• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

1 komad zemlje 100 vlasnika

H

horncow

Guest
Dali mi netko može objasniti kakav je postupak kada ja npr. želim kupiti zemlju koja je upisana na čovjeka koji je mrtav a ima hrpetinu potomaka razbacanih po svijetu i nema nikakve šanse da ih sve okupim na jedno mjesto. dali postoji nekakva procedura što se toga tiče ili... :?:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Postoji procedura, ali nije bas ohrabrujuce ... :( to ti kao potencijalni kupac mozes vrlo tesko, gotovo nikako uciniti. To moraju napraviti nasljednici, odnosno onaj od kojega bi kupio zemlju.
Ukratko:
Taj koji je upisan u gruntovnici (ona je bitna) se mora proglasiti mrtvim, ako vec nije i pokrenuti ostavinska rasprava za njim (ili ako je ostavinska za neka druga vlasnistva pokojnoga vec bila ide se sa tzv. "naknadno pronadjenom imovinom"). To se onda dijeli na njegove nasljednike, onda SVI nasljednici moraju darovati zemlju jednome koji onda moze prodati. Ta procedura moze biti dugotrajna i skupa (npr. odvjetnik, porez na nasljedstvo koji svi koji nisu direktni nasljednici platiti. Npr. kada brat bratu poklanja dio vlasnistva mora se na taj dio platiti porez od 5% procjenjene vrijednosti)


Dakle mora se imati informacije za svakog nasljednika (tko je, gdje je itd.), svaki nasljednik mora biti voljan odreci se svog dijela, mora se imati vremena jer ta procedura zna trajati godinama a ni novci koji se moraju odvojiti mogu biti znacajni.

Evo, ukratko, a za konkretniji odgovor mora se znati puno vise detalja. Ako je tocno da ima hrpetinu potomaka i pitanje koliko su svi dostupni, bojim se da ces morati traziti neki drugi komad zemlje za kupiti, dok nasljednici vlasnika sami ne srede vlasnistvo, a to, kazem, moze trajati godinama, sa vrlo neizvjesnim iskodom ....
 
H

horncow

Guest
I mislio sam si da je nešto zajebano, ali nije mi sada jasno šta će se dogoditi sa tom zemljom za koju generaciju kada ce vlasnik i njegova djeca biti 2 metra pod zemljom a imati hrpu potomaka koji i nemaju pojma da je zemlja njihova i još su raštrkani po cijelom svijetu nema nikakve šanse da ih okupiš a onda i nikako da dođeš do zemlje, što bi se onda trebalo dogoditi sa tom zemljom vječno sa stoji i nitko je nesmije dirati.

Imam još jedno pitanje, dali ja i gdje mogu vidjeti za pojedinu županiju/općinu topografsku kartu na kojoj su označane čestice tako da mogu barem vidjeti tko je upisani vlasnik, jel moram imati nekakve posebne dozvole za to ili...?
 
D

dvoimeni

Guest
Možeš vidjeti na Obrisan neispravan link. , ali moraš znati točan broj čestice i katastarsku općinu ili broj posjedovnog lista vlasnika zemljišta. Bitno je da se i posjedovni listovi odnose samo za tu katastarsku općinu...

Samu skicu zemljišta možeš dobiti (mislim) samo u katastru uz trošak od cca 50 kn....

Mene također zanima postoji li neki drugi način, osim"naknadno pronađene imovine", da se legalno može uknjižiti na takvo zemljište ili što je s nedostupnim nasljednicima s nepozantom adresom?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
horncow kaže:
I mislio sam si da je nešto zajebano, ali nije mi sada jasno šta će se dogoditi sa tom zemljom za koju generaciju kada ce vlasnik i njegova djeca biti 2 metra pod zemljom a imati hrpu potomaka koji i nemaju pojma da je zemlja njihova i još su raštrkani po cijelom svijetu nema nikakve šanse da ih okupiš a onda i nikako da dođeš do zemlje, što bi se onda trebalo dogoditi sa tom zemljom vječno sa stoji i nitko je nesmije dirati.

Da, upravo tako. Po nasim je gruntovnicama hrpa davno umrlih upisana i zato ljudi niti mogu zemlju prodati, niti je mogu dati u zakup, niti mogu npr. dobiti poticaj

Imam još jedno pitanje, dali ja i gdje mogu vidjeti za pojedinu županiju/općinu topografsku kartu na kojoj su označane čestice tako da mogu barem vidjeti tko je upisani vlasnik, jel moram imati nekakve posebne dozvole za to ili...?
Karte postoje u katastrima i ne treba ti niakakvo ovlastenje (to su javni podaci) da bi pogledao kartu i vidio koji broj koja cestica ima, a katastarske posjedovne listove mozes, kada znas broj, pogledati i na internetu na Obrisan neispravan link. . Medjutim, to je samo posjedovanje, a ne i vlasnistvo. Vlasniistvo je u gruntovnici na Obrisan neispravan link.

Takodjer, mozes zatraziti i fotokopiju necega sto te interesira ili posjedovni list iz katastra ili vlasnicki list iz gruntovnice. To su sve, ponavljam, javni podaci.

Zgodno je koristiti i google earth da vidis stvarno stanje na terenu pa je lakse traziti po kartama u katastru
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
dvoimeni kaže:
Možeš vidjeti na Obrisan neispravan link. , ali moraš znati točan broj čestice i katastarsku općinu ili broj posjedovnog lista vlasnika zemljišta. Bitno je da se i posjedovni listovi odnose samo za tu katastarsku općinu...
Da, ali samo posjedovne listove. Vlasnicki su u gruntovnici.
Samu skicu zemljišta možeš dobiti (mislim) samo u katastru uz trošak od cca 50 kn....
Ne skicu nego stvarni plan. Savjet: jednako kosta ako trazis bas kopiju neke cestice ili fotokopiju A3 gdje se vidi vise cestica.

Mene također zanima postoji li neki drugi način, osim"naknadno pronađene imovine", da se legalno može uknjižiti na takvo zemljište ili što je s nedostupnim nasljednicima s nepozantom adresom?
Ne, uvjek je naknadno pronadjena imovina ako je vec bila ostavinska a ako nije bilo ostavinske onda se mora ostavinska pokrenuti. Ako su nasljednici nedostupni (sto je druga stvar) onda se mora traziti od suda da imenuje skrbnika, sto je naravno procedura.

Inace, probaj potraziti Generalne urbanisticke planove na internetu za neki grad pa se mozda tamo vide na planovima brojevi cestica.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
ima nacina boljih i brzih ako ti nije problem prije upisat se u katastar
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
krki kaže:
ima nacina boljih i brzih ako ti nije problem prije upisat se u katastar
U katastar se ne mozes upisati bez gruntovnog vlasnistva, a kupovati nesto gdje je prodavatelj upisan u katastar, a ne u gruntovnicu je ravno skoku sa dvadeseterokatnice.
I
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
to da se u katastar nemres upisat bez gruntovnog posjeda ako ti se na kupoprodajnom svi podaci slazu s podacima u pl prodavatelja koji je posjednik 1/1 neke cestice ili vise njih to se provede u roku keks nije istina, a kad si upisan u katastar to je 50% da se stvar moze brzo i jeftino rjesiti to je od nedavna ja sam to rjesavao prije par mj bez posjeda u katastru
recimo ovak da ne kompliciramo jedna cestica ili vise njih ali na jednom zk ul kosta kod advokata 1000kn plus sudske pristojbe na podn. tuzbe + na presudu +kod prijedlogsa za uknj oko 850 kn i to je sve a prije toga upis u katastar je javni bilj i nešt sitno u katastru sve skupa oko 2000 kn da od nekog ko je u posjedu a na zk izvatku sto vlasnika do 1/1 na tebe u zk

ja sam to sebi rješio u paketu vise toga pa je bilo jos jeftinije i to duplo ali to ti zavisi od pregovarackih sposobnosti

i glavna stvar ako postoji sumnja u poštenje prodavaoca i to se da rješiti a isplata prodavatelju ide kad se rješi sve

i jedan savjet to je sve bolje prepustit advokatu jel ako se kaj promjeni u praksi ili on kaj zezne to sve ide njemu na grbacu a ak ides sam onda nekaj krivo napravis, krivo upises pa nemozes provest u grunt opet ponovo plati pristojbe itd

mada se ja volim u svasta petljat ovo fakat nije nekaj kaj ti bu neko dal savjet na netu pa bus to sam napravil i malo usparal tu se greske skupo placaju

ako kome treba pomoc u ovom dalje nek mi se javi na privat ali mislim da bi to trebal znat svaki advokat bilo gdje u rh
pa to su jednostavnije stvari
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
da, ali ako si se i upisao u katastar sto imas od toga? Samo poticaj mozes dobiti ali ne mozes prodati.
A to da treba angazirati nekoga tko se time bavi, odvjetnika, da apsolutno, ali kao i kad angaziras npr. vodoinstalatera treba znati sto ce se raditi.
 
Č

Čerevec

Guest
Čulsem za takov slučaj. Ima neka caka. Treba ti dober advokat jer tu se mješa i međunarodno pravo, ako su vlasnici van RH. Odi k nekom advokatu i pitaj za savjet, pa nas prosvjetli.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
sjetite se one sudkinje na moru što je upisivala zemlju kak se sjetila pa malo završila na hlađenju 8) :lol:
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
E ni zemlja tolko ne vrijedi kolko košta administracija i sve ostalo
Ja sam kupio kvalitetnu zemlju pored sebe oko 800Čhv za 2500,00 kn ovi prije meni su bili samo katastarski vlasnici pa sam tako i ja a ovi pravih nema prek sto godina ,ima načina da se sredi ali košta oko 6000-6500 kn pa tako se ne isplati a danas sutra bi i država trebala počet sređivat ,s tim i okrupnjavanje.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
markach kaže:
E ni zemlja tolko ne vrijedi kolko košta administracija i sve ostalo
Ja sam kupio kvalitetnu zemlju pored sebe oko 800Čhv za 2500,00 kn ovi prije meni su bili samo katastarski vlasnici pa sam tako i ja a ovi pravih nema prek sto godina ,ima načina da se sredi ali košta oko 6000-6500 kn pa tako se ne isplati a danas sutra bi i država trebala počet sređivat ,s tim i okrupnjavanje.
Iskreno, sumnjam da ce ikada to drzava rijesiti :(
 

Najnoviji postovi

Na vrh