• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Život na sjeveru, pod stare dane, mirovina...

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Automobili

ja se bojim uopče razmišljati i pitati sam sebe kaj je to uspjeh ?
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: Automobili

Ekad smo vec zaglibili...
Delam vec u Austriji 25 let a otiso na 5g. da napravim kucu.Hiza jos nije gotova,adoma da se vratim je kasno,kad sve zbrojim mi ostane nekih 300€ vec neg Doma kao limaru.Dali je to vredno,tesko pitanje,3 kolega nasih ljudi otislo u penziju ostalo jos dvoje i slabo se vidjamo a sam u gostionu je i skupo i monotono
.No prednost je sto sam svaki tjedan kuci jer Imam 150km do posla.
Jezik mi dobro ide a bez njega si bogec i gradjanin 2. reda.Prednost je dok si mlad ak oces delat mores zaradit no zato sad odam na terapije.
Svejedno velim nek svaki proba pa ce onda biti pametan a ja jos uvijek vazem i racunam dali se vratit kuci familiji,no odavna sam Abraham pa su to samo pusti snovi.:icon_sad:
A sad bi se mogli vrnut temi a ove Probleme i odluke nekam drugam preselit,ima drugih tema.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Re: Automobili

.hotela
Prednost je dok si mlad ak oces delat mores zaradit no zato sad odam na terapije.

nadam se da idete na terapije u državi u kojoj ste zaradili plaću
nemojte me krivo shvatit

poznajem ih nekoliko koji su radili vani, dok su bili zdravi, pa se vratili kod nas da hodaju po doktorima
na pitanje zašto se liječe kod nas u HR
kažu da je to tamo jako skupo
ali uredno pljuju po našem zdravstvu i ostalome kako ništa ne valja, da je sve puno bolje uređeno vani
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: Automobili

Je,imas prav ima nas svakakvih,no ja odlazim u AT i to me kosta negdi 30€,voznja a terapija besplatna:s: ak ne racunam voznju.
 

MARIETO88

Član
Tu od
22 Lis 2013
Poruka
349
Re: Automobili

samo cu ovom opaskom sudjelovati u OFF TOPICU.

Mirovina, ja sumnjam da u RH ce te je Vi neki imati, a kamo ja.
Druge zemlje imaju to sve urednije i stabilnije, ali nije drastično veća razlika.
Po meni ja ne racunam na mirovinu, HR sigg ne, a vani možda bude trebalo 5-8 god da i tamo panu stupovi.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Re: Automobili

Ja sam sebi sređujem penziju... Odvajam pare na poseban račun i to će biti za penziju, jer upravo tražim način da ne moram ni ove jebene doprinose državi uplaćivati jer penziju ne mislim niti tražiti, ako je i doživim.

Isto tako i osiguranje usjeva i sranja, koliko bi platio policu, stavljam sa strane, a sranje se desi svakih par godina tako da taman skupim to što izgubim :D
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Re: Automobili

Pare ti propadnu dok ti dođeš do penzije. To ti je najmanje sigurno. Kada bi bilo tako ne bi se ulagali u nekretnine, zlato, dionice, ...
Sada kamata na banci 0,3 % a inflacija na EUR 1,7 %.
Ja se sjećam kada je dinar gubio preko noći 30 %. Bila devalvacija.
Kada bi bilo formule za očuvati vrijednost imovine onda bi bilo puno više bogatih. Ja znam puno bogatih koji su bankrotirali.


Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Re: Automobili

Siromašni radišni ljudi nisu nikad bankrotirali, jedino ako su se prodavali djelovi imanja i kupovali skupi "automobili" i "nepotrebne" stvari.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Re: Automobili

Pare ti propadnu dok ti dođeš do penzije. To ti je najmanje sigurno. Kada bi bilo tako ne bi se ulagali u nekretnine, zlato, dionice, ...
Sada kamata na banci 0,3 % a inflacija na EUR 1,7 %.
Ja se sjećam kada je dinar gubio preko noći 30 %. Bila devalvacija.
Kada bi bilo formule za očuvati vrijednost imovine onda bi bilo puno više bogatih. Ja znam puno bogatih koji su bankrotirali.


Sent from my XT1092 using Tapatalk

Ja za te pare mogu uzet bilo šta, kao što kažeš nekretinu, zlato, srebro. Dionice su isto tako - tako.

Dakle ne znaš nijednog bogatog :p

Ja se mogu bojati samo te "strašne" penzije, a ne ovoga što ja radim :D
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,864
Re: Automobili

Dok je zdravlja penzije ti netreba...samo neki nemaju te sreće da su i u starijoj dobi zdravi ko sa 30god ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,717
Re: Automobili

Dečki, “krivo” razmišljate: A zakaj bi cjeli život trebali raditi (do smrti)?
Neki su se cijeli život provlačili i živjeli na tuđoj grbači a sad još uživaju i mirovini.
Pa zar i vi (ja, mi) ne zaslužujemo onda bar malo odmora, pod stare dane?
Srećom, na selu se još uvijek više-manje živi u zajednici dviju-triju generacija, pa oni najstariji ne moraju brinuti o tanjuru hrane, no valjda su zaslužili da koji put odu i na izlet ili bar par dana u toplice ili na more...
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jedva čekam da odem u penziju , pa na ponija i u flašare. Je velika konkurencija al ak se ranije digneš da se lijepo nać . Još ak povise otkup na 60 lipa .
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Sve se dobro čuje živjet u njemačkoj dobra plata i to. Dosta familije je išlo radit u germany tamo 70 godina prošlog stolječa. I dosta jih je promrlo malo prije penzije ili kad su počeli sa penzijom. Sav novac su bacili u kuče kaj su jih tu radili. Sad su ili prazne ili žive njihova djeca.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,718
Da dosta ljudi radi da bi njihovoj djeci bilo lakše, i tako radeči izgube zdravlje.
I onda tako i njihova djeca svojoj djeci, na kraju niko istinski ne živi, posebno je to izraženo ovdje u Slavoniji!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Susjed kod nas je trideset pet godina radio u Njemačkoj na građevini i doživio penziju .Kad se vratio kući prvi su mu mjesec odrezali nogu a drugu penziju nije ni doživio. Da ne velim da je ženu i djecu vidio samo za Uskrs i Božić kad ih je kupio sa darovima koje mi druga djeca nismo imali . Al smo zato imali roditelje svaki dan. Kasnije mu je taj sin umro od droge u tridesetsedmoj godini . Žena se preudala za nekog tipa koji sve koristi badava kaj je ovaj cijeli život u Njemačkoj zaradio. A pričal mi je da je štedil u Njemačkoj da si je samo jednom tjedno kupil kuhane svinjske nogice koje tam ni za cucke ne kupuju. A neki dan je bila reportaža u Irskoj o našima . Kažu da rade po cijele dane al da se zato mogu napiti prek vikenda u njihovim pabovima . što si u Hrvatskoj nisu mogli priuštiti takve izlaske i veselje. Jadno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
pitanje tko i za koga radi te reportaže iz irske ..treba to gledati preko par naočala
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Puno bi njih htjelo tam raditi a ovdje živjeti , a to ne ide. Evo , prije par dana se vratio iz Kanade nakon dvije godine od prijatelja sin. Kad je otišo sve bajno i krasno a sad pljuje po svemu. Zaradio je da si ovdje može kupit kakav polovni auto i potplatit nekog za zaposlenje .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,717
Sudeći po svemu, uopće nema smisla imati niti ulagati u nešto, već bi najbolje bilo živjeti ko proleter. Unajmljivati stan, kuću, živjeti iz mjeseca u mjesec...
Ali, da su naši prethodnici tak delali, bili bi još siromašniji.
To i može funkcionirati u zemljama gdje je lako naći posel, ali u ovakvoj zabokrečini, ak se nema nekaj svoje, vrlo brzo bi bil i gladan i bez krova nad glavom (kojega je, istini za volju, i teško održavati).
Svagdje ima primjera uspjeha i neuspjeha i nigdje nije lako. Istina, negdje je lakše.

Bilo bi dobro kad bi mladi ljudi, koji ili nemaju posla ili nisu zadovoljni istim, poput našeg Tina, otišli na par godina van, još dok nemaju obitelji, i vide jel im je tamo za živjeti ili da radije sreću ipak potraže doma, ali s nekom ušteđevinom.
Na kraju krajeva, to je i dobar test za vezu i budući brak.

Globalizam melje obitelji, radnička prava, pravo na vlastito mišljenje i opredjeljenje...i ak se samo provodimo ekonomskim razlozima, ne piše nam se dobro.

Dosta sam vremena proveo u Danskoj i svagdje se govori da je to zemlja najsretnijih ljudi na svijetu...
Ne da tam nebi htio živjeti, već nebi ni svojega cucka tam poslal.
Užasno dosadna zemlja, koja ubija kreativnost, gdje su pravila iznad ljudi. Svatko živi u svom malom otuđenom svijetu.
Koliko nam je god teško ili loše, ovdje se ipak živi. Ovdje još uvijek ima prijatelja, susjeda koji će ti pomoći ili samo doći na kavu, roštilj, a da ne donesu komad mesa ili žlicu kave koju budu popili.
Mlađi ljudi to često ne vide i nemru shvatiti, no kad dođu u određene godine sve je to postane jasnije. Nema života na dva mjesta. Ili si tu ili si tam. Trećega nema, a da NETKO ne pati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
pitanje tko i za koga radi te reportaže iz irske ..treba to gledati preko par naočala

Ima nekoliko mjeseci kako je na tv bila reportaža iz Irske - naša reporterka je razgovarala sa irskim ministrom - jel socijalne skrbi ili školstva ne sjećam se točno, koji je jako lijepo pričao o njihovoj imigracijskoj politici i zbrinjavanju i skrbi o useljenicima, pogotovo onih iz bliskoistočnih zemalja.
Ono što se mene posebno dojmilo je njegova izjava da tim imigrantima irski školski sustav poklanja maksimalnu pažnju, omogućava njihovoj djeci nastvu na njihovom materinjem jeziku kako bi se što lakše i prije asimilirali i stupili u svijet rada.

Taj sistem se pruža onima koji odaberu školovanje za zanatska [/U] zanimanja.

Ne i onima koji se odluče za školovanje koje pruža daljnju, dodanu perspektivu i visoku stručnu naobrazbu.

Treba li nešto više o ovome reći?
Treba li reći da je jasno kao što je sunce na nebu nepogrešivo jasno da Irska politika na prvi pogled ide na ruku brže i lakše socijalizacije useljenika, no kada zagrebeš dublje, razmisliš o značenju iznjete informacije, shvatiš da je Irska unaprijed odredila i potiče useljeništvo da useljenici postanu i ostanu budući građani Irske drugoga reda, uvijek stepenicu - dvije i intelektualno i po društvenom staležu ispod domicilnog stanovništva, da se trudi stvoriti stalež kojeg je unaprijed osudila na neatraktivna slabije plaćena radna mjesta koja se odrađuju prljavim rukama, a da intelektualne i društveno cijenjene dobro plaćene poslove usmjerava prema svome autohtonom domicilnom stanovništvu.

Reporterka naravno o ovome nije rekla niti riječ, dapače, pohvalila je Irsku uređenu državu, perspektivu koju pruža i pozvala hrvate da potraže svoju priliku na zelenom otoku.

Neki dan je na fejsu "Međimurski plac" osvnuo njemački oglas u kojem se traže radnici za rad u peradarniku. I uvjeti rada, ovakvi:

Radno vrijeme -
- od ponedeljka do četvrtka: 9 - 20 h
- petak - 8 - 16 h

Plaća - 1500 eura bruto za 52 radna sata tjedno. Bez plaćenog gableca.

Osigurani smještaj - 240 eura (nije pisalo je li višekrevetna sobica ili neka šupa - stan za tu cijenu sigurno nije)

Tome treba dodati i izdatak za hranu.
Izdatak za prijevoz do radnog mjesta.....


Njemački doprinosi su 40% na plaću.
Njemačka ima zdravstvenu skrb koja se pokriva plaćanjem i privatnih polica kojima je obuhvaćen spektar usluga kojega pokriva pojedina vrsta police (sistem više para - više muzike) Sve preko onoga šta polica pokriva, ide iz vlastitog đepa.

Nije da nema i ljepših priča.
No, iz moga sela dvojica su se vratila iz Njemačke. Nekoliko njih će se vratiti uskoro, najavili su povratak.
U čakovečku bolnicu se se vratila dva medicinara iz Irske - bili su i u Dnevniku.

Nama je uvijek trava zelenija tamo negdje.
Mnogima ispadne bledunjava kada je zagriznu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh