• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

zmaj zemun 780

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
zna li neko masu ovog kombajna zmaj 780 bez bunkera klasicno vrece idu i moze li sema spajanja razvodnika onod duplog ispod ili slika ako neko zna znaci hedan za kosu dizanje i to i jedan za kretanje
 
B

BAGERISTA

Guest
Mislim da mi je ostao,katalog od mog,,,šta smo ga imali (vrečara)780rpm,,pogledat ču
 
B

BAGERISTA

Guest
zna li neko masu ovog kombajna zmaj 780 bez bunkera klasicno vrece idu i moze li sema spajanja razvodnika onod duplog ispod ili slika ako neko zna znaci hedan za kosu dizanje i to i jedan za kretanje

Evo naša katalog,,,,,imam sve šeme u njemu i slike,,,pa me zanima koja ti treba..A težinu gledam ,nigdje ne piše..:?::?:

Koja šema ti treba,,,Ovdje u katalogu imaš skice (slike)i kataloške brojeve.
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
ova dva poslednja ventila spojena naravno zanima me gdje dovod gdje povrat gdje izlaz ulja gdje ga gura na koji od ta dva ventila ide dovod hvala na ovome ali kad bi imao kako sve spojeno gdje sta pa da samo ostane ta dva izlaza iz ta dva ventila dovod i povrat
 
B

BAGERISTA

Guest
Probat ču nač šemu.............ako ima poslikam8)
 
B

BAGERISTA

Guest
Naša sam ti neki "sistem hidrauličnih vodova",,,nacrtane su sve cijevi,,,,ali nema di se spajaju,pa ču ti i to stavit..i ako te zanima skica od pogonskog remenja..:?::?

Aparat je crka,,,baterije prazne,,večeras stavim ako se malo napune..:cry::cry:
 

motivell

Član
Tu od
4 Lip 2011
Poruka
136
nema potrebe za remenje samo razvodnik me zanima hvala unapred i te cevi samo hidraulika
 
B

BAGERISTA

Guest
To je ova sa prve slike,:mad::mad:,,,,sad sam vidio,,ništa idem u potragu,,,ako nađem neku šemu još stavit ču ti,,,,sigurno gore..nigdje nema šeme spajanja,,,di su nacrtani svi vodovi,,od svega ima,,,a od ovoga nema.:mad:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Valja li ova skalamerija 1000 evra

slika-402959-2012-05-13377177313-velika.jpg

slika-402959-2012-05-13378011503-velika.jpg

slika-402959-2012-05-13377741703-velika.jpg
 
B

Bobo

Guest
Neces puno pogrijesiti, ako nije trul iznutra, da je kompletna ladja uredna, sabirna ravan ispravna, sinje na bubnju dobre, lim prijemnog bitera dobar i tako...

Ima bunker od univerzala sto je u neku ruku plus, a u drugu ruku minus jer je dosta visoko postavljen pa je prevrtanje lakse.

Kocnice treba preurediti u hidraulicne s diskovima od auta i nece biti problema, malo truda oko njega i radit ce on jos dugo dugo kazem, ako nije trul iznutra.

A ako nista drugo, vagnes ga pa koliko bude ;) neces puno izgubiti NIKAKO.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Uhuhu , polako , prvo uzmi u obzir da je nikada nisam kombajn vidio iznutra niti poznajem to zlo od mašine , znači idemo step-by-step

Koji dio je ladja ?
Sabirna ravan je vjerovatno ono korito naprijed gdje je spirala ?
Šine na bubnju , to su one narezbarene letve na dobu ?
gdje je lim prijemnog bitera ?


I kakav je on u radu kada je sve ispravno , koja mu je brzina (učinak) , kako radi (kvalitet žetve) itd , daj mi ga malo prosvijetli jer imam prilično skromno iskustvo oko kombajna
 
B

Bobo

Guest
step-by-step kazes...

Dakle ovako. Prvo i prvo ovaj kombajn nikako ne bih preporucio za pocetnika posto nema kvacilo. 780 SPECIJAL ga ima, ali ne onakvo na koje mislis s lamelom, nego deseti sistem. odvajanje pogona se odvija otpustanjem pogonskog remena na varijatoru, dakle varijator se skroz raspusti, pogon prestaje i tu dolaze kocnica koje na ovim kombajnima u originalu jako jako rijetko izduraju vise od 2 sezone. Iskren da ti budem jos nisam vidio ni jedan 780 da ima ispravne kocnice a da su originalne. Stavljali su ljudi celjusti i diskove od stojadina i kombajn staje na mjestu.

Dalje, mali zmajevi imaju tzv. prijemni biter, to je onaj nazubljeni lim prije bubnja (doba) koji ima 4 "krila" to za dobro gutanje mase mora biti u super stanju. ak oje taj lim potrosen, sporije se mora voziti, isto kao i kad su sinje na bubnju potrosene (to si pogodio sto je i gdje se nalazi). Dalje ispod bubnja se nalazi korpa sa zicama koje "prosijavaju" ovrseno zrno koje propada dolje na sabirnu ravan (tu ujedno pocinje ladja) a ostatak koji nije izvrsen (slama i ostalo) ide na odbojni biter koji tu slamu rasporedjuje iza na treskalice koje zrno takodjer dobavljaju na sabirnu ravan a slamu izbacuju iza kombajna.

Na sabirnoj ravni se zrno raspodjeljuje cjelom sirinom ladje i dolazi na gornje podesavajuce sito (na 780 je petersonovo, na ostalim zmajevima je closzovo) i kroz to sito puse vjetar koji se takodjer stela ovisno o kulturi koja e vrsi, kao i otvorenost gornjeg sita. izvrseno zrno propada kroz gornje sito, kratka slama i pljeva su pomocu vjetra izbaceni iz kombajna. sve krupnije sto nije propalo kroz gornje sito a vjetar nije odnesao znaci da je tesko i moguce je da tu ima jos zrna, tu dolazi u ulogu nastavak gornjeg sita koji je u pravilu otvoren vise tako da i to sve moze proci na dolje sito. Donje sito se na malim zmajevima ne stela, nego se kompletna mjenjaju ovisno o kulturi koja se vrsi. uz kombajn trebaju doci tri velicine rupa, ne znam na pamet koje, a po zelji imas od naj sitnijih do naj krupnijih.

Ovo donje sito je zavrsetak procesa koji obavlja ladja te kroz donje sito zrno propada u jednu spiralu koja nosi zrno do elevatora koje to zrno nosi u bunker, a ono sto prelazi preko sita spada u drugu spiralu koja tu neovrsenu masu vraca nazad u bubanj na ponovni izvrsaj.

Ladja je u kombajnu sve sto se cima naprijed-nazad prilikom rada (sabirna ravan, gornje i donje sito te limarija koja to drzi na okupu kao i cetiri nosaca ladje koji leze u gumenim lezajevima.

Od pregleda na ovom kombajnu moras pregledati SVE zivo i nezivo, od hedera (vidi se sa slika da fali pokoji prst u puzu) do uvlacnih lanaca, preko prijemnog bitera, bubnja, odbojnog bitera, te slamotresa i sita. remenice i remenje nije problem, tog ima po otpadima gdje god se okrenes, problem su osovine. osovina prijemnog bitera sve pokrece ( na nju ide plosnati kais s lijeve strane) je naj opterecenija na kombajnu i tu lezajevi znaju odlaziti par puta u sezoni unatoc podmazivanju. tako je i meni bilo dok nisam promjenio osovinu koja kosta 115€ + novi lezajevi. sad dura donekle.

Dalje, luft na osovini motora i na osovini mjenjaca koji se tu pojavljuje na kajlama je normalna pojava i ako je taj luft malo veci, desi se da iz cista mira kombajn samo otkine pogonski remen i sazvace ga. remen ti nije skup, ali je zeznuto mjenjati ga, pogotovo na 780...


Ima tu caka mali milijun, i iskreno ti ne bih preporucio 780 za pocetak, ali jbg, poznavajuc tebe mislim da ce s se snaci samo ako ti netko ima pokazati malo oko tog stroja sto i kako se radi da ces vrlo brzo uci u stos i nije to toliki problem jednom kad se naviknes i kad na otpadu kao sokol mozes sa 100m prepoznati dio za svoj kombajn;)

Po kvaliteti izvrsaja je dobar, ako se dobro postela i ako nije "supalj". sve u svemu za svoje godiste i vise nego dobar stroj.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
A koji mu je dnevni učinak u optimalnim uslovima , ili na sat ?

Znači gledam malo i druge kombajne ali za nešto malo bolje treba izdvojiti mnogo više novca , vrećaroši ne dolaze u obzir a bunkeraš za manje para ne postoji
Znam ja da je ZMAJ generalno komplikovan ali ulaznica u taj svijet negdje mora da se plati

E sad , dal' se zazati sa zmajem ili gledati nešto malo i drugačije , ja bi radio sebi i još nekoliko kolega koji imaju žito , bilo bi nešto i usluge ali nije to prioritet , ako bi se pojavilo mjesta za usluge onda bi ga zamijenio nečim boljim
Gledao sam i one male ''brdske'' kombajne ali nekako mi djeluju prilično maleni i spori , ili to ovdje oko mene ljudi jednostavno neznaju da podese i tjeraju
 
B

Bobo

Guest
A sta da ti kazem... ovisi o usjevu... na dan 12-13 jutara sa seljenjem od njive do njive, usluzno mali komadi ovo ono...

sta ja znam, jutro=sat vremena ako je kombajn dobar i ako se ustosas za rad s njim. 780 ima mehanicki volan i nema odvojene kocnice da ga mozes i na kocnici okretati kao sto sam ja radio s mojim dok nisam nazad utege stavio... onda letis po njivama ;)

Nije to toliko kompliciran stroj, samo treba zivaca. u pravilu zmaja nitko pred sezonu nece isterati iz supe, sve pregledati, podotezati, izmjenjati lezajeve i dotrajale lance. sve se to tera dok ne pukne nesto i tako...

Meni je sad zao sto nisam malo cekao pa kupio zmaja 142. to nije toliko velik kombajn a kad mu se heder suzi na 3.6m onda imas stroj kao iz bajke. nemoguce ga zagusiti, prolazis svuda, nema vise preopterecenja vrsalice i pucanja osovina i tako. kad nesto i ode imas bocne haube, njih podignes i sve je pristupacno dok kod malog zmaja to nije bas tako... pogotovo 133 s tvornickim bunkerom, sve s lijeve strane vrsalice je SMRT za sarafati u pol ljeta, motor je dolje i cesto se zna grijati jer po njemu pada pljeva...

Moje iskreno misljenje ako planiras ozbiljno raditi da ipak uzmes nesto sto je bolje zamisljeno. za 780 je pomalo vec tesko do pojedinih djelova doci a za brdo nikako nije, pogotovo sto nema kvacilo i sto mu je tako visok bunker.

ima malih claas kombajna po pristupacnim cjenama po cjeloj HR pa mora biti i u bosni pokoji takav kombajncic. Opet ovisi na sta naletis lakse je uvjek zmaja dotjerati u red, nego stranca...
 

Najnoviji postovi

Na vrh