• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zob i grahorica

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Sijao sam prije dvije godine jedno jutro te ovršio za hranu svinjama. Dali se bavi netko s tim??
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Dominik kaže:
Sijao sam prije dvije godine jedno jutro te ovršio za hranu svinjama. Dali se bavi netko s tim??

opet ja :mrgreen:
grahorica je skuplja od graška, niža, manji prinos, uglavnom još ak je lošija godina čovjek se može razočarat, grašak je puno rentabilnija kultura , manje podložna stresu i veči i bolji prinosi i to o ho ho veči .
sve sam ja to probao, grahorica može proč ak nemaš grašak, uglavnom bolja je od ničega na polju :D
posij grašak i zob pa pokombajniraj pa češ vidt kak gice rastu.
grahorica ima sitno sjeme, dok grašak jari je krupnozrnaš.
daleko od toga da grahorica ne valja al je primjerenija za preživače tj kravice
 
K

kocol

Guest
dali neko ima iskustva sa graškom za ishranu svinja
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Ja evo prve godine ga koristim za ishranu svinja. Sijao sam ga u kombinaciji sa zobi. Imao sam neke greške pri sjetvi gdje je grašak bacan sa rasipačem za gnojivo, zatim je zemlja potanjurana a onda zob sijana klasično sa sijačicom. E pri tom rasipanju je bilo jako loma sjemena graška tako da ga nema puno u zobi. Na proljeće ga sijem samog.
Koliko znam fantastičan je u ishrani svinja. Odmah iza soje a ne moraš ga termički obrađivat.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Dominik kaže:
.... Odmah iza soje a ne moraš ga termički obrađivat.
Ovo me asociralo na jednu pricu koju sam cuo. Kaze mi covjek da suseno meso od svinja hranjenih sojom se jako tesko susi i da je sklono kvarenju te da ima drukciji miris. Koliko je to tocno? Usput, covjek je dosta svoga mesa koje je susio bacio i uvjeren je da je to zbog toga jer je svinja bila hranjena sojom ......
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Pa gle. Soja je normalna stvar u ishrani svinja. Prije bi rekao da je do genotipa svinje. Nisu svi genotipovi za suhomesnate proizvode. Pietren na primjer.
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Pa po zadnjim istraživanjima najbolja kombinacija za suhomesnate proizvode je križanac Hrvatske bijele svinje*( krmača ) sa duroc pasminom ( nerast ). Vršena su razna dvopasminska i tropasminska križanja sa Hrv. bijelom, durocom i crnom slavonskom te se od njim pravio kulen i došlo se do toga da je ona prva kombinacija najbolja ( čitaj najisplativija ).


* Hrvatska bijela svinja je nepriznata pasmina ( vjerojatno neće biti ni priznata nikad ). Pod taj pojam spadaju križanci landrasa i yorkšira koji se najčešće nalaze na našim seokim gospodarstvima.
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
pozdrav.
da li netko ima za prodat 50kg grahorice i po kojoj cijeni?
 
C

cepin3

Guest
Kakva je grahorica u sijenu?

Iskreno da kažem nemam osobnog iskustva sa sijenom ili sjenažom. Ali čuo sam da ljudi kose kada se grahorica nalazi fazi cvatnje. Ona se sije sa zobi koja joj omogućava da se na nju pridrži, jel inače polegne. To je stara kultura i nekada je bila kao osnovna hranjiva tvar za konje i krave, što znači da nije loše, tim bolje odlična, samo što je danas izbačena kultura, a sadrži puno proteina i bjenačevina.
 
C

cepin3

Guest
Možete me kontaktirati na broj 031/380-031 ili 098/955-33-87
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Kakva je grahorica u sijenu?

da reaktualiziram ovo pitanje. Zapravo, zanima me kombinacija zobi i neke mahunarke za sijeno. Jel se lakše osuši zob+grašak ili zob+grahorica?
 
C

cepin3

Guest
da reaktualiziram ovo pitanje. Zapravo, zanima me kombinacija zobi i neke mahunarke za sijeno. Jel se lakše osuši zob+grašak ili zob+grahorica?

pa gledaj, sto se tiče susenja, mislim da bi se brže osusilo zob u kombinaciji sa graskom, ali ja to nikada ne bih radio iz razloga sto u grasku nema toliko hranjivih tvari i bjelancevina kao u grahorici. Uostalom nije neka velika vremenska razlika između te dvije kulture sto se tiče susenja. Samo sto grahoricu u zelenom masi nemoguće je kosti bez roto kosacice.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ako bi bila 50:50 zob+ grahorica jel ni tako ne može bez roto kose? mislim nemam ju pa onda i ne bih sijao ili možda 65 zob 35 grahorica ili još neki manji omjer?
 
C

cepin3

Guest
ako bi bila 50:50 zob+ grahorica jel ni tako ne može bez roto kose? mislim nemam ju pa onda i ne bih sijao ili možda 65 zob 35 grahorica ili još neki manji omjer?

može se pokositi i sa oltovom kosilicom ili takvom slicnoj, samo sto ne smiješ dopustiti da ti predje određenu visinu kako ju nebu mogao pokositi. to ti je možda visina oko 70 cm. znaci visina odmakle djeteline, jel grahorica zna narasti i do 1.50 samo sto polegne. tako da onda možeš sijati i čistu ako zelis
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ma baš sam mislio sa zobi tako da imam šećernu komponentu(zob) i proteinsku (grahorica). imam običnu traktorsku kosu koja nije otraga nego tamo na sredini traktora fiksirana. možda probam onda 65:35 u korist zobi za svaki slučaj za probu

edit: čemu list manje otpada, grašku ili grahorici?
 
Posljednje uređivanje:
C

cepin3

Guest
sto se tiče možeš onda i čistu grahoricu samo gladaj da ti ne polegne. Vidim da te interesiraju proteini i bjelancevine, zato bolje ti je da stavis vise grahorice pa da ma vrijeme pokosis ili ako ima netko ko ti je blizu roto kosacicu onda je ostavis i na duže
 

Najnoviji postovi

Na vrh