili 100-tinjak kuna za klipič sa gumicama ili 300-tinjak kuna za kompletni cilindrič :scratch
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
Ako bi se istovremeno zamijenili svi cilindri tj. svih pet, dali bi onda to sve radilo kako treba? Ja sam na 77-ici mijenjao ona četiri a taj peti je ostao stari. Međutim kočnice ne hvataju istovremeno, osim toga, ako je ručna zategnuta malo duže, oko sat i više, onda kad je otpustim nožne kočnice hvataju skroz na samom vrhu, tek nakon par kočenja dobiju onaj normalni hod. Vjerovatno je razlog tome što ulje prirodnim padom napuni kočione cilindre dok je ručna zategnuta pa sistem bude potpuno pun ulja. Dali je i tome uzrok taj nesretni peti cilindar ili je možda nešto drugo u pitanju? :scratch

sistem mora uvijek biti pun ulja, u suprotnom ti ima zraka, kojeg treba ozračiti, iz oba cilindra.
kočnice šteluješ posebno na matici koja drži polugu koju povlači zadnji kočioni cilindar mislim da je gidora 19
posebno štelovati svaku stranu kočnica na ravnom i tvrdom putu.
možda je i slab protok ulja kroz crijeva
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
http://www.youtube.com/watch?v=4RD6YG9AiM4&feature=related
Bez uvrede, ali nemoj da buš nekoga moral na duši nositi.

To tak nevalja i postoji velika opasnost od neravnomjernog kočenja, ali ko voli nek izvoli. Tam gde ti veliš da se štela ravnomjerno hvatanje je vijak M8x1,25, luft na pedalama i njihovim bolcnima, luft na onoj poluzi koja povezuje pedale, neravnomjerno naljeganje pakne na doboš ili kočinih lamela na diskove ......... Kad sve te luftove zbrojiš dobiješ 1 ili 2 milimetra razlike na bolcnima na pedalama, a samim tim i veči ili manji pritisak na jednu stranu i evo ti havarije i to sve skupa zbog 30-tak kuna za gumice ili 100-tinjak kuna za klipič sa gumicama ili 300-tinjak kuna za kompletni cilindrič :scratch

Pazi, ovako ovo sto sam napravio radi, radi i kod mene i kod jos ljudi koji su to napravili prije mene, radi dobro ja nisam imao problema , niko drugi nije imao problema sa tim.
Ti nemoj tako raditi , ovo je samo nacin kako moze, ako neko hoce.
Ovi tvoji luftovi gore se kod mene ne primjecuju, mozda je to samo kod mene tako.
Opet ponavljam ovo nisam izmislio ja nego neko ko ima vise radnog iskustva nego ja godina , a ja odavno nisam mlad.
 

Najnoviji postovi

Na vrh