• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Agregat

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
U kosilice ide ulje SAE 30,e sad jel takvo ide i u agregate ne bi znao
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
Kaj ti je, agregat iz 77 godine i u njega sintetika i pitanje jel treba kvalitetnije ulje :unsure:
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Muha :D, ne kužim se previše u Briggs motore, ovo je jedini koji imam kod kuće...

Agregat je 77 godina, elektronsko paljenje :), a u uputama spominju sinetitčko ulje ;) !
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    24.2 KB · Pregleda: 9

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
U kosilice ide ulje SAE 30,e sad jel takvo ide i u agregate ne bi znao
MTD pa i ovo je 5W30 je SAE30. Viskoznost im je ista, samo je 5w30 na nižim temperaturama rijeđe ulje...
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,910
U kosilice ide ulje SAE 30,e sad jel takvo ide i u agregate ne bi znao
Da, u kosilice ide SAE 30,bez oznake "tipa" 5,10,15, jer se kosilice koriste samo ljeti pa ne pišu oznake za ulja koja ne mjenjaju svojstva na niskim temperaturama, tipa sintetičkog. Ova tablica je zbog tog napravljena jer se predviđa upotreba agregata i na niskim temperaturama pa se preporučuju ulja različitih gradacija.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Na većini takvih motora ide bar 10W.
5W bazno ulje je premale viskoznosti, a onaj veći broj se s vremenom "smanjuje".
No, za tih par sati niš mu ne bu.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
ZJ, taj stroj nije odradio nikad par sati u komadu već par minuta ....

Stavio sam novo ulje čisto da ga probam nakon čišćenja karburatora....

Dugo stoji i najradije bih ga prodao, sam ne znam koliko tražiti za njega, jer je motor doslovce nov, ima čak i boje na auspuhu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
U taj motor iz 77 možeš i ulje od maslačka staviti, nebu mu ništ.

To kaj je motor i komplet agregat nov na našim prostorima ne znači ništ jer ga pregazilo vrijeme a kojekakvi entuzijasti koji bi to cjenili postoje samo na televiziji u raznim serijama koje se emitiraju.
Ali nikad se nezna, probaj ga oglasiti, lupi cijenu pa se možda neko zalepi a ja ostanem iznenađen s cifrom koju si ti dobil za njega.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Je to nekadašnja kvaliteta, ali nema AVR, asinkroni generator je s nestabilnim naponom...
Moderniji kineski veće snage su po 1500kn, tak da ovaj ne vrijedi puno više, ako ikoga bude i zanimal.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
ZJ, kako misliš asinkroni generator ?

Nisam ulazio u samu konstrukciju stroja ali postoje četkice... Iako mi je to struka nikad se nisam bavio agregatima. Kako funkcionira generator na ovom agregatu ?

Radi se o kliznokolutnoj izvedbi ili ?

Skužio sam da nema AVR, ali to mogu riješiti sam gasom, stavim 1 kw oprerećenja i izreguliram napon na cca 225- 230 volti i to bi trebalo biti ok.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
Rekoh ja tebi da je to agregat samo za pokaživanje....nema ovo, nema ono, težak, bučan, puno troši.... još bu neko i primjetil da kotače nema a noviji imaju..... sve, osim kvalitete
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
MUHA, to je stara tehnologija razlika je isto kao golf 2 i golf 8, Ako ništa drugo ugradit ću motor na mješalicu haha..... ili na bicikl :D

Ako uspijem dobiti cca 1200 kn bio bih zadovoljan, vjerujem da toliko vrijedi... Ako ne dobijem toliko neka stoji...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,807
Kontam ja tebe, ni ja ga nebi dal.
Obično za takve stvari ja velim, nek stoji, ne stoji mi na nozi....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Po izgledu generatora mi je izgledal kao asinkroni (kakvi su bili većinom u to doba).
Ooo, ak ima četkice onda je moderniji, vjerojatno sinkroni. Možda ima i neku regulaciju napona?
Gasom nemreš regulirati napon, jer mijenjaš frekvenciju.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
ZJ evo kliznih kolutova i četkica... U priključnoj kutiji su dve diode....
Kliznu kolutovi i četkice nemaju srha, sve je ko novo 😳...

Kako znati dal ima regulaciju ?
 

Prilozi

  • IMG_20210517_153447.jpg
    IMG_20210517_153447.jpg
    75.9 KB · Pregleda: 13
  • IMG_20210517_153021.jpg
    IMG_20210517_153021.jpg
    31.5 KB · Pregleda: 13
  • IMG_20210517_152714.jpg
    IMG_20210517_152714.jpg
    17.8 KB · Pregleda: 13

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Probaj skinuti shemu, pa da probamo riješiti misterij.
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Ne mogu baš do izvoda... Probat ću ispitati instrumentom.... i po tome nacrtati.

Sheme na njemu nema.

Čim je sinkroni po meni mora biti neka regulacija preko uzbude....
 

aag14v

Dobro znana faca
Tu od
4 Kol 2011
Poruka
690
Pozdrav,

surfajući po netu našao sam neke zanimljive stvari...

Ovdje su nabrojane neke prednosti i mane sinkronih i asinkronih generatora na agregatima.


ZJ, dali je moguće da ovaj moj generator ima kompaundu uzbudu ? Jer ne vidim nigdje AVR elektroniku ?

Evo što kaže literatura:

Kompaundacija je na brodskim generatorima obvezatna iz tri razloga: 1) Omogućuje rad sinkronog generatora i u slučaju kvara na regulatoru napona, 2) smanjuje propad napona kod naglog opterećenja (uključivanje velikih asinkronih motora) jer djeluje mnogo brže od regulatora napona i 3) osigurava dovoljno veliku trajnu struju kratkog spoja za selektivnu proradu zaštite od kratkog spoja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Naravno da je moguće. I današnji (kineski) generatori imaju neki namot "za regulaciju napona".
Neobično mi je da je tak mali generator iz tog doba to imal.
 

Najnoviji postovi

Na vrh