• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zidanje krušne peći

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Htio bih izgraditi krušnu peć, pa me zanima dali netko ima iskustva u tome. Dakle, isključivo za pećenje kruha, pize, mesa.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Onu starinsku ili nešto modernije? Starinskim pećima se ozida temelj i stupovi. Na temelju s radi podloga od blata, pljeve i mrvljenog stakla. Nadvoj se radi od istog materijala, na način da si napraviš kalup, na njega namažeš smjesu, ostaviš da se osuši i zapališ vatru u njemu. Na stupovima se napravi krov. Kad se sve osuši, okreči se i to je to.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
Ak te zanima ja ti imam majstora za to,bavi se s pećima,kaljeve peći i tak to
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Baš takvu, starinsku. Pošto baš nema puno pravih majstora koji se time bave,pokušat ću to sam. Malo sam gledao po portalima pa ima dosta korisnog. No ima par detalja koje bi htio iskristalizirati. Taj detalj sa lomljenim staklom nisam nigdje našao, a znam da se to nekad radilo. Našao sam na par nacrta, bočno, na kupoli dva odzračivača pa neznam čemu služe i dali su neophodni.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Ak te zanima ja ti imam majstora za to,bavi se s pećima,kaljeve peći i tak to

Hvala Tino, budem to prek zime probao sam odraditi, jer u blizini baš nemam majstora, a bitna mi je funkcionalnost.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Koliko me pamćenje služi, mislim da nisu potrebni, zbog zadržavanja temperature kad se peć zatvori. Vatra se loži u otvorenu peć, tako da nema potrebe za dobavom kisika.
Ima još jedna živuća u mom susjedstvu, vlasniku smeta, pa ću je ja pokušati preseliti kod mene doma, ako se ne raspadne u transportu. Inače, u mojoj obitelji su se svi bavili građevinom, djed je bio stručnjak za zidarske radove, najviše za rad s ciglom i stare fasade, a pradjedov brat je bio baš majstor za zidane peći. Ja sam jedini koji se ne bavi s time, ali sam odrastao uz to i jako mi je žao što se nisam više za to interesirao dok je djed bio živ. Sjećam se da je susjed radio neki projekat za nabijaču i to je dida trebao raditi, ali se odustalo od toga, ne znam zašto.
U svakom slučaju, kad uhvatim vremena, otići ću slikati ovu peć i izmjeriti je. A i morat ću staroga pitati za detalje gradnje, zna i on dosta o tome. Možda bi ti čak bilo lakše da je ozidaš šamotnom ciglom, samo nađi nekoga tko zna ozidati kvelb.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Pošto imam stare cigle, ja bih to po starinski, sa glinom. Jedino bi možda uzeo gotov dimnjak, limeni (dupli).
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
Odi na yubito i ukucaj zidanje krušne peći,ima dosta videa kako se zida.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Odi na yubito i ukucaj zidanje krušne peći,ima dosta videa kako se zida.
Pregledao sam par videa i ima dobrih, nego mislim ako neko ima možda vlastitih iskustava oko nekih. čisto, tehničkih stvari za funkcionalnost. Izbor materijala, veličina, dupli svod (da ili ne).
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Jel zidal ko doma neku starinsku krušnu peć možda? Ja bi si nekaj u sklopu pušnice za meso, imam jedan čošek i nutra bi ju zidal.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Moj susjed...uz pečenjaru. Morem ti poslikati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Zidana je od starog cigla, cementnim mortom.
Bum videl kad je susjed tam, pa ti poslikam.

Ima i jedna peć napravljena od pletera i omazana blatom s pljevom. Istina, ne koristi se već dugo, ak se nije i zrušila. Ta je bila prava, starinska.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,550
Da, koliko znam. To je pri jednoj klijeti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh