• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Pitanje vezano za punjenje akumulatora, ako je kriva tema neka se premjesti.

Problem je ovakav:

jtxd8dis7iia7nzai202.jpg


Donja desna debela zica ide s alternatora, ljeva tanja na kontakt bravu, gornje dvije na ukapcalicu bendixa. Alternator fila na 13.8-14.5 ali kad upalim kratka svijetla, nakon pol sata plavi osigurac crke, pod dugima odma pregori i naravno vise nepuni.
Kako da to izbacim-promjenim-zamjenim???
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
debelu od alternatora direk na akumulator bez osigurača .
preko osigurača eventualno na kontakt bravu

ovo oko ukapčalice bendixa ne kontam


vaš velelečasni
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Koliko se razumijem u struju znam da sa alternatora ide direkt na akumulator. Al mi nije jasno cemu osigurac, i one dvije zice na ukapcalici. pa nisam nist diro dok nepitam nekog pametnijeg. tih osiguraca sam se nakupovo za cijelu instalaciju :fiery:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Sam osigurač je nekvalitetno napravljen. Kučište mora biti keramičko, a ne to kinesko plastično smeće. Osim toga, to ti je 25 ampera (bar to piše na njemu) a ti pročitaj što ti piše na alternatoru.... minimum 28 ampera, ili vjerojatno i više.

Noviji auti imaju osigurač na alternatoru....

Znači nešto ovakvo:

MAXI_01.jpg


Ovo:

images

ili ovakvo:

IMG_6710b.jpg



No za + na alternatoru ti ne treba osigurač. Nije loše staviti.... no večina starijih vozila ga nema. :icon_mrgreen:

Koji je to traktor? Čini mi se da je Ursus, po poklopcu iza te kutije. Ako je Ursus, oni su imali dinamo i očito je nekaj kemijano dodavanjem te kutije osigurača i ugradnjom alternatora....
 

Tomo1987

Član
Tu od
4 Kol 2010
Poruka
616
Je ursus, znam da je u orginalu bio dinamo. No ja sam ga kupio sa alternatorom, e sad bi ja tu kutiju maknuo. Za + sa alternatora na akumulator netreba osigurac, al cemu bi trebao sluzit ovaj drugi? Sutra poslikam cijeli sklop, pa mozd neko kaze kak-sta najpametnije za napravit.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Svoju debelu žicu iz alternatora spoji na automat anlasera (dolazni kabel koji ide od akumulatora na anlaser) i od tog spoja vučeš žicu na bravu oznaka 30 a osigurače ove dva izbaci .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dečki, jel znate od kojeg je auta ovaj alternator???






Sad je uglavljen na malomu ursusu!

I imam problem. Ne puni baš najbolje, skoro pa nikak, a neznam točan uzrok!

U leru svijetli kontrolna lampica i daje izlazni napon nekih 12.8V, tek kako se krene povečavati gas puni malo bolje, tako da pri punom gasu daje nekih 13.4V napona i još uvjek lampica lagano trperi, a kad se uključe trošila lampica sve bolje svijetli.

Stavio sam novi regler i stvar je opet ista. Prije par godina su stavljene nove dide (neznam dal sve ili samo neke), uglavnom neznam kaj bi mu bilo, jedino kaj primječujem da se dosta grije sam alternator.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Jugo 45, Fiat 127...

Ili je neka od dioda u kratkom spoju, ili je namot gecrknul.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Predpostavljal sam da bi mogel biti od Yuga...

Budem ja onda najvjerojatnije nabavil drugoga i gotovo, samo da posjetim neke ljude :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Piše na njemu Iskra 45A, za toga traktora i njegovu rasvjetu sasvim dovoljno ako je stvarno tak.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Misliš da se u leru presporo alternator vrti pa zato svijetli kontrolka???
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
Ako je to kaj ja mislim onda mu deni veču remenicu.
Ali pod velikim gasom bi moral filati ispravan akumulator i ovak kak je
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pod velikim gasom nejde više od 13.5V, a to nikako nije dovoljno. Nekakva doljnja granica bi morala biti 13.8V izlaznog napona.

Ja ipak držim da nije on baš ispravan kak treba.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
More biti, nisam baš tu doma, ali znam da hoče svjetliti na leru pa me to ponukalo da ti odgovorim.
Opet velim, akumulator kod mjerenja mora biti ispravan
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Akumulator je star oko 2 godine. i drži struju dobro jer traktor i ako treba duže zaverglati nakon dužeg stajanja uredno upali, ali nakon 10-20 uzastopnih paljenja ga izvuče zato jer ga nikad dovoljno ne napuni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh