• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zob i grahorica

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
pa gledaj, sto se tiče susenja, mislim da bi se brže osusilo zob u kombinaciji sa graskom, ali ja to nikada ne bih radio iz razloga sto u grasku nema toliko hranjivih tvari i bjelancevina kao u grahorici. Uostalom nije neka velika vremenska razlika između te dvije kulture sto se tiče susenja. Samo sto grahoricu u zelenom masi nemoguće je kosti bez roto kosacice.

Pozdrav kolega ! Ja mislim da je ipak grahoricu puno lakše posušit od graška jer ja puno tanja stabljika i listovi, a što se tiće hranjive vrijednosti grahorica nije bolja...! Nebi nikome preporučio kombinaciju bilo graška ili grahorice ( naravno sa nosačem ) sušiti !! moje mišljenje ili u bale ili silos (teško je to posušiti i ono najvažnije kaj ti na kraju ostane- samo stabljika, a to nije cilj i nema puno koristi)! Preporučio bih svima koji su naknap sa površinama zemlje sjetvu tih kultura (grašak,grahorica,ječam,pšenica,tritikal..) radi samog plodoreda i povećanja količine krmiva!

evo par slika:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
uf al to lijepo izgleda. jel to ozima sjetva?
znam da nije idealno sušiti, al ako posijem jaro, košnja bi bila po najvećim vrućinama, a i okretao bi po rosi pa se nadam da bude kvalitetno osušeno i bez puno gubitaka
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
uf al to lijepo izgleda. jel to ozima sjetva?
znam da nije idealno sušiti, al ako posijem jaro, košnja bi bila po najvećim vrućinama, a i okretao bi po rosi pa se nadam da bude kvalitetno osušeno i bez puno gubitaka

Da to je ozima sjetva (grašak,tritikal,grahorica)- na 2 rali 25-30 bala i poslje kukuruz za silažu! Jaro nisam sijao pa neznam ,a i za kukuruz bi bilo malo prekasno (jedino sirak )!!! Ako bi kosio krajem 5 ili početkom 6 mj. bilo bi dobro (kaj misliš postrno sijati)??
 
Posljednje uređivanje:
H

Hurlimann86

Guest
Joža zašto nisi pustio da uđe u cvijet i da formira donje mahune?
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Joža zašto nisi pustio da uđe u cvijet i da formira donje mahune?

Ovo je slika iz 2010. i košeno je oko 10.5. pa kad to maknem sa polja i navozim gnoj (gnojovku) i pripremim za kukuruz već je i 15-17.5 ,a to u većini slučajeva nije baš poželjan rok po ovim našim bregovima za sjetvu kukuruza (uz iznimke kao 2010.) !! Ovako je isto bila dosta kvalitetna masa i količinski također !!!
Po mom mišljenju trebalo bi pustiti takvu masu do mlječno -voštane zriobe( u mom slučaju tritikala-početak 6 mj.) pa onda u silos (najjeftinije) ,a nakon toga sirak pa da vidiš proizvodnju zelene mase > 130 t/ha ( odokativno) !!! Ak na Bog poživi probat ćemo ove godine...!

Kad ti kosiš grašak u smjesi ??
 
H

Hurlimann86

Guest
Slažem se s ovim što si napisao, pitao sam jer nisam znao kakvi su kod vas uvjeti, i što si rekao mlječno-voštana zrioba je najbolja za košnju.
Mi smo samo jedne godine imali jari grašak sa zobi, i poslje više nismo sijali iako smo bili jako zadovoljni sa tom kombinacijom.
sad smo se okrenuli više ljulju i poslje ljulja kukuruz, znači rotiramo te dvije kulture.
 

Joža85

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
171
Slažem se s ovim što si napisao, pitao sam jer nisam znao kakvi su kod vas uvjeti, i što si rekao mlječno-voštana zrioba je najbolja za košnju.
Mi smo samo jedne godine imali jari grašak sa zobi, i poslje više nismo sijali iako smo bili jako zadovoljni sa tom kombinacijom.
sad smo se okrenuli više ljulju i poslje ljulja kukuruz, znači rotiramo te dvije kulture.

Ljulj je također dobar, a i velika je prednost što dođe ranije pa možeš sijati kukuruz u optimalnim rokovima !!! U povoljnim godinama možeš imati i dva otkosa pa onda kukuruz! Prednost graška i grahorice je što imaju povoljniji utjecaj na zemlju (kvržične bakterije- fiksatori dušika)! U svakom slučaju treba sijati i kombinirati kulture radi samog plodoreda ,a i dobivanja veće količine krmiva !
Kupuješ sjeme ljulja ili doma proizvodiš ?!
 
H

Hurlimann86

Guest
Slažem se o svemu što si napisao.
Ljulj smo kupili od člana Bogeca, a ove godine ćemo ostaviti nešto da si sami proizvedemo sijeme.
 

mladenmaso

Član
Tu od
29 Sij 2010
Poruka
274
ja sam ove godine planirao da sijem grahoricu i zob po prvi put nikad do sad to nisam radijo, pa kad stigne kositi pa u rolo bale za ishranu krava
 

KnjazMilos

Član
Tu od
13 Pro 2009
Poruka
166
Kakva je ukrajinska grahorica ? Sta moze da se ocekuje od nje, malo ili dosta zelene mase ? Sorta je neka na s, bem li je nisam zapamtio ceo naziv.
 
M

Milos c

Guest
Kakva je ukrajinska grahorica ? Sta moze da se ocekuje od nje, malo ili dosta zelene mase ? Sorta je neka na s, bem li je nisam zapamtio ceo naziv.

ma sta te briga kakva je:icon_biggrin:
vazno da ce lep prinos da ti da.kad nema druge ta je odlicna:icon_winkle:
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
jel ima netko posijane ozime grahorice za sjeme zanimame jer trebalo bi nam sjemena tonu- tonu i 500 kg u ljeto za zelenu gnojidbu .
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
jel ima netko posijane ozime grahorice za sjeme zanimame jer trebalo bi nam sjemena tonu- tonu i 500 kg u ljeto za zelenu gnojidbu .

ima na njuškalu grahorica po 8kn kg. jel to ok cijena ili se može od koga na forumu dobiti jeftinije. treba mi manja količina 20-30 kg i slanje poštom. sijao bih to sad sa zobi za zelenu krmu ili sijeno.
 

ivan77

Član
Tu od
30 Ožu 2012
Poruka
35
Ne znam da li je za ovde ili za temu ishrana muznih krava(koju nisam našao), interesuje ma da li je neko hranio krave sa zelenim zobom ili ti ovsem, bez susenja znači pokošen na njivi i odmah kravama? Ćuo sam da nije dobro davati zelen bez sušenja ili radjenja u senažu jer ovako zelen sadrzi dosta nitrata koji u buragu prerastaju u nitrite i jako su toksicni, da li je to tačno?
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Da li ima neko seme Jesenje Grahorice, ili bar mi kazite koja kuca ima seme, sejao sam jesenji grasak ali on ima siroke listove i debelo stablo pa se teskoooo susi?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Kod mene je ove godine katastrofa sa sjemenom,bilo je jako polegnuto,,mnogo je propalo žita i grahorice,bilo je dosta isklasanog zelenog ljulja,sve u svemu smjesa bude za jesensko sijanje 80 kila toga + 50 kila pšenice na ral, jugio -probaj kontaktirat RWA
 

ivan77

Član
Tu od
30 Ožu 2012
Poruka
35
[YT]http://https://www.youtube.com/watch?v=hTDKBJtDDm0[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Da probudimo temu,počela je cvatnja,nadam se da ne bude nekih prirodnih nepogoda da kombajn uspije odraditi svoje na ljeto, ,
 

Najnoviji postovi

Na vrh