• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

živa ograda - živica od divljih vrsta

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Planiram zasaditi živu ogradu i želim da izgleda što prirodnije, da je što gušća, da se ne mora orezivati redovno i da divljač ne može proći kroz nju samo tako.
Mislio sam kombinirati grab, bazgu, drijen, lješnjak, glog, svib, kalinu, žutiku, jorgovan, divlje ruže (možda) itd.
Sad, može li su uopće sve ovo iskombinirati, na koji razmak saditi, saditi u jedan, dva ili više redova, koliko daleko od ruba imanja, može li se saditi na nagnutom terenu itd.
Tražio sam po netu, no nisam našao odgovor, a ne znam koga da pitam.
Eto, ako ima netko na forumu tko ima iskustva s ovim, bio bih mu/joj zahvalan. :)
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
i što na dijelovima koji prolaze kroz hladovinu neke krošnje?
Ako imaš što za nadodat svom prethodnom postu,stisni tipku uredi i tamo dopiši,nemoj ovako pisat post za postom!
dino


ok, hoću. :)
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Svakakve ti ideje imaš, zaboravi to.

Pretpostavljam da to znači da ne znaš odgovore na moja pitanja.

Netko drugi?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
http://www.hedgelaying.org.uk/

Ovo je link na Englesko udrugu za očuvanje živica.
Imaš na stranici puno toga, ima i raznih modela i tipova, kako trebaš prepletat mlado granje, da je živica kompaktna i ne moze se kroz nju.

Imaju samo u Devonu oko 53.000 km živica.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A kako od granćica živice do ljepe mlade ograde:lol: ?
Susjed ima ...prekrasnu ..sad je spremna za šišanje ..kako to razmnožiti ?
Popikati u zemlju , vodu , prevliti ? :scratch
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Ja sam "grane" popikao svuda od stare zivice koju smo skracivali na dosta pa se uhvatilo svega 10% mozda od onoliko popikanaca.
A bas ima dobra zemlja tamo i ima dost vlage za pogurat,ali eto nije se primilo.
Mislim da bi se bolje vrba primila. lol

Ali dobra zivica je npr. pomijesati božikovina,grab,tisa,thuja i dunjarica (meni je super rodila u vrtu ima prek dva metra a cvrsta ko grabic pravi)

Grab bi svakako trebao biti i bozikovina (jedna od najboljih biljaka za zvucnu izolaciju).
Sto god ti posadio,divljac ce si naci prolaz,stoga probaj kombinirati drvenaste i siroke grmove.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Zna netko kako sad obicnu zivicu pognojiti u jesen
Da bacim KAN ili mjesanac pod nju? ili mozda svinjski ili govedi?
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
divlji šimšir i udri.ni ptica u njega neće jer bode ko vrag.a ljekovit je.
 

Jozef

Član
Tu od
17 Ruj 2010
Poruka
413
ja imam živicu od kaline (ligustrum),a uzgojio sam je sam od reznica.uzgojit je to nije neki problem,ona pušta korjen ko blesava.
prvo sam odabrao polusjenovito mjesto u dvorištu,površine 1m2,proštihao,dodao prerađenog stajskog gnoja i pjeska,dobro usitnijo i promješao.nakon toga napikao sam reznice,jednu do druge,ukorjeni se ih 90% sigurno,kada imaju korjen presade se na planirano mjesto u proljeće ili jesen
 

Milan Martinek

Novi član
Tu od
3 Sij 2012
Poruka
18
Planiram zasaditi živu ogradu i želim da izgleda što prirodnije, da je što gušća, da se ne mora orezivati redovno i da divljač ne može proći kroz nju samo tako.
Mislio sam kombinirati grab, bazgu, drijen, lješnjak, glog, svib, kalinu, žutiku, jorgovan, divlje ruže (možda) itd.
Sad, može li su uopće sve ovo iskombinirati, na koji razmak saditi, saditi u jedan, dva ili više redova, koliko daleko od ruba imanja, može li se saditi na nagnutom terenu itd.
Tražio sam po netu, no nisam našao odgovor, a ne znam koga da pitam.
Eto, ako ima netko na forumu tko ima iskustva s ovim, bio bih mu/joj zahvalan. :)


Kolega Mountain,

Da si 28.04.2010. godine posadio živu ogradu sa sadnicama crvenog krupnog ribiza (cijena im je 8 kuna), sada bi imao formiranu prirodnu, gustu ogradu, sa jakim grmovima.
-grmovi su razgranati-neprolazni za divljač
-ne moraju se obrezivat
-kada u ljetnim mjesecima dozrijevaju, imaju lijepu crvenu boju od plodova
-sa jednoga grma možeš nabrati dvije kažete ploda
-Plod ima sedam puta više vitamina "C", nego limun
-od ploda možeš praviti sok, pekmez, kolače, vino, metnuti u zamrzivać...
-ribiz popravlja krvnu sliku, dovodi niski i visoki tlak u normalu, regulira kompletni ljudski metabolizam...

Lijep pozdrav, Milan
 

Prilozi

  • Na ovakvom grmu obere se dve kažete ploda (15 kg).jpg
    Na ovakvom grmu obere se dve kažete ploda (15 kg).jpg
    44.4 KB · Pregleda: 346
  • Na granama ima viÅ¡e ploda nego lišća.jpg
    Na granama ima više ploda nego lišća.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 318
  • Ribiz- 2.jpg
    Ribiz- 2.jpg
    35.2 KB · Pregleda: 244
D

dobu

Guest
Pozdrav svim forumašima,
Imam jedan početnički problem.
Prije dvije godine sam zasadio čemprese kao živu ogradu,rastu(primili su se svi),zanima me kada je vrijeme da ih orezujem(htio bih da visina nije veća od 1,2m, približno).
U koje godišnje doba orezivati i inače kako je to najbolje raditi?
dobu
 
Na vrh