• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ALTERNATOR - Pomoć oko alternatora

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Ako je to kaj ja mislim onda mu deni veču remenicu.
Ak mu dene još veću remenicu, bu se još sporije vrtel. Treba remenicu za remen 17 (ili 13, koji je na njemu???)
Ak je akumulator dobar, na 1200 rpm motora mora dojti do 14.4V bez brige (ak nema trošila priključenih).
Onaj moj na Štoreu je 33A ;)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,246
Odustajem, vidiš da sam počel bedastoče pisati :mur:
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,731
Kakav je kolektor?Ako su ga četkice pojele badava novi regler..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Šanana, ispitaj diode sad dok je dole. Ak se pokaže neksj sunjivo, odlotaj namot pa ispitaj namote i svaku diodu zasebno. Pogledaj i klizne prstene, te ispitaj i uzbudni namot. Trebal bi imati 3...4 Ohma.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolektor je pojeden jedno 2-3 mm, toliko su duboki utori po kojem voze četkice reglera...neznam dal je to previše ili ne.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Pod velikim gasom nejde više od 13.5V, a to nikako nije dovoljno. Nekakva doljnja granica bi morala biti 13.8V izlaznog napona.

Ja ipak držim da nije on baš ispravan kak treba.

Otkud je potegnut plus na alternator?
- samo skupa spojene 2 deblje žice na mjestu gdje je bil regler? 2,5 kvadrata žica koja je nekad išla na dinamo? Do mjesta reglera dolazi prek drugog pina 30 (dva su - ista funkcija) na bravi? :icon_butt:

Regler od dinama si valjda skinul? Ili si možda sam spojil na one žice kaj su ostale od dinama? :mad:: događa se :icon_weed::(giggle):

Za početak: 6 kvadrati (ili više - ne smeta) žica s B+ priključka alternatora na debeli plus kabel na anlaseru, potegni novu žicu od D+ priključka alternatora na kontrolnu lampicu (možda je trenutna žica zglodana pa se spaja na masu i žmiga...).
Ispravna kontrolka (ako nemaš - bočni žmigavec od Yuga je zakon za tak nekaj :8)::icon_thumright:).

S te kontrolke druga žica ide na kontakt. Znači da bi ju bilo zgodno spojiti na osiguračku kutiju i pri tome imeti ispravnu kontakt bravu. Počistiti kleme... počistiti gdje minus kabel ide na šasiju.


E... onda raskapaš alternator ako ne radi kak treba.
Kojemu vjerojatno nije ništ. :icon_fU:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Plus na alternator je potegnut odmah od alnasera sa plus kleme, žica jedno 30-40 cm jedno 4 kvadrata sigurno, more biti samo više.

Nesem to ja skidal dinamo i stavljal alternatora, to je napravljeno več davno, ja sad samo to popravljam.
Nema nikakvoga reglera nigde. Alternator je povezan s drugim žicama, pobuda ide po 1,5 kvadrata žici sve do kontrolke, to moram prekontrolirati da stvarno neje gde zaglodana, al videl sam da je spajana na jedno 2-3 mjesta, to sigurno :)
Kontrolna lampica je nova stavljena kompletna sa dvije kleme, sve kak treba.
Kontakt brava je isto isprvana, traktor uredno pali na ključ.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
495
Daj pogledaj kontrolnu lampicu ,ja kad sam slagal na alternator pokazalo se da sa
žaruljicama iz istog paketa dobijem početak punjenja na različitim okretajima.Kineska sranja.
Na kraju sam hitil novo kupljenu komplet kontrolnu lampicu i napravil drugu u koju ide jača žaruljica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Ak digne napon na 13,5V, kontrolka je OK. Žaruljica treperi, a to znači da nema simetričnosti između D+ i B+.
Ak su prsteni pojedeni 2mm, vjerojatno više niti nemaju mesa. Bar je to jeftino promijeniti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo, ja vjerujem da je tak kak ZJ veli.

Budem ga dal k električaru nek ga servisira ili nek mi nabavi drugi bolji.
 

zetor7245

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
174
@ZJ
de malo pojasni tu simetricnost izmedju B+ iD+ i meni nekad treperi kontrolna lampa ,a puni uredno
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pitanje dal puni dobro.
Alternator ima tri diode ili ti diodni most i tebi je jedna dioda prdnula,treba ispitati koja je i promjenit ju i sve bu ok.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Da je kojim slučajem crkla dioda (ima ih od 9 pa na više,ovisno o tipu) onda bi stalno svijetila lampica.
Pobudne se lako zamijene, stara se straga i umjesto nje zalemi 1N4007. Glavne se u pravilu kupuju s cijelim diodnim mostom, makar je moguće s dva mosta napraviti jedan dobar. Ali se ne isplati s tim zafrkavati.

Oficir, drži se ti radije mehanike.... kardana i tak slično. :(wasntme):

U slučaju da i za struju ispališ neki stručni komentar poput onog o mijenjanju smjera okretaja kardana mogel bi nekome zapaliti traktor. :fiery:

Hajde sad lijepo prebroji diode na slici, ovo ti je tipični spoj alternatora. S tim da može biti i bez pobudnih dioda, to ti je odmah tri manje. No ovi noviji zbog snage ih imaju sve više....

diagAlternator%20current%20and%20voltage3.gif
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pusti sad filozofiju,kolko dioda ima na statoru i koje najcesce odlaze kad tinja lampica leru ili na visem broju okretaja?
Jel se moze zamjenit samo jedna?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Kak vidiš, ima 9.
Šest ispravljačkih i 3 za uzbudu.
Ispravljačke probiju kad se alt vrti bez akumulatora, a uzbudne kad krepa regler ili uzbudni namot. Ak ijedna probije, napon između B+ i D+ više nije jednak i zato žaruljica tinja...

Motohod je odgovoril: sve se da popraviti ak znaš, imaš dijelova i alata.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pitanje dal puni dobro.
Alternator ima tri diode ili ti diodni most i tebi je jedna dioda prdnula,treba ispitati koja je i promjenit ju i sve bu ok.
Alternator ima bar 6 dioda za punovalno ispravljanje + pobudne diode .
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Znam da ima al kad tinja dali je jedna od te tri pobudne ili je koja od ovih6 probila?
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Pusti sad filozofiju,kolko dioda ima na statoru i koje najcesce odlaze kad tinja lampica leru ili na visem broju okretaja?
Jel se moze zamjenit samo jedna?

Na statoru nema nijedne diode, to ti je lim i namotaji. Diode su dalje. :icon_scratch:

Ako lampica tinja i pali se bezveze onda to nisu krive diode nego regler ili klizni prsteni potrošeni/četkice. Ali prvo treba provjeriti instalaciju da ne bi bil problem u njoj, isti simptomi se javljaju. To sam opisao u prethodnom postu.... kako se to napravi. Nema smisla opisivati kak se mijenjaju klizni prsteni a da prije ne provjeri da li instalacija valja. Ako su žice dobre skine se regler, provjere četkice i na kraju provjere klizni prsteni. Šanana kaže da su dobri. Moguće, zna ponekad biti odlemljena žica s njih.... ili čak namotaj rotora u prekidu. To je već posao za električara.... pa da ne idem u detalje.

Može se promijeniti samo jedna dioda. A onda ti za tri dana krepa još jedna.... obično je to tak. Glavne se u pravilu mijenjaju sve ako jedna krepa...
Pobudne se uvijek mijenjaju sve tri. Ima kupiti originalnih pobudnih kod alternatora kojima su pobudne odvojene od glavnih (stari tip Delco kod Opela... npr), no kod Iskre se stare neispravne diode zamijene s ovakvima.... skupe su ko da su od zlata :eek:::icon_super:

http://www.ad-electronic.hr/index.p...tegory_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=276

...skupe su dok ih vi meni plaćate.... he-he! :cool2::(rofl):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E to te pitam,:icon_super: to mi reci.

Znaci bez instrumenta za ispitivanje nemre tocno znat,jel tak?

uvjek moze cetkice i tri pobudne zmenjat al nemre znat jel do toga.
 

Najnoviji postovi

Na vrh