step-by-step kazes...
Dakle ovako. Prvo i prvo ovaj kombajn nikako ne bih preporucio za pocetnika posto nema kvacilo. 780 SPECIJAL ga ima, ali ne onakvo na koje mislis s lamelom, nego deseti sistem. odvajanje pogona se odvija otpustanjem pogonskog remena na varijatoru, dakle varijator se skroz raspusti, pogon prestaje i tu dolaze kocnica koje na ovim kombajnima u originalu jako jako rijetko izduraju vise od 2 sezone. Iskren da ti budem jos nisam vidio ni jedan 780 da ima ispravne kocnice a da su originalne. Stavljali su ljudi celjusti i diskove od stojadina i kombajn staje na mjestu.
Dalje, mali zmajevi imaju tzv. prijemni biter, to je onaj nazubljeni lim prije bubnja (doba) koji ima 4 "krila" to za dobro gutanje mase mora biti u super stanju. ak oje taj lim potrosen, sporije se mora voziti, isto kao i kad su sinje na bubnju potrosene (to si pogodio sto je i gdje se nalazi). Dalje ispod bubnja se nalazi korpa sa zicama koje "prosijavaju" ovrseno zrno koje propada dolje na sabirnu ravan (tu ujedno pocinje ladja) a ostatak koji nije izvrsen (slama i ostalo) ide na odbojni biter koji tu slamu rasporedjuje iza na treskalice koje zrno takodjer dobavljaju na sabirnu ravan a slamu izbacuju iza kombajna.
Na sabirnoj ravni se zrno raspodjeljuje cjelom sirinom ladje i dolazi na gornje podesavajuce sito (na 780 je petersonovo, na ostalim zmajevima je closzovo) i kroz to sito puse vjetar koji se takodjer stela ovisno o kulturi koja e vrsi, kao i otvorenost gornjeg sita. izvrseno zrno propada kroz gornje sito, kratka slama i pljeva su pomocu vjetra izbaceni iz kombajna. sve krupnije sto nije propalo kroz gornje sito a vjetar nije odnesao znaci da je tesko i moguce je da tu ima jos zrna, tu dolazi u ulogu nastavak gornjeg sita koji je u pravilu otvoren vise tako da i to sve moze proci na dolje sito. Donje sito se na malim zmajevima ne stela, nego se kompletna mjenjaju ovisno o kulturi koja se vrsi. uz kombajn trebaju doci tri velicine rupa, ne znam na pamet koje, a po zelji imas od naj sitnijih do naj krupnijih.
Ovo donje sito je zavrsetak procesa koji obavlja ladja te kroz donje sito zrno propada u jednu spiralu koja nosi zrno do elevatora koje to zrno nosi u bunker, a ono sto prelazi preko sita spada u drugu spiralu koja tu neovrsenu masu vraca nazad u bubanj na ponovni izvrsaj.
Ladja je u kombajnu sve sto se cima naprijed-nazad prilikom rada (sabirna ravan, gornje i donje sito te limarija koja to drzi na okupu kao i cetiri nosaca ladje koji leze u gumenim lezajevima.
Od pregleda na ovom kombajnu moras pregledati SVE zivo i nezivo, od hedera (vidi se sa slika da fali pokoji prst u puzu) do uvlacnih lanaca, preko prijemnog bitera, bubnja, odbojnog bitera, te slamotresa i sita. remenice i remenje nije problem, tog ima po otpadima gdje god se okrenes, problem su osovine. osovina prijemnog bitera sve pokrece ( na nju ide plosnati kais s lijeve strane) je naj opterecenija na kombajnu i tu lezajevi znaju odlaziti par puta u sezoni unatoc podmazivanju. tako je i meni bilo dok nisam promjenio osovinu koja kosta 115€ + novi lezajevi. sad dura donekle.
Dalje, luft na osovini motora i na osovini mjenjaca koji se tu pojavljuje na kajlama je normalna pojava i ako je taj luft malo veci, desi se da iz cista mira kombajn samo otkine pogonski remen i sazvace ga. remen ti nije skup, ali je zeznuto mjenjati ga, pogotovo na 780...
Ima tu caka mali milijun, i iskreno ti ne bih preporucio 780 za pocetak, ali jbg, poznavajuc tebe mislim da ce s se snaci samo ako ti netko ima pokazati malo oko tog stroja sto i kako se radi da ces vrlo brzo uci u stos i nije to toliki problem jednom kad se naviknes i kad na otpadu kao sokol mozes sa 100m prepoznati dio za svoj kombajn
Po kvaliteti izvrsaja je dobar, ako se dobro postela i ako nije "supalj". sve u svemu za svoje godiste i vise nego dobar stroj.