pitanje tko i za koga radi te reportaže iz irske ..treba to gledati preko par naočala
Ima nekoliko mjeseci kako je na tv bila reportaža iz Irske - naša reporterka je razgovarala sa irskim ministrom - jel socijalne skrbi ili školstva ne sjećam se točno, koji je jako lijepo pričao o njihovoj imigracijskoj politici i zbrinjavanju i skrbi o useljenicima, pogotovo onih iz bliskoistočnih zemalja.
Ono što se mene posebno dojmilo je njegova izjava da tim imigrantima irski školski sustav poklanja maksimalnu pažnju, omogućava njihovoj djeci nastvu na njihovom materinjem jeziku kako bi se što lakše i prije asimilirali i stupili u svijet rada.
Taj sistem se pruža onima koji odaberu školovanje za
zanatska [/U] zanimanja.
Ne i onima koji se odluče za školovanje koje pruža daljnju, dodanu perspektivu i visoku stručnu naobrazbu.
Treba li nešto više o ovome reći?
Treba li reći da je jasno kao što je sunce na nebu nepogrešivo jasno da Irska politika na prvi pogled ide na ruku brže i lakše socijalizacije useljenika, no kada zagrebeš dublje, razmisliš o značenju iznjete informacije, shvatiš da je Irska unaprijed odredila i potiče useljeništvo da useljenici postanu i ostanu budući građani Irske drugoga reda, uvijek stepenicu - dvije i intelektualno i po društvenom staležu ispod domicilnog stanovništva, da se trudi stvoriti stalež kojeg je unaprijed osudila na neatraktivna slabije plaćena radna mjesta koja se odrađuju prljavim rukama, a da intelektualne i društveno cijenjene dobro plaćene poslove usmjerava prema svome autohtonom domicilnom stanovništvu.
Reporterka naravno o ovome nije rekla niti riječ, dapače, pohvalila je Irsku uređenu državu, perspektivu koju pruža i pozvala hrvate da potraže svoju priliku na zelenom otoku.
Neki dan je na fejsu "Međimurski plac" osvnuo njemački oglas u kojem se traže radnici za rad u peradarniku. I uvjeti rada, ovakvi:
Radno vrijeme -
- od ponedeljka do četvrtka: 9 - 20 h
- petak - 8 - 16 h
Plaća - 1500 eura
bruto za 52 radna sata tjedno. Bez plaćenog gableca.
Osigurani smještaj - 240 eura (nije pisalo je li višekrevetna sobica ili neka šupa - stan za tu cijenu sigurno nije)
Tome treba dodati i izdatak za hranu.
Izdatak za prijevoz do radnog mjesta.....
Njemački doprinosi su 40% na plaću.
Njemačka ima zdravstvenu skrb koja se pokriva plaćanjem i privatnih polica kojima je obuhvaćen spektar usluga kojega pokriva pojedina vrsta police (sistem više para - više muzike) Sve preko onoga šta polica pokriva, ide iz vlastitog đepa.
Nije da nema i ljepših priča.
No, iz moga sela dvojica su se vratila iz Njemačke. Nekoliko njih će se vratiti uskoro, najavili su povratak.
U čakovečku bolnicu se se vratila dva medicinara iz Irske - bili su i u Dnevniku.
Nama je uvijek trava zelenija tamo negdje.
Mnogima ispadne bledunjava kada je zagriznu.