• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

AGENCIJA ZA POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTE

T

tonko

Guest
Ne znam koliko ste upućeni u sve ovo vezano uz ovu agenciju, ali ako netko zna malo više neka nekaj napiše.

Po ovome kaj su tu sve predložili kako će biti, mi koji nismo registrirani poljoprivrednici, nećemo više moći kupovati zemlju, što je apsurdno jer ja npr. koji imam 15.ak svinja i par ovaca ja se više neću smjeti baviti poljoprivredom i neću moći kupiti zemlju koja mi odgovara.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
To je super stvar, ili se bavi profesionalno poljoprivredom ili zaboravi poljoprivredu.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa jasno, moraš biti registrirani OPG i sve štima bez problema! ;)
 
T

tonko

Guest
mario kaže:
To je super stvar, ili se bavi profesionalno poljoprivredom ili zaboravi poljoprivredu.
Ma sama pamet?
Za razliku od vas ja sam onaj koji ne muze državu!!!!!!!!!!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
tonko kaže:
mario kaže:
To je super stvar, ili se bavi profesionalno poljoprivredom ili zaboravi poljoprivredu.
Ma sama pamet?
Za razliku od vas ja sam onaj koji ne muze državu!!!!!!!!!!

Oooo daaa!!!!!!, a država nas ne muze!!!!!!!!!!!! :!: :evil:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
tonko kaže:
mario kaže:
To je super stvar, ili se bavi profesionalno poljoprivredom ili zaboravi poljoprivredu.
Ma sama pamet?
Za razliku od vas ja sam onaj koji ne muze državu!!!!!!!!!!

Kako to ne muzes? Muzes tako da tih petnaestak svinja prodas bez da si platio porez. Ne znam koliko je cijena svinjetine ali da je 15 kn puta 200kg ispadne na 15 svinja 45.000 kn godisnje puta recimo dva turnusa sveukupno 90.000 kn. Ako je porez npr 20% od tih 90.000 kn ispadne godisnje izmuzes drzavu za 18.000 kn.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
mario kaže:
To je super stvar, ili se bavi profesionalno poljoprivredom ili zaboravi poljoprivredu.

Ja bih umjesto rijeci profesionalno, napisao rijec ozbiljno jer nije realno da se bas svi bave profesionalno poljoprivredom. Inace, slazem se sa osnivanjem Agencije, samo se bojim slamperaja u provedbi.
Glavna je zamjerka da se sve radi ad-hoc i "u hodu" (Podsjetio bih na, starijim clanovima poznatu, izjavu bivseg predsjednika bivse drzave koji rekao "Necemo se drzati zakona ko pijan plota". Nazlost, povijest na ovim prostorima se ponavlja. Komunisticki mentalitet lako ide iz formalnih dokumenta, ali jako tesko ide iz glava).

S tim u vezi postavljam par (retorickih, nazalost) pitanja:
- Zasto sa zakonom o polj. zemljistu istovremeno ne i ide u proceduru Pravilnik koji ce to sve operacionalizirati?
- Zasto istovremeno sa Zakonomo o polj. zemljistu ne ide i Zakon o osnivanju agencije?
- kako Sabor moze raspravljati o necemu o cemu je vlada dala samo par generalnih ocjena kao objasnjenje? Gdje su konkretni podaci o povrsini poljoprivredne zemlje sa njihovom kvalitetom? Gdje su podaci koliko je posljednjih 3-5-10 godina polj. zemlje prenamjenjeno u gradjevinsku? Gdje su podaci iz porezne uprave o prosjecno placenom/izracunatom porezu na kupoprodaju polj. zemlje? itd itd

To je nazalost ucestala praksa da se stvari rade parcijalno i onda su poslije problemi. Sam zakon bez operativnih dokumenta je mrtvo slovo na papiru, dapace takav zakon unosi jos vecu gungulu u inace nedefinirani pravni sustav. Sad cemo imati zakon koji se nece moci primjenjivati dok se ne osnuje Agencija tako da ce sluzbe raditi malo ovako, malo onako ravnajuci se na nekakva polusuvisla tumacenja koja ce dolaziti iz Ministarstva, gdje se ljudi, usput budi receno, fakat ubijaju od posla, a sve zbog sustava koji bespotrebno generira bespotrebni posao da bi se napravile bespotrebne stvari (u sto ne ubrajam sredjivanje stanja sa zemljom)

Inace, po meni ideja da se za neobradjenu zemlju rade ugovori o zakupu mi se cini OK, samo nisam dovoljno pravno potkovan dali je to u skladu sa Ustavom (istina, ne dira se vlasnistvo, ali ne znam da li se, laicki receno, moze reci da je uzivanje "podskup" vlasnistva)

Sabor bi trebao (a znam da nece, nazalost) odbiti uopce raspravljati o Zakonu o polj. zemljistu ako u paketu nije i Zakon o Agenciji te Pravilnik o provedbi zakona te misljenja pravne sluzbe Sabora o zakonu.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
mene interesira,kao pocetnik nemam nikavkve benificije...ako nemam zemlje,nemam strojeve,a zelio bih se baviti poljoprivredom...kada i je natjecaj za kupnju zemlje ili zakup,ja nemam nikakvu prednost,imaju je oni koji se ili vec bave poljoprivredom,ili oni koji poznaju one u opcini!trazis kredit,pita te kolko cega imas...moras se otelit s poslovnim planom da nakraju nisi "prosao" i ostanes bez para...trebam za pocetak 5ha zemlje,traktorcic 60ks,i odgodu placanja od godinu dana...nije milijunski iznos,ali opet ima 50 ljudi kod mene koji imaju 8 traktora,100ha zemlje i imaju prednost ili u zakupu ili u kupnji zemljista...kaj bi jos sad i trebo dat otkaz u firmi da vide da ocu se bavit poljoprivredom pa da opet budem bez icega...smjesna smo mi drzava,nece nas agencija,eu,sad, ili bilo koja kvazi drzava,udruga ili nesto trece izvuci iz oprostite mi na izrazu dreka!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@komer:moram reći da nisi u pravu... ti imaš svoj posao i dobivaš plaću koju si na tom poslu zaradio.Naravno da nemaš beneficije.Ili radi u firmi ili radi na zemlji.Vidiš da se masovno odustaje od poljoprivrede,stoke je sve manje i manje,i to ljudi koji se cijeli život bave stokom i žive od zemlje.Oni koji ne napreduju i ne šire svoja gospodarstva i obradive površine ne mogu preživjet do sutra.Zar ti misliš da ćeš uspjet sa par hektara i 60 ks?ČISTO SUMNJAM.Osim ako ćeš uzgajat nešto zabranjeno što jako dobro prolazi na tržištu. :D Zato je moja razmišljanje da je bolje pustit ljude kojima ta zemlja treba i koji od toga od prije žive(tu ne računamo magnate i tajkune,niti lopove koji kupe poticaj)...
 
B

Bobo

Guest
abrkili kaže:
@komer:moram reći da nisi u pravu... ti imaš svoj posao i dobivaš plaću koju si na tom poslu zaradio.Naravno da nemaš beneficije.Ili radi u firmi ili radi na zemlji.Vidiš da se masovno odustaje od poljoprivrede,stoke je sve manje i manje,i to ljudi koji se cijeli život bave stokom i žive od zemlje.Oni koji ne napreduju i ne šire svoja gospodarstva i obradive površine ne mogu preživjet do sutra.Zar ti misliš da ćeš uspjet sa par hektara i 60 ks?ČISTO SUMNJAM.Osim ako ćeš uzgajat nešto zabranjeno što jako dobro prolazi na tržištu. :D Zato je moja razmišljanje da je bolje pustit ljude kojima ta zemlja treba i koji od toga od prije žive(tu ne računamo magnate i tajkune,niti lopove koji kupe poticaj)...


Mozes i tako razmisljati... Ali pazi sad ovo!

Vi u svom posjedu imate npr 30 jutara zemlje i zelite se prosiriti na nekih 80 jutara i kupit cete si veci traktor, prikljucke i sta ja znam...

I sad ides (za)kupiti zemlje i nemas pravo, jer u tvom kraju imaju dvojica koji rade svaki 150 jutara zemlje i oni vec imaju mehanizaciju potrebnu da se ta zelja obradi i tebe izguraju. I sto ces ti sad? Recimo da nisi isao na fakultet nego si mislio od te zemlje zivjeti, a u doba kad bi se htio prosirivati vec imas 35 godina i vise ti se ne da ici na faks i onda vise nemas izlaza, nego prezivljavati s 2 000kn mjesecno...

Moras situaciju pogledati i sa svake strane...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,856
znaci ja ako radim u firmi i dobivam placu moram bit s tim zadovoljan i nicim se vise ne bavit? bez uvrede ali nisi ni ti upravu.Kako je bobo naveo slican je slucaj da ti imas 30 jutara zemlje i nemas pravo zakupa jer imas suparnike sa 80+ jutara,ostao si mokrih gaca kao i ja sta nemam nicega!Uosalom,tko mi moze garantirat da sutra necu ostat bez posla i da cu jedino moci kruh kakav takav zaraditi traktorcicem od 60ks i par hektara zemlje?poljoprivreda nebude propala,bez brige,s poljoprivredom propada i drzava,od turizma zivjet nemozemo,ali to je vec drugi par cipela!
 
T

tonko

Guest
Smiljan kaže:
tonko kaže:
mario kaže:
To je super stvar, ili se bavi profesionalno poljoprivredom ili zaboravi poljoprivredu.
Ma sama pamet?
Za razliku od vas ja sam onaj koji ne muze državu!!!!!!!!!!

Kako to ne muzes? Muzes tako da tih petnaestak svinja prodas bez da si platio porez. Ne znam koliko je cijena svinjetine ali da je 15 kn puta 200kg ispadne na 15 svinja 45.000 kn godisnje puta recimo dva turnusa sveukupno 90.000 kn. Ako je porez npr 20% od tih 90.000 kn ispadne godisnje izmuzes drzavu za 18.000 kn.

Nisam mogao, a da prešutim ovo kaj si napisao, ma kojih jeb... 90000 kn, pa da je to tako pa tko bi radio, uzeo bih 30 svinja i od njih živio kao lord.
kaj tebi svinje ili u tvom selu žive od zraka i vode, e majstore moj, koliko uopće imaš god- 14?
 
P

pajo

Guest
Cinjenica je da je u nas sve vise zapustenih parcela koje su izvor zaraze i stetnika za okolne parcele.Mi to najbolje osjetimo u Dalmaciji gdje pored mladih maslinika imamo hektare zapustenih u nebrigi ,a ti su nasadi izvor granotoca i potkornjaka.Prije kad je vecina ljudi vodila racuna o rezidbi sto je najbitnije u maslinarstvu nije bilo toliko problema oko tih stetnika.Da ne govorim kolika su prijetnja za sirenje vatre ako dodje pozar do tih parcela.Podrzavam zakon o zemljistu jer ce napokon oni kojima zemlja sluzi da bi na papiru bili vlasnici tu zemlju ili obradjivati ili dati u zakup ili je prodati pajo
 
T

takor

Guest
Svako dobro svima u Novoj Godini.
Povremeno pratim ovaj forum i moram neto napisati. Smiljan je napisao kako mali poljoprivrednici koji nisu u sustavu PDV_a muzu drzavu pa bih ja pitao KAKO oni to muzu drzavu ako su sav repromaterijal platili sa PDV-om, na poticaj su imali ili i nisu imali pravo. Oni koji su u sustavu PDV-a sav PDV prebijaju tj, naplacuju PDV od drzave na sve sto prodaju dok ovaj mali nema pravo na to a da i nepricamo o ovi kapitalnim ulaganjima, da i nepricamo o toma kaku sa na samom pocetku primjene poticaja , dok se dobivao repro materijal istu njivu prijavljivali na nekoliko mjesta i tako za nju dizali nekoliko poticaja i preko noci postali VELIKI??? A da i nepricamo o tome kako se u poljo ljekarnana i slicnim trgovinanma skupljaju R-1 za rodake i prijatelje u sustavu PDV-a, sta je to? Nije li to PLJACKA drzave.I onda se se na televiziji zale kako im lose ide a stoje kraj traktora vrijednog 100 000 Eura. Ali mislim da se EU nemora bojati taj mali seljak jer ce on i dalj proizvoditi za sebe nego onaj sa 10 do 100 ha koji za sada prezivljava od poloprivrede jer takve ce pojesti ovi veliki.
 
T

tonko

Guest
takor kaže:
Svako dobro svima u Novoj Godini.
Povremeno pratim ovaj forum i moram neto napisati. Smiljan je napisao kako mali poljoprivrednici koji nisu u sustavu PDV_a muzu drzavu pa bih ja pitao KAKO oni to muzu drzavu ako su sav repromaterijal platili sa PDV-om, na poticaj su imali ili i nisu imali pravo. Oni koji su u sustavu PDV-a sav PDV prebijaju tj, naplacuju PDV od drzave na sve sto prodaju dok ovaj mali nema pravo na to a da i nepricamo o ovi kapitalnim ulaganjima, da i nepricamo o toma kaku sa na samom pocetku primjene poticaja , dok se dobivao repro materijal istu njivu prijavljivali na nekoliko mjesta i tako za nju dizali nekoliko poticaja i preko noci postali VELIKI??? A da i nepricamo o tome kako se u poljo ljekarnana i slicnim trgovinanma skupljaju R-1 za rodake i prijatelje u sustavu PDV-a, sta je to? Nije li to PLJACKA drzave.I onda se se na televiziji zale kako im lose ide a stoje kraj traktora vrijednog 100 000 Eura. Ali mislim da se EU nemora bojati taj mali seljak jer ce on i dalj proizvoditi za sebe nego onaj sa 10 do 100 ha koji za sada prezivljava od poloprivrede jer takve ce pojesti ovi veliki.
HVALA, Ti na ovom postu, kako se i vidi svi ovi "VELIKI" ovdje šute jer neznaju šta bi rekli, jer razmišljaju isto kao i Smiljan.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
po mom mišljenju i nekoj realnosti u skoroj budućnosti poljoprivredom će se bavit oni koji sad rade poljoprivredu i samo to, a ovi koji imaju nešt doma pa malo u firmi tih filmova neće bit "brisat će se" ili će radit poljoprivredu oni bogati jer treba imat para da se ulaže a mislim da ti neće samo tak ulagat u to -sve nam poskupljuje
a zemlju bi mogao kupit samo on ko je i radi jer njemu i treba i sve jasno ali u ovoj državi se ne gleda sve ste strane a jojjj :roll:
 
T

tonko

Guest
markach kaže:
po mom mišljenju i nekoj realnosti u skoroj budućnosti poljoprivredom će se bavit oni koji sad rade poljoprivredu i samo to, a ovi koji imaju nešt doma pa malo u firmi tih filmova neće bit "brisat će se" ili će radit poljoprivredu oni bogati jer treba imat para da se ulaže a mislim da ti neće samo tak ulagat u to -sve nam poskupljuje
a zemlju bi mogao kupit samo on ko je i radi jer njemu i treba i sve jasno ali u ovoj državi se ne gleda sve ste strane a jojjj :roll:

Ma o čemu ti pričaš, što će se brisati? Ako imam 2rali zemlje iza kuće i radim to da zemlja ne propada- to će se brisati ??? Pa zašto uopće stavljate svoje komentare i svoja mišljenja, ako ni sami neznate kaj hoćete i ako to što pišete nema nikakvog smosla i veze. A ovo kaj si napisao ne znamdali itko osim tebe to razumije :?:
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
tonko kaže:
markach kaže:
po mom mišljenju i nekoj realnosti u skoroj budućnosti poljoprivredom će se bavit oni koji sad rade poljoprivredu i samo to, a ovi koji imaju nešt doma pa malo u firmi tih filmova neće bit "brisat će se" ili će radit poljoprivredu oni bogati jer treba imat para da se ulaže a mislim da ti neće samo tak ulagat u to -sve nam poskupljuje
a zemlju bi mogao kupit samo on ko je i radi jer njemu i treba i sve jasno ali u ovoj državi se ne gleda sve ste strane a jojjj :roll:

Ma o čemu ti pričaš, što će se brisati? Ako imam 2rali zemlje iza kuće i radim to da zemlja ne propada- to će se brisati ??? Pa zašto uopće stavljate svoje komentare i svoja mišljenja, ako ni sami neznate kaj hoćete i ako to što pišete nema nikakvog smosla i veze. A ovo kaj si napisao ne znamdali itko osim tebe to razumije :?:
nisam nekakav pisac ni govornik ali pravo na komentar i mišljenje imam jer ovo je za to , a tih 2rali iza kuće može biti samo hobi a sad najvažnije mi svi znamo kaj oćemo ali neznamo kaj oće ovi iznad nas tjeraju nas na sve načine da budemo veliki poljoprivrednici i nepišem da imam koji post više :lol: nego ono o čemu ljudi razgovaraju i misle
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
tonko kaže:
takor kaže:
Svako dobro svima u Novoj Godini.
Povremeno pratim ovaj forum i moram neto napisati. Smiljan je napisao kako mali poljoprivrednici koji nisu u sustavu PDV_a muzu drzavu pa bih ja pitao KAKO oni to muzu drzavu ako su sav repromaterijal platili sa PDV-om, na poticaj su imali ili i nisu imali pravo. Oni koji su u sustavu PDV-a sav PDV prebijaju tj, naplacuju PDV od drzave na sve sto prodaju dok ovaj mali nema pravo na to a da i nepricamo o ovi kapitalnim ulaganjima, da i nepricamo o toma kaku sa na samom pocetku primjene poticaja , dok se dobivao repro materijal istu njivu prijavljivali na nekoliko mjesta i tako za nju dizali nekoliko poticaja i preko noci postali VELIKI??? A da i nepricamo o tome kako se u poljo ljekarnana i slicnim trgovinanma skupljaju R-1 za rodake i prijatelje u sustavu PDV-a, sta je to? Nije li to PLJACKA drzave.I onda se se na televiziji zale kako im lose ide a stoje kraj traktora vrijednog 100 000 Eura. Ali mislim da se EU nemora bojati taj mali seljak jer ce on i dalj proizvoditi za sebe nego onaj sa 10 do 100 ha koji za sada prezivljava od poloprivrede jer takve ce pojesti ovi veliki.
HVALA, Ti na ovom postu, kako se i vidi svi ovi "VELIKI" ovdje šute jer neznaju šta bi rekli, jer razmišljaju isto kao i Smiljan.

Tonko i takor,

Nismo se razumjeli. Ja sam samo reagirao na tonkovu izjavu da "samo on ne muze drzavu". Argumentirano sam napisao da muze. I nemojmo mijesati pojmove PDV i poticaj. To su dvije razlicite stvari.
SVATKO moze uci u PDV i prebijati si PDV. SVATKO moze dobiti poticaj. Druga je stvar sto se dobiva a sto gubi sa npr. ulaskom u PDV ili dobivanja poticaja.
A ako netko ne koristi pogodnosti koje moze koristiti, tko mu je kriv????

I jos nesto :) niti branim drzavu, niti branim velike igrace niti pokusavam reci da su poticaji i druge pogodnosti velike ili male vec pokusavam stvari gledati objektivno. Ako negdje pogrijesim, ispravite me konkretno, a ne generalnim, oprostite na izrazu, lupanjem bez glave i repa.
 

Najnoviji postovi

Na vrh